Psychiatra czy psycholog?

18 odpowiedzi
Witam,

Podejrzewam u siebie nerwicę lekową (natrętne myśli, wiele lęków, częsty silny stres i ataki paniki). Który specjalista będzie dla mnie odpowiedniejszy - psychiatra, czy psycholog?

Serdecznie pozdrawiam.
Witam serdecznie, to zależy jak silne są aktualnie te lęki? Jeśli lęki są do opanowania psychoterapia jest bardzo pomocna. A jeśli wyłączają z życia, to będzie istotna konsultacja psychiatryczna połączona z psychoterapią. Serdecznie pozdrawiam i serdecznie zapraszam

Konsultacja pozwoli wybrać najlepszą formę leczenia. Farmakoterapia (o ile jest niezbędna w procesie leczenia) z pewnością pomoże wyciszyć - w stosunkowo krótkim czasie - utrudniające życie objawy, natomiast w niektórych przypadkach nie jest niezbędna. W świadomym kształtowaniu swojego myślenia i zachowania pomoże natomiast psychoterapia, podczas której można odnaleźć przyczyny niekorzystnych mechanizmów, a wypracowana zmiana jest głębsza i długotrwała.
Dzień dobry,
odpowiednim specjalistą będzie psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (którym może być i psycholog i psychiatra, pod warunkiem, że oprócz ukończonych studiów będzie posiadał czteroletnie podyplomowe szkolenie z psychoterapii poznawczo-behawioralnej). W przypadku podanych zaburzeń ten model psychoterapii (poznawczo-behawioralnej) jest rekomendowany przez wiele organizacji zajmujących się zdrowiem, ze względu na udowodnioną naukowo wysoką skuteczność. Zapraszam do umówienia się na wizytę, gdyż jestem osobą przygotowaną do leczenia tego typu problemów.
Witam. Jeden i drugi specjalista może pomóc. Najlepiej skorzystać z obu możliwości, żeby zmniejszyć lęk lekami i pracować nad nim psychoterapeutycznie. Wtedy jest wielka szansa na stałą poprawę i dobre samopoczucie. Pozdrawiam serdecznie
Polecam wnikliwą diagnozę psychologiczną,którą potwierdzi bądź zaneguje konsultacja psychiatryczna.
Witam, zachęcam do umówienia się w pierwszej kolejności na konsultację z psychoterapeutą (nie z psychologiem, lecz z certyfikowanym psychoterapeutą lub psychoterapeutą w trakcie certyfikacji), który w razie potrzeby (w zależności od nasilenia objawów) skieruje Pana / Panią na konsultację psychiatryczną. Polecam psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, gdyż jest ona jedną z najskuteczniejszych form terapii psychologicznej w zaburzeniach lękowych. Pozdrawiam Justyna Krupa-Burkiewicz
Dobry wieczór. Na zadane pytanie trudno jest odpowiedziec, gdyż zbyt malo faktów jest zananych. Sugeruję polaczenie farmakoterapii z psychoterapią. Pozdrawiam.
Nerwicę lekową z powodzenie można leczyć poprzez psychoterapię. W szczególności skuteczna będzie psychoterapia poznawczo-behawioralna, która w badaniach przoduje nad efektywnością w pracy z nerwicą natręctw. Przy rozważaniach między psychiatrą i psychologiem polecam skontaktować się z psychiatrą który jest również psychoterapeutą. Taki specjalista gwarantuje odpowiednie podejście do problemu i miarodajną ocenę czy należy przyjmować leki i jakie jest nasilenie objawów. Pozdrawiam serdecznie.
Witam, nerwica natręctw zazwyczaj leczona jest przy pomocy leków jak i psychoterapii. Można skorzystać z konsultacji psychiatrycznej, niezależnie od tego podjąć psychoterapię. Na pierwszej konsultacji powinno się wyjaśnić, od jakiej formy leczenia zacząć i jak się uporać również z lękami, atakami paniki, zmniejszoną odpornością na stres. W zaburzeniach lękowych pomocna jest psychoterapia.
Pozdrawiam
Polecam wizytę u psychologa/psychoterapeuty i razem z nim określić stopień nasilenia lęków i wpływu na codzienne funkcjonowanie. Farmakologia z pewnością wyciszy lęki, ale źródło tych leków zdecydowanie zalecałabym przepracować ze specjalistą jakim jest psychoterapeuta.
Zaczęłabym od psychologa. Jeżeli psycholog uzna, że potrzebna jest konsultacja psychiatryczna w celu zastosowania farmakoterapii, to o tym poinformuje. Zapraszam do mnie do gabinetu, przyjmuję w Wawrze.
Witam,
Podejrzenia, co do diagnozy mogą być słuszne, jednak potrzebuje Pan/Pani konsultacji ze specjalistą. Wymagana jest w tym wypadku dokładna diagnoza, żeby móc wybrać najodpowiedniejszą formę leczenia. Polecam obie konsultacje, zarówno z psychoterapeutą jak i z psychiatrą. Może Pan/Pani zacząć od spotkania z psychoterapeutą i to z psychoterapeutą porozmawiać o zasadności konsultacji psychiatrycznej. Leczenie zaburzeń lękowych często wspierane jest leczeniem farmakologicznym, jednak zależy to od wielu czynników. Leki wspomagają codzienne funkcjonowanie, ale działają powierzchownie na objaw. Z kolei w trakcie psychoterapii szuka się przyczyn objawów i pracuje się nad głębszą, długotrwałą zmianą niekorzystnych mechanizmów pacjenta.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach.
Pozdrawiam,
Katarzyna Mika-Łabuz
Najważniejsze, ąby w ogóle zgłosić się po pomoc specjalisty. Jeśli objawy są dokuczliwe sugerowałabym konsultację psychiatryczną w pierwszej kolejności. Lekarz oceni jaka forma pomocy będzie odpowiednia i pokieruje dalszymi działaniami. Pozdrawiam GR
Psychiatra i psycholog mają inne narzędzia - psychiatra zaproponuje farmakoterapię, natomiast psychoterapeuta będzie z klientem pracować nad poszerzeniem perspektywy, która w efekcie ma dać lepsze funkcjonowanie. Warto rozważyć korzyści i ewentualne koszty psychoterapii lub farmakoterapii. Leki dają poprawę samopoczucia w stosunkowo krótszym czasie niż psychoterapia, zmiana samopoczucia nie wymaga też wysiłku który wiąże się ze świadomym wprowadzaniem zmian w swoim myśleniu i zachowaniu. Psychoterapia natomiast pozwala świadomie kształtować swoje życie, wpływa na poczucie sprawstwa, nie ma skutków ubocznych jak leki, też wypracowane zmiany nie są zależne od przyjmowanych środków. Niektórzy Klienci, z którymi pracowałam relacjonowali też, że byli dumni z faktu, że wprowadzają zmiany bez wsparcia leków.
Zdarza się też, że poziom lęku jest tak silny i ogranicza życie codzienne w takim stopniu, że nie jest możliwe wprowadzanie zmian bez wsparcia farmakologicznego. Jest tmożliwość pracy terapeutycznej oraz farmakoterapii.
Wybór leczenia to kwestia bardzo indywidualna, niektórzy wolą wsparcie psychoterapeuty,
inni uznają za konieczne przyjmowanie leków, jeszcze inni uznają za przydatne łączenie psychoterapii i farmakoterapii. Mam doświadczenie, że każda z dróg może być skuteczna.
Szanowny Panie,
zachęcam do udania się do psychiatry, jednak podczas leczenia tego typu zaburzeń psychoterapia jest niezbędnym elementem. Objęcie kompleksową pomocą jest istotne w leczeniu zaburzeń psychicznych tym samym wsparcie psychiatry i psychologa jest komplementarne.

Serdecznie pozdrawiam
Uważam, że jeden i drugi .... psychiatra farmakologicznie a psycholog popracuje nad emocjami. Powodzenia ! trzymam kciuki !
Szanowna Pani, leczenie nerwicy lękowej (jeśli to faktycznie to) jest najskuteczniejsze gdy połączymy psychoterapię z farmakoterapią, jednak nie zawsze włączenie leków jest konieczne. Sugeruję rozmowę z psychologiem/psychoterapeutą który wysłucha Pani problemów i doradzi najlepszą dla Pani formę leczenia. Pozdrawiam serdecznie
Psycholog - zdiagnozuje ewentualne zaburzenia oraz zaburzenia współwystępujące i określi dalszą formę leczenia.