Witam serdecznie, Jeśli akurat ktoś będzie miał wolną chwilę i zechce pochylić się nad wynikami r

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Jeśli akurat ktoś będzie miał wolną chwilę i zechce pochylić się nad wynikami rezonansu całego kręgosłupa byłoby cudownie gdyby udało się "przetłumaczyć z polskiego na nasze". Ewentualnie dodatkowo proszę także o polecenie dobrego specjalisty w woj. śląskim.

"Fizjologiczna lordoza szyjna jest spłycona.
Trzony kręgów o prawidłowej wysokości i strukturze, o równych płytkach granicznych.
Tarcze międzykręgowe szyjnego odcinka kręgosłupa z cechami dehydratacji, tarcze C5-C6, C6-C7 są nieco obniżone.
W segmencie C2-C3 bez cech stenozy kanału kręgowego i kanałów korzeniowych.
Na poziomie C3-C4 na zaostrzeniach krawędzi trzonów kręgów spłycona jest dolna część lewego kanału korzeniowego, struktury
nerwowe w jego obrębie bez cech ucisku.
Na poziomie C4-C5 drobna, szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej z przewężeniem kanału kręgowego w wymiarze
strzałkowym do około 11,5mm, bez cech kompresji rdzenia. Kanały korzeniowe spłycone na śladowych zaostrzeniach krawędzi
trzonów kręgów, struktury nerwowe w ich obrębie nie są uciśnięte.
Na poziomie C5-C6 szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej zwęża kanał kręgowy w wymiarze strzałkowym do 10mm,
bez cech kompresji rdzenia. Kanały korzeniowe spłycona na zaostrzeniach krawędzi trzonów kręgów, struktury nerwowe w ich obrębie
bez cech ucisku.
Na poziomie C6-C7 uwypuklenie pierścienia włóknistego tarczy oraz śladowe pogrubienia więzadeł żółtych minimalnie spłycają
przestrzenie płynowe za i przedrdzeniową bez cech kompresji rdzenia. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego około 10,5mm. Kanały
korzeniowe bez cech stenozy.
Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym bez nieprawidłowych sygnałów, pogranicze szyjno-czaszkowe bez cech patologii.
Wnioski: niewielka spondyloartroza szyjna. Cech kompresji rdzenia i ucisku na struktury nerwowe kanałów korzeniowych nie
zobrazowano."

"Fizjologiczna kyfoza piersiowa jest zachowana.
Trzony kręgów o prawidłowej wysokości, ze śladowymi zmianami zwyrodnieniowymi krawędzi przednich, w zakres dolnych płytek
granicznych trzonów kręgów Th7-Th10, Th11 uwypuklone są drobne przepukliny dotrzonowe.
W trzonie Th1 owalny obszar przebudowy struktury kostnej średnicy około 4mm wymagający różnicowania pomiędzy
bogatolipidowym naczyniakiem, a ogniskiem degeneracyjnej przebudowy o charakterze tłuszczowym.
Tarcze międzykręgowe Th7-Th8, Th8-Th9 wykazują cechy dehydratacji i są dyskretnie obniżone.
W segmencie Th7-Th8 tylna, lateralizująca na prawo protruzja tarczy międzykręgowej z dyskretnym spłyceniem przestrzeni płynowej
przedrdzeniowej bez cech kompresji rdzenia. Materiał tarczy z możliwym konfliktem z początkowymi odcinkami korzenia nerwu
rdzeniowego po tej stronie, uwypuklony na około 3mm poza zarysy trzonów kręgów.
W segmentach Th4-Th5, Th8-Th9 oraz Th6-Th7 dyskretne uwypuklenia pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych z jedynie
minimalnym spłyceniem przestrzeni płynowej przedrdzeniowej bez cech kompresji rdzenia.
W pozostałych segmentach bez widocznych wypuklin dokanałowych.
Kanały korzeniowe piersiowego odcinka kręgosłupa bez cech stenozy, rezerwa tłuszczowa na wszystkich poziomach jest zachowana,
kanały korzeniowe jedynie minimalnie spłycone na śladowych zmianach zwyrodnieniowych.
Rdzeń kręgowy w odcinku objętym badaniem bez cech ucisku i przemieszczenia, bez nieprawidłowych sygnałów.
Wnioski: pojedyncza protruzja tarczy międzykręgowej bez cech kompresji rdzenia."

"Minimalne, lewowypukłe skrzywienie lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Fizjologiczna lordoza lędźwiowa jest spłycona.
Trzony kręgów o prawidłowej wysokości, na poziomie L5-S1 z dyskretnie nierównym zwyrodnieniowo zarysem płytek granicznych.
W tym segmencie drobne obszary degeneracyjnej przebudowy podpłytkowej MODIC I/II.
Tarcze międzykręgowe w odcinku L1-L5 o zachowanej wysokości i sygnale, tarcza L5-S1 jest obniżona i wykazuje cechy
dehydratacji.
W segmentach L3-L4, L4-L5 rozluźnienia pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych najpewniej bez znaczenia klinicznego.
Na poziomie L5-S1 niewielka, szerokopodstawna wypuklina tarczy międzykręgowej z lateralizacją lewostronną. Materiał tarczy
uwypuklony jest w zakres nadtwardówkowej tkanki tłuszczowej, przylega do brzusznej powierzchni worka oponowego bez cech jego
ucisku. Na materiale tarczy oraz śladowych pogrubieniach przyczepów więzadeł żółtych spłycone są dyskretnie kanały korzeniowe,
struktury nerwowe w ich obrębie bez cech ucisku, zmiany dominują po lewej.
Objęty badaniem końcowy odcinek rdzenia kręgowego bez nieprawidłowych sygnałów, stożek rdzenia niepogrubiały.
Wnioski: niewielka wypuklina tarczy międzykręgowej L5-S1."

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas (o ile ktokolwiek dobrnął aż tutaj ;-) ).
Dzień dobry,
Moim zdaniem nie ma sensu analizować wyników badania MRI bez możliwości skonfrontowania tego z objawami pacjenta. Po pierwsze: badanie wykonywane jest w pozycji leżącej a zdecydowana większość zespołów bólowych kręgosłupa inaczej zachowuje się podczas siedzenia, leżenia czy ruchu. Po drugie: nie wiedząc nic o objawach pacjenta możemy popełnić błąd diagnostyczny. Około 24% opisów wskazuje wynik fałszywie dodatni. Po trzecie: sam opis nie wskazuje na cechy poważnej patologii kręgosłupa. Jeśli Panią boli kręgosłup to proszę nie przerażać się opisem tylko wybrać do lokalnego fizjoterapeuty i zacząć celowane leczenie. Pozdrawiam, Dominik Zakrzewski

j.w.