Rezonans po trzech tygodniach od upadku.. wizytę mam dość odległą a nie wiem czy można czekać z taki

1 odpowiedzi
Rezonans po trzech tygodniach od upadku.. wizytę mam dość odległą a nie wiem czy można czekać z takim wynikiem. Proszę o.pomoc
Badanie MR prawego stawu kolanowego, które zostało wykonane w sekwencji FSE T1,
T2-zależnej, STIR, PD FAT SAT wielopłaszczyznowo w tym celowane na ACL.
Dane ze skierowania: stan po urazie skrętnym kolana. Podejrzenie uszkodzenia łąkotki
przyśrodkowej i MCL.
Aparat wyprostny:
Prawy staw rzepkowo-udowy prawidłowo wykształcony, prawidłowo ustawiony.
Wskaźnik Insall Salvati 1,3.
Kształt rzepki typ I wg Wiberga.
Rzepka bez cech przyparcia.
Chrząstka stawowa rzepki od strony bocznej o niejednorodnym sygnale, bez zmian ogniskowych.
Od strony przyśrodkowej w obrębie chrząstki uwidoczniono ognisko na długości około 4 mm,
obejmujące 3 grubości chrząstki jak w przypadku chondromalacji III stopnia.
Chrząstka stawowa kłykcia przyśrodkowego i bocznego powierzchni rzepkowej kości udowej
prawidłowo wykształcone, prawidłowej grubości i intensywności sygnału, bez cech patologii.
Ciało tłuszczowe Hoffy z cechami miernego stopnia przerostu z pasmami podwyższonego sygnału –
cechy częściowego uszkodzenia, przy zgodnych danych klinicznych pourazowego.
Więzadło właściwe rzepki, rozcięgno mięśnia czworogłowego uda, troczek przyśrodkowy i boczny o
prawidłowej intensywności sygnału, przebiegu w badaniu MR prawidłowe.
Nie uwidoczniono cech przerostu fałdu przyśrodkowego błony maziówki.
Przedział boczny:
Cechy nasilonego obrzęku kłykcia bocznego kości udowej i piszczelowej jak w przypadku zmian
pourazowych z uszkodzeniem struktury beleczek.
Chrząstka stawowa kłykcia bocznego kości udowej i piszczelowej w badaniu MR prawidłowej
grubości i intensywności sygnału, bez zmian ogniskowych w normie.
Więzadło poboczne piszczelowe od strony bocznej z pasmami podwyższonego sygnału – cechy
częściowego uszkodzenia z obecnością umiarkowanych zmian obrzękowych bez cech przerwania
ciągłości.
W odcinku proksymalnym ścięgna mięśnia podkolanowego uwidoczniono pasma podwyższonego
sygnału – zmiany obrzękowe, bez cech przerwania ciągłości.
Pasmo udowo-piszczelowe, więzadło poboczne strzałkowe, pozostałe więzadła i ścięgna grupy
tylno-bocznej (ścięgno mięśnia podkolanowego, ścięgno mięśnia dwugłowego uda więzadło
strzałkowo- piszczelowe , więzadło strzałkowo- trzeszczkowe, więzadło łukowate), o prawidłowym
przebiegu i sygnale bez cech uszkodzenia.
Róg przedni, trzon i róg tylny łąkotki bocznej prawidłowo wykształcony, o prawidłowej objętości i
intensywności sygnału w badaniu MR prawidłowe.
Przedział przyśrodkowy:
Cechy obrzęku kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej w części przedniej i tylnej – cechy
uszkodzenia beleczek kostnych
W opisie nie ma nic o więzadle krzyżowym, a o to głównie chodziło lekarzowi kierującemu na badanie. Trzeba dokładniej przepisać opis albo zażądać kompletnego opisu od pracowni rezonansu. Pozostałe zmiany sa drobne, moga jednak sugerowac uszkodzenie więzadła krzyżowego