Przypadek ten dotyczy osoby w mojej rodzinie.Wszelkie wizyty u lekarzy i w szpitalu nie przyniosły s

3 odpowiedzi
Przypadek ten dotyczy osoby w mojej rodzinie.Wszelkie wizyty u lekarzy i w szpitalu nie przyniosły skutku, odwołuję się więc do psychologa.Osoba ta nie przyjmuje leków przepisanych od psychiatry(podejrzenie depresji), jest agresywna ,wulgarna bądż popada w zupełną skrajność,płacz,wzbudzanie litości.Nie próbuje w sobie nic zmienić,nie bierze pod uwagę tego,że leki mogą pomóc.Załamanie ,żal do innych o brak pomocy.Co robić?
Dzień dobry. Możecie razem udać się na konsultacje do psychoterapeuty, który przeprowadzi wywiad kliniczny i zaoferuje Państwu pomoc adekwatną do danego problemu. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk

Dzień dobry,
najlepiej było by umówić się na konsultację do psychoterapeuty gdzie będzie można przyjrzeć się problemowi i zdecydować co w tym przypadku ma szansę zadziałać. Być może zmiana podejścia do tej sprawy spowoduje zmianę w kontaktach z chorą osobą i pomoże rozwiązać problem.
Dzień dobry. odpowiedź na to pytanie może zawierać wiele różnych scenariuszy. Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że jeżeli problem dotyczy osoby dorosłej to wpływ jet bardzo ograniczony. Taka osoba jest autonomiczna i niezależna prawnie, a wpływ jest możliwy jedynie poprzez perswazję. Wyjątek stanowią sytuacje zagrożenia zdrowia, życia lub masywne niszczenie mienia. Wtedy możliwe jest podjęcie leczenia i hospitalizacja bez zgody chorego. To tyle jeśli chodzi o kwestie prawne. Jeżeli natomiast spojrzeć na to psychologicznie, to być może pojawiające się uczucie bezradności jest adekwatne w tym sensie, że odzwierciedla brak motywacji chorego do zmiany oraz brak możliwości wpłynięcia na niego. W takiej sytuacji czasami warto uznać swój brak wpływu. Wtedy warto zacząć dbać o siebie, chronić siebie przed agresją innych, nawet jeżeli jest to agresja ze strony bliskich. Natomiast jeżeli chodzi o diagnozę i leczenie potrzebne jest przynajmniej minimalne zaangażowanie ze strony chorego, gdyż trzeba zebrać dane, które są potrzebne do określenia podłoża, głębokości i leczenia zaburzenia.
Tak na teraz mogę doradzić nie uleganie litości, choć to trudne oraz ewentualnie zgłoszenie się samej/samemu po wsparcie specjalisty, aby lepiej radzić sobie z tak funkcjonującą bliską osobą.