podniesienie dna zatoki

14 odpowiedzi
Witam serdecznie ,mam podniesienie dna zatoki z obu stron (metoda otwarta )z natychmiastowa implantacja ,z kazdej strony 3 implanty odbudowa protetyczna to cztery zeby na trzech implantach z kazdej strony ,moje pytanie brzmi czy kosc moze zaniknac ,cofnac sie kiedys w przyszlosci??bo gdzies czytalam o takim przypadku ,nie wiem jednak jakie przyczyny moga byc ,oczywiscie wiem ,ze higiena jamy ustnej jest najwazniejsza kontrole co pol roku i czyszczenie profesjonalne ,ale myslalam ,ze to jednak juz do konca zycia te zeby na sztucznym korzeniu ....wiec jak to jest ,moze cofnac sie kosc, i z czym wiaze sie wypadniecie implantow ,czy moze jeszcze organizm odrzucic implanty kiedys w przyszlosci....z gory dziekuje za odpowiedz ,pozdrawiam serdecznie .
Witam,
Niestety nie mam doświadczenia w zabiegach implantochirurgucznych więc nie mogę podzielić się moimi obserwacjami. Pracuję jednak w gabinecie gdzie dużo tego typu zabiegów jest przeprowadzanych i spotykam pacjentów, którzy od wielu lat cieszą się pełnymi lukami zębowymi dzięki implantom. Zdarzają się również osoby, które na skutek wypadku utraciły zęby wraz z podparciem kostnym ale dzięki prawidłowemu zaopatrzeniu kości i rekonstrukcji braków przy pomocy koron na implantach dopiero na zdjęciu rentgenowskim można się dowiedzieć, które zęby nie mają ‚naturalnych’ korzeni. Ogromną role odgrywa wspomniana przez Panią domowa i profesjonalna restrykcyjna higiena. Niestety implanty ‚wybaczają’ jeszcze mniej zaniedbań w tej kwestii niż nasze własne zęby.
Jeżeli chodzi o integrację kości wiele rzeczy ma wpływ na wieloletni sukces takiego zabiegu, często niezależnych od operatora jak np-leki przyjmowane przez pacjenta.
Mam nadzieję, żę przeprowadzone zabiegi zapewnią Pani komfort jaknajdluzej!
Serdecznie pozdrawiam,
Joanna Mastalerz-Kulik

Przepraszam ale nie zajmuję się implantu więc trudno mi się jednoznacznie wypowiedzieć
Witam, kość wokół zębów naturalnych czy implantów fizjologicznie zanika wraz z wiekiem i jest to normalny proces którego nie da się zatrzymać. Może być także sytuacja patologiczna w której w wyniku np. stanu zapalnego dochodzi do szybkiego i dużego ubytku kości. Może dojść do braku integracji implantu z kością na początku po zabiegu.
DZien dobry, niestety to prawda - kośc może zanikać i jest to proces naturalny związany z wiekiem, przyspieszony chorobą przyzębia, więc nie można przewidzieć co będzie na przykład za 20,30,40 lat. W starszym wieku obniżają się kości, wydłużają optycznie własne korony odsłaniając korzenie zębów, więc i korony i implanty moga się też uwidocznić. Dlatego nie można powiedzieć że implant będzie do końca życia.
Natomiast co do odrzucenia implantów przez organizm to najczęsciej dochodzi to takiego stanu prawie bezpośrednio lub w krótkim czasie po założeniu, a rzadziej w odległej przyszłości.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Witam,
Jesli implanty sie połączyły z kością to już sie nie odłączą same od kości i organizm nie odrzuci ich. Zanik kości z upływem lat może występować nawet przy zębach własnych. Co do implantów to zanik kości jest zjawiskiem często występującym i nie ma na to rady. Odchodzi się od stwierdzenia, ze są to dożywotnie zęby, których nic nie ruszy. Jak słusznie Pani zauważyła niewłaściwa higiena doprowadzi do szybszego zaniku kości, bo dołączy się stan zapalny. Zatem jesli tylko higiena bedzię dobra to zanik kości jest minimalizowany. Proszę być dobrej myśli i porozmawiać o tych zagadnieniach z lekarzem implantologiem. Implanty są jedyną komfortową alternatywą dla protez, wiec nawet jeśli nie są dożywotnie to zdecydowanie wydłużają komfort podczas jedzenia i zwiekszają estetykę uśmiechu. Pozdrawiam Aleksandra Bąk
Dzień dobry, podnoszenie dna zatoki szczękowej z równoczesną implantacją, świadczy o tym ,że ma Pani minimum 3mm - 5mm kości własnej na wyrostku zębodołowym .Pierwotna stabilizacja (zakotwiczenie) implantu ,będzie na tej właśnie Pani kości. Materiał kościotwórczy ,który deponowany jest do zatoki wokół implantów,jest jak gdyby rusztowaniem - będzie przerastał beleczkami kostnymi i w ten sposób będzie tworzyła się nowa kość, zanikać natomiast będzie materiał kościotwórczy.Zatoka przed zabiegiem musi być czysta tzn. bez stanu zapalnego, wysięku czy przerostu bł.śluzowej wyścielającej zatokę. Implanty odrzucane są bardzo rzadko, najczęściej w I okresie po implantacji (do miesiąca). Jeżeli implant odrzucany jest póżniej , po wykonaniu odbudowy protetycznej, może być to związane z przeciążeniem implantu w zgryzie, lub zbyt wczesnym obciążeniem implantu i wtedy faktycznie może dochodzić do zaniku kości wokół implantu i jego utracie. Ale tak jak pisałam wcześniej są to bardzo rzadkie przypadki. Pozdrawiam dr Kręcisz
Szanowna Pani, zabieg podniesienia dna zatoki jest standardową procedurą. Niemniej niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia szczególnie jeśli w tym samym czasie wszczepiane są implanty. Wymaga to bardzo dużego doświadczenia od operatora. Zawsze dochodzi do pewnego zaniku wszczepionego materiału , dlatego umieszcza się jego "nadmiar". Jeśli dojdzie do prawidłowej "przebudowy" materiąłu kościozastępczego i implanty zintegrują się z kością to w przyszłości prawdopodobieństwo znacznego zaniku i utraty implantów jest małe. Ukłony
We wszystkim co zostało napisane jest trochę prawdy ,ale całość powinien wytłumaczyć dentysta ,jakby coś zapraszamy do naszego gabinetu pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Pytanie powinno być skierowane do chirurga. Ja nie mam kompetencji w tym temacie. W naszym gabinecie zabiegi implantacji przeprowadza dr. Paweł Chomicki.
Proszę pozwolić mi uniknąć odpowiedzi. Kwestie związane z implantacją wolałabym pozostawić kolegom praktykom szczególnie chirurgom stomatologicznym. Pozdrawiam, RS
Dzień dobry,
Prawidłowo wprowadzone implanty dentystyczne- nawet w przypadku towarzyszącego zabiegowi podniesienia dna zatoki szczękowej oraz odbudowy kości- zrastają się bardzo pewnie i służą długie lata.
Doskonała higiena, regularne kontrole, wizyty higienizacyjne są oczywiście bardzo ważne. W obrębie jamy ustnej istotny jest stan pozostałych zębów, dziąseł, ewentualne występowanie parafunkcji (zgrzytania, czy zaciskania zębami).
Długofalowy efekt leczenia implantologicznego jest również uzależniony od ogólnego stanu zdrowia (ew. występowanie przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca).
Oczywiście zdarza się (bardzo rzadko), że implant jest przez organizm odrzucony- najczęsciej występuje to bezpośrednio po implantacji (pierwsze 2-4 tygodnie), bądź po obciążeniu wszczepu (założeniu na implant korony protetycznej).
Poza wymienionymi sytuacjami powikłania zdarzją się rzadko, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji efektów leczenia.
Pozdrawiam
Witam!
Na te pytania skrupulatnie odpowie Pani implantolog- autor konstrukcji, jaka została zaplanowana i wykonana w jamie ustnej.
Wiele procesów dzieje się w naszym organizmie osobniczo (indywidualnie). Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Czytając Pani post, widzę, że jest Pani bardzo zorientowana, wyedukowana, jak żyć postępować w przypadku obecności implantów w jamie ustnej. Jest jednak wiele czynników jak np. przeciążenie, które mają wpływ na stan kości i zarazem osadzenia implantów.
Jeśli leczenie przy pomocy implantów jest prawidłowo zaplanowane, wykonane a Pani nie zapomina o wizytach kontrolnych i stosuje się do zaleceń implantologa nie ma mowy o "wypadnięciu" implantów. Osteointegracja, czyli połączenie implantu z kością jest procesem kościozrostu(osteointegracji). Jeśli ona już nastąpiła i doktor ocenił, iż można Wtedy można konstrukcję obciążyć nadbudową protetyczną. I tu również nie ma mowy o "odrzuceniu implantów przez organizm".
Poprzez post internetowy nie jestem w stanie dokładnie opisać procesu osteointegracji implantu z kością, zasad obciążania implantów protetycznie. Jest to bardzo rozległy, obszerny temat.
Proszę pytać doktora - autora i wykonawcy Pani leczenia. Na każde pytanie otrzyma Pani fachową odpowiedź. To nic złego, że pacjent pyta. Doktor rozwieje Pani wątpliwości i zapewne wszystko szczegółowo objaśni. Proszę się nie krępować. Istnieją również powikłania, jak w każdej czynności lekarskiej. Ich procent jest znikomy. Jeśli jest Pani zainteresowana ich poznaniem, również proszę zapytać Pani lekarza prowadzącego.
My, lekarze jesteśmy dla Pacjentów a nie odwrotnie.
Pozdrawiam.
dr Joanna Ziółkowska
Witam
Niestety każde leczenie (szczególnie chirurgiczne interwencję) niesie w sobie ryzyko powikłań i niepowodzeń. Mówiąc wprost - leczenie implantami jest najlepszą opcją w przypadku braków w uzębieniu.
Tak, dość często kość się cofa. Bardzo rzadkim jest odrzucenie implantów. Nie ma na to reguły.
Ale przy sprzyjających warunkach i braku p/wskazań korzystać z wyników leczenia będzie można przez długi okres, a nawet i całe życie.
Udanego leczenia

Oczywiście zdarzają się w literaturze przypadki '' odrzucenia implantów'' . Te zabiegi o których Pan wspomniał tj. higienizacja , kontrole w gabinecie z diagnostyką rtg , tomografią to część czynników mających zagwarantować pacjentowi jak najdłuższe utrzymanie leczenia implantologicznego. Dużą rolę jednak ma tutaj również ogólny stan zdrowia a mianowicie choroby takie jak cukrzyca , niedoczynności narządów , stan uwapnienia kości , obecne choroby nowotworowe , niedobory witaminowe . Kolejną rzeczą jest obecność chorób przyzębia co może mieć wpływ na pojawienie się periimplantitis ( utrata utrzymania implantu w kości). Najważniejsze to informować lekarza prowadzącego pana przypadek o powyższych zagadnieniach podczas rutynowych kontroli. Pozdrawiam serdecznie.