Psychiatra czy psycholog

15 odpowiedzi
PYTANIE: czy z tymi problemami udać się najpierw do psychologa czy od razu do psychiatry?

24 lata, mężczyzna. Brak wykształcenia - rezygnacja, wręcz ucieczka ze studiów przy najmniejszym niepowodzeniu. Brak długoterminowej motywacji, słomiany zapał, życie marzeniami, prokrastynacja. Kiepskie relacje z rodziną, brak przyjaciół (nie mylić ze znajomymi), całkowity brak zdolności do rozmowy o uczuciach czy problemach. Uzależnienie od internetu, rozregulowany rytm snu i czuwania (nieznacznie), samopoczucie dostatecznie dobre rankiem i spada wraz z upływem czasu (by _rzadko_ osiągnąć kryzys przy próbie zaśnięcia). Prawdziwych myśli samobójczych - brak, oprócz niewyraźnej wizualizacji przy nieprzyjemnych myślach o rujnowanym życiu. Jak też można zauważyć, nieznaczna hiperbolizacja rzeczywistości - dramaturgia. Z samodzielnie poczynionych obserwacji podejrzenie: depresji, różnych zaburzeń osobowości, ChAD, hipochondri, spektrum autyzmu (?).
Witam serdecznie.Warto udać się do psychoterapeuty uzależnień jeśli sposób korzystania z internetu budzi Pana niepokój i sprawdzić to poprzez rozmowę i diagnozę i wówczas podjęcie odpowiedniego postępowania.Opisane objawy wskazują na celowość bliższego przyjrzenia się problemowi .Zapraszam na spotkanie w moim gabinecie.Na stronie mojej Pracowni lub Facebooku znajdzie Pan numer telefonu.Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Moim zdaniem do dobrego psychoterapeuty. Powyższy opis 24latka może charakteryzować osobę która potrzebuje zrozumienia własnej sytuacji życiowej, może znajdować się (co najmniej subiektywnie) w sytuacji bez wyjścia. Głębsze rozumienie sytuacji może być paliwem napędzającym zmianę której chciałby się podjąć.
W opisie nie zauważam objawów kierowanych do leczenia psychiatrycznego. Zdecydowanie jednak ważne jest zrozumienie żeby można było adekwatnie wspierać rozwój oraz motywację do zmiany.
Często współpracuje z młodymi dorosłymi z podobnymi problemami.
Zapraszam do konsultacji w Łodzi lub po więcej informacji na mój profil.
Życzę wytrwałości w zmaganiu się z bieżącą sytuacją oraz poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania.

Pozdrawiam serdecznie
Kuchta Robert
Myślę że można równolegle udać się i do psychiatry i do terapeuty, psychiatra zajmie się diagnozą, a terapeuta pracą nad poprawieniem obszarów, które najbardziej na ten moment chciałby Pan zmienić... Pozdrawiam serdecznie!
W Pana opisie nie dostrzegam przejawów chorób psychicznych, raczej pewne zaburzenia osoboowściowe. Nad pożadanymi przez pacjenta zmianami osobowościowymi pracuje sie psychoterapeutycznie, nie ma na to leków. I nie jest to proces łatwy i krótkotrwały. Niezbędna jest autentyczna potrzeba i gotowość pacjenta na zmiany. Życzę przemyślanego wyboru. Lucyna Golińska
Jestem przekonana, że w kwestii diagnozy zdecydowanie polecam specjalistów, odradzam diagnozowanie się samemu. Nie ma znaczenia do kogo trafi Pan wcześniej, jeśli będzie potrzeba, psychiatra lub psycholog, oceni co dalej i pokieruje Pana. Na pewno polecam psychoterapeutę, gdyż wyjście z opisywanych problemów, wymaga regularnego i zaplanowanego na dłuższy czas towarzyszenia panu w zmianach, jakie chciałby Pan wprowadzić w życie. Powodzenia.
Witam, zdecydowanie zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą i podjęcia terapii. Dobry psychoterapeuta już po kilku konsultacjach jest w stanie ocenić czy wskazana jest konsultacja psychiatryczna i ewentualne wdrożenie leczenia farmakologicznego. Sama wizyta u psychiatry może pomóc poradzić sobie z najbardziej uciążliwymi objawami, jednak nie pomoże dotrzeć do prawdziwych przyczyn Pana trudności i zmiany tego co najważniejsze czyli relacji z samym sobą i otoczeniem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Serdecznie witam. Brak chęci i motywacji do własnych celów i zamiarów życiowych może wynikać z kryzysu, który u Pana wymaga szczerej rozmowy z psychologiem. Jednak zakres Pana pytań które sobie Pan sam stawia o ewentualną głębsza przyczynę swoich trudności możne wymagać wizyty u psychiatry. Często równoległa pomoc lekarza i psychologa daje najlepsze rezultaty. Widać ze posiada Pan gotowość do poszukiwania przyczyn wiec dobrze zrobić krok dalej i wybrać się do specjalistów. pozdrawiam serdecznie. Basia Maciejak
Szanowny Pani/Pani,
Na podstawie przedstawionego opisu, rekomenduję konsultację u psychologa/psychoterapeuty. Wg. mojej wiedzy opisane problemy mogą mieć swoje źródło w osobowości. Brak tutaj wyraźnych dezorganizujących funkcjonowanie objawów (np. lęk paniczny), co daje wskazanie raczej do długoterminowej terapii niż leczenia psychiatrycznego.
Dzień dobry, zapraszam na konsultację przez Skype. Jestem psychologiem, terapeutą uzależnień. ajkczaja&gmail.com Pozdrawiam Agata Czaja-Michaud
Dzień dobry, takiej osobie zaproponowałabym wizytę u psychoterapeuty, jednak tylko pod warunkiem, że opisane objawy są źródłem cierpienia dla opisywanego mężczyzny i wyraża on chęć zmiany. Pozdrawiam. Katarzyna Zalewska
Szanowny Panie,

To bardzo dobrze, że szuka Pan dla siebie odpowiedniego rodzaju leczenia i rozważa różne opcje przed podjęciem odpowiedniej dla siebie decyzji.
Pozwolę sobie sprecyzować, czym zajmuje się każdy z wymienionych przez Pana specjalistów
Psychiatra jest lekarzem, uprawnionym do postawienia medycznej diagnozy oraz wdrożenia leczenia farmakologicznego, jeżeli jest zasadne. W przypadku wątpliwości diagnostycznych (różnych podejrzeń o to "co mi jest") a także po prostu nietypowego samopoczucia warto zawsze udać się do takiego specjalisty, gdyż postawiona przez niego diagnoza jest doskonałym punktem wyjścia do terapii oraz źródłem informacji dla pacjenta i terapeuty.
Psycholog - jest specjalistą zdolnym do wykonywania testów oraz porad psychologicznych. Jeżeli nie jest ściśle diagnostą, nie ma uprawnień do postawienia diagnozy.
Jeżeli mogłabym Panu polecić udanie się do jakiegoś specjalisty (poza psychiatrą) zalecałabym skierowanie się do psychoterapeuty. Jest to osoba posiadająca oprócz skończonych studiów (zazwyczaj na kierunku psychologia lub psychiatria) dodatkowe, wieloletnie wykształcenie kierunkowe w stronę psychoterapii oraz doświadczenie w tym kierunku. Ważne jest, by ten specjalista poddawał się regularnej superwizji a także miał przebytą terapię własną (jest to warunek uzyskania certyfikatu psychoterapeuty).
Współpraca psychiatry oraz psychoterapeuty daje najskuteczniejsze efekty leczenia i największe szanse na powrót do zdrowia.
Życzę Panu powodzenia.
Pytanie - czy opisywanym mężczyzną jest osoba, która zadaje pytanie na portalu, czy też ktoś bliski/znajomy/syn/przyjaciel/partner... czasami nasze interpretacje różnią się znacznie od tego, co rzeczywiście dzieje się z daną osobą. Być może istnieje różnica w zakresie oczekiwań otoczenia i potrzeb danej osoby? Nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, jeśli jest tak wiele niewiadomych. A samodzielnie poczynione obserwacje, zwłaszcza gdy nie jest się specjalistą, mogą zrobić więcej szkody niż korzyści. Pozdrawiam! Milena Wyszyńska
Witam
odpowiem krótko: doświadczony Psychoterapeuta + motywacja do zmiany
Polecam kontakt z doświadczonym Psychoterapeutą, który jeśli będzie to zasadne zasugeruje konsultacje u lekarza Psychiatry. Osobowość leczy się poprzez psychoterapię, farmakologia działa wspomagająco ale nie zastąpi terapii.
Terapia to czasem długi i wymagający proces, ale jedyny, który przynieść może prawdziwe rezultaty.
Pozdrawiam
Leszek Jaroszewski
Gabinet Arche
Witam Pana
Z uwagą przeczytałam Pana pytanie i z tego co Pan opisał mam przekonanie, że warto byłoby rozważyć konsultację u psychologa psychoterapeuty. Wspólnie z psychologiem ustalicie kierunek działań i jeśli będzie potrzebna konsultacja z psychiatrą to doświadczony psychoterapeuta na pewno o tym Pana pokieruje.
Proszę już nie zwlekać bo odnoszę wrażenia, że to dość długo trwa, jest źródłem cierpienia i nie pozwala na prowadzenie satysfakcjonującego życia.
Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki
Dzień dobry. Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż diagnozowanie dobrze zostawić specjaliście. Polecam wizytę u psychoterapeuty, który na podstawie konsultacji udzieli informacji, czy wskazane by też było leczenie farmakologiczne. Dodam, iż sama farmakoterapia będzie niewystarczająca. Istotne jest przepracowanie trudności, zrozumienie ich mechanizmów i nauka nowych stylów radzenia sobie w ramach psychoterapii.