Prośba o pomoc

5 odpowiedzi
Kobieta, lat 34. Zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na poniższe pytania:
1) czy konieczna jest operacja kręgosłupa, czy może da się jeszcze usprawnić mnie dzięki rehabilitacji?
2) czy masaż może zaszkodzić?
2) czy z takim stanem kręgosłupem mogę podjąć pracę fizyczną lub siedzącą, czy lepiej unikać jakiegokolwiek wysiłku?
Poniżej wynik badania i objawy:
Wynik mri odcinka szyjnego:

"Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. W odcinku c2-c6 różnego stopnia dehydratacja krążków m/k. Na poziomie c4/c5 szerokopodstawna lewoboczna protruzja krążka m/k ze znacznym zwężeniem lewego zachyłka bocznego na tym poziomie i uciskiem lewego korzonka nerwowego oraz modelowaniem i przemieszczeniem do przodu rdzenia kręgowego-kanał kręgowy zwężony do 50%. Na poziomie c5/c6 okrężne wypuklenie obniżonego krążka typu "bulging disc" ze zwężeniem zachyłków bocznych obustronnie oraz ze zwężeniem rezerwy płynowej przedrdzeniowej na tym poziomie-kanał kręgowy zwężony o ok. 30%. Poza tym bez istotnego uwypuklenia krążków m/k. Na pozostałych poziomach kanał kręgowy be cech stenozy. Widoczny rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych".
Objawy: dokuczają mi silne bóle pleców, uczucie palenia na karku, uczucie ciągnięcia w okolicach uszu, dolnej szczęki, mam zimne ręce (lewa zimniejsza, słabsza), drętwieje mi prawa noga. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.
Szanowna Pani,
wynik MR jest dość niepokojący, wymaga Pani pilnej konsultacji neurochirurgicznej. I to właśnie neurochirurg po zbadaniu Pani odpowie na zadane pytania. Jeżeli okaże się, że nie ma potrzeby pilnej interwencji chirurgicznej - głównie z powodu zwężenia kanału i ucisku na rdzeń kręgowy - należy znaleźć terapeutę, który zajmuje się problematyką kręgosłupa. Jeżeli jest Pani ciekawa, jakie metody terapii ja preferuję, proszę znaleźć ich omówienie w korespondencji do Państwa. Wielokrotnie o nich pisałem. Właśnie ów terapeuta odpowie na Pani pytania i nauczy jak funkcjonować w życiu codziennym oraz zawodowym.
dr Andrzej Żytkowski

Dzień dobry!

1) Miała Pani już jakąś rehabilitację i jak ona wyglądała? Aczkolwiek wynik MRI nie jest zadowalający. Proponowałbym tutaj konsultację u neurochirurga. Jeśli Pani zależy to mogę polecić kilku zaufanych, do których odsyłamy naszych pacjentów.

2) To zależy od rodzaju masażu i osoby, która go wykonuje jednak podejrzewam, że po zwykłym masażu rozluźniającym/leczniczym objawy, o których Pani pisze nie ustąpią.

3) Żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko pogłębienia się zmian strukturalnych w kręgosłupie trzeba popracować nad ergonomią w pracy i poprawnym przyjmowaniem pozycji, unoszeniem itp.
Jeśli w odpowiednich warunkach biomechanicznych praca pogarsza Pani stan zdrowia i pogłębia objawy to przynajmniej na jakiś czas zrezygnowałbym z pracy.
Powtarzam jednak, że konsultacja neurochirurgiczna jest tutaj nieunikniona.

Zdrowia życzę i pozdrawiam!
Do tego typu schorzenia masaż klasyczny nie jest przeciwwskazaniem, gdyż polega na poruszaniu tkanek powierzchownych układu ruchu. Tego typu działanie nie zagraża pogorszeniem zdrowia. Na resztę pytań mogę odpowiedzieć dopiero po przeprowadzeniu badania klinicznego.
Witam,
Uważam, że powinna Pani spróbować rehabilitacji i to jak najszybciej.
Odpowiednio dobrana terapia i profilaktyka Pani kręgosłupa na pewno nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie.
Jeżeli chodzi o ostatnie pytanie to również kwestia jaki to będzie wysiłek i jaka praca oraz jej warunki (ilość godzin, odpowiednie ustawienie fotela, monitora, przerwy, w których kręgosłup może odpocząć np. dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom)
Pozdrawiam
opisane przez Panią problemy mogą rzeczywiście pochodzić od kręgosłupa, możliwy jest też wariant drugi czyli rehabilitacja w postaci terapii manualnej która powinna pomóc. Na pewno nie powinno decydować się na zabieg jeśli wcześniej nie spróbuje się rehabilitacji, która może pomóc. Niestety potrzebna byłaby konsultacja w gabinecie bo za wiele jest znaków zapytania.