Pisałem już tutaj i polecono mi terapie poznawczo-behawioralną, dlatego chciałem się zapytać jak tak

10 odpowiedzi
Pisałem już tutaj i polecono mi terapie poznawczo-behawioralną, dlatego chciałem się zapytać jak taka terapia wygląda ? Ponieważ wystarczy minimum napięcia, stresu i nie mogę wykrztusić z siebie słowa, już nie mówiąc o słowach których sobie wbiłem do głowy jak np:50,60,70 tragedia, powiem pierwsze kilka liter i brakuje powietrza, masakra .Najgorzej jest podczas posiłku, najlepiej się czuję kiedy leże na łóżku, nie czuję takiego napięcia .Czy na takiej terapii psychiastra bądź psycholog zbada mój poziom stresu, tego jak oddycham , zaleci ćwiczyć, bo jeśli ma to wyglądać tak, że co spotkanie będzie ze mną rozmawiał to nie widzę chyba sensu, pozdrawiam ;) Chodziłem do logopedy, nauczył mnie mówiąc gestykulując ręką, wtedy mówię wolno, ale nie czuję napięcia i wiem kiedy nabrać powietrze, więc jak to wygląda :(
Witam :) Przyznaję trochę racji. Na terapii poznawczo-behawioralnej można nauczyć się fajnych technik relaksacyjnych i prawidłowego oddychania, które pomaga się rozluźnić w różnych stresujących sytuacjach. Jednak troche rozmowy też jest potrzebne, aby poszukać przyczynę problemu i móc się trochę odblokować :) Bardzo polecam, pozdrawiam.

Dzień dobry,
przy takich objawach polecam w pierwszej kolejności pracę ze stresem / traumą i uwolnieniem napięcia z ciała.
To spowoduje wyciszenie układu limbicznego i zwiększy dostęp do kory mózgowej, a tym samym umożliwi rozmowy i analizę.
Wszystkiego dobrego!
Witam,
jeśli zależy Panu na wykonywaniu ćwiczeń i konkretnej strukturze terapii to faktycznie ze wszystkich nurtów psychoterapii właśnie poznawczo-behawioralna powinna zaspokoić te potrzeby. Poprzez wykonywanie ćwiczeń i analizę konkretnych sytuacji będzie szansa na pracę z konkretnymi objawami. Jeżeli natomiast zależy Panu na trwałej zmianie, a więc pozbyciu się objawów całkowicie i zmniejszeniu prawdopodobieństwa nawrotu albo pojawiania się ich w innej formie, zdecydowanie zachęcam do podjęcia próby otworzenia się i nawiązania głębszej rozmowy z terapeutą. Z całą pewnością może Pan się nie obawiać jednak, że terapia poznawczo-behawioralna będzie polegała na usilnym dochodzeniu do różnych mechanizmów Pana nieświadomości, których nie do końca musi Pan rozumieć. Rozmowa oparta będzie na konkretnych celach, które chce Pan zrealizować.
Życzę powodzenia i mimo wszystko otwartości!
Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna? Otóż jest ona oparta o algorytmy postępowań w przypadku każdej, konkretnej dolegliwości. Algorytmy, czyli metody pracy których działanie zostało przetestowane i udokumentowane w swej skuteczności. Czy psychoterapeuta (sprostujmy: psychoterapeutą może być i psycholog i psychiatra, ale nie każdy psycholog i psychiatra jest psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym) zbada Pana poziom stresu, to jak Pan oddycha, zaleci ćwiczenia? Jak najbardziej :).
Na dolegliwości o których Pan pisze zdecydowanie polecił bym terapię poznawczo-behawioralną. Jest ona konkretna, skupiona na celu i sprosta Pana oczekiwaniom. Jeśli psychoterapeuta w trakcie zaobserwuje dodatkowe kwestie warte poruszenia - powinien o nich poinformować, ale nie zmuszać do skupienia się głównie na nich.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
Witam serdecznie, pierwsza wizyta to diagnoza i zebranie wywiadu oraz wprowadzenie do pracy poznawczo-behawioralnej. Na kolejnych wizytach jest wiele psychoedukacji,analizy funcjonalnej Pana problemu oraz ćwiczeń. Ponadto sesje kończą się pracą własną, którą warto ćwiczyć/ wykonywać między spotkaniami z terapeutą.
Dzień dobry,
terapia poznawczo- behawioralna jest pomocna przy tego typu objwach z ciała. Szuka się w niej powiązań między myślami, emocjami, zachowaniem i reakcjami fizjologicznymi organizmu. Można nauczyć sie ćwiczeń, które pomogą te objawy zniwelować, by móc funkcjonować. Natomiast zastanawiałabym się nad psychologiczną funkcją tych objawów w Pana życiu. Czasem terapia poznawczo- behawioralna nie wystarcza, ponieważ przyczyna problemu jest głębiej, wtedy warto skorzystać w terapii psychodynamicznej.
pozdrawiam i życzę powodzenia
Barbara Matla
Terapia poznawczo-behawioralna rzeczywiście jest formą terapii, która duży nacisk kładzie na naukę umiejętności, ćwiczenie i zmianę zachowań. W tym sensie może być dla Pana pomocna, terapeuta może nauczyć ciekawych technik relaksacyjnych, oddechowych, itp. Z drugiej strony, taka forma terapii, jak większość, zakłada również rozmowę, naukę rozpoznawania własnych myśli oraz zmieniania tych nieprzystosowawczych. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta. W zależności od rodzaju problemu i możliwości terapeuta wspólnie z pacjentem wybierają cel i metody oddziaływań. Jeśli rozmowa na ten moment jest nieprzydatna lub wręcz niemożliwa, myślę, że można po prostu zacząć od czegoś innego lub poszukać takiej formy komunikacji, która przyniesie lepszy efekt, przynajmniej na początek. Na pewno warto spróbować, z pozdrowieniami, Joanna Wiatr-Abramowska
Od siebie mogę dodać, do wszystkich wcześniejszych wypowiedzi, że warto skupić się nad poszukaniem psychoterapeuty lub psychologa, który zajmuje się pracą nad stresem, a niekoniecznie przedstawiciela konkretnego nurtu. Oczywiście każdy nurt szerzej lub bardziej wąsko zajmuje się konkretnymi obszarami, ale nie ma nurtu psychoterapeutycznego, który omijałby tak szerokie zagadnienie jakim jest stres, dlatego nastawiłabym się na umówienie spotkania z osobą, która w swej pracy może pochwalić się doświadczeniem z osobami borykającymi się z wysokim poziomem stresu (warto jest pytać się każdego specjalisty przed umówieniem spotkania, czy w swojej pracy zajmuje się tego typu sprawami). Jest wiele technik relaksacyjnych, które można stosować. Warto spojrzeć na technikę Mindfulness, różne treningi rozwojowe, czy na szereg możliwości, które daje relaksacja. Proponowałabym również zastanowić się nad skorzystaniem z doradztwa psychologicznego, które również niesie za sobą spore możliwości (spotkań jest kilka, każda sesja nastawiona na konkretne działanie, które wcześniej jest jasno określone i sprecyzowane jako cel działania). Muszę jednak podkreślić, że rozmowa również jest odżywcza i często prowadząca do bardzo pozytywnych rezultatów - także w tym zakresie. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dzień dobry. W terapii poznawczo- behawioralnej, oprócz rozmowy stosuje się różne narzędzia, które mogą pomóc w Pana problemach. Wymienione już techniki relaksacji i oddychania pomagają zmniejszyć poziom napięcia, a to jaki Pan ma poziom stresu jest badane i monitorowane za pomocą różnych kwestionariuszy. Jednakże zmiana bez rozmowy nie jest możliwa :) gdyż stosuje się tez techniki związane z myślami aby móc dotrzeć do źródła problemu i zapobiec nawrotom. Przy dużym nasileniu objawów może być wskazana farmakoterapia. Życzę dużo wytrwałości na drodze terapeutycznej.
Klasyczna terapia poznawczo-behawioralna (w skrócie znana również jako CBT) koncentruje się na zidentyfikowaniu czynników generujących trudność i nauce nowych zachowań - za pomocą sprawdzonych formuł zwanych protokołami, dzięki czemu w szybkim czasie pozbywamy się doskwierających objawów.
Warto zwrócić również uwagę na nowe gałęzie terapii CBT, przykładowo terapię ACT (Terapia oparta na Akceptacji i Zaangażowaniu), która pokazuje nam narzędzia skuteczne tam, gdzie inne techniki zawiodły. Pomoga nam zauważyć, jak nasza dotychczasowa walka z problemem przyczynia się do jego podtrzymania i proponuje ciekawą perspektywę pozwalającą wielu "beznadziejnym przypadkom" pokonać impas i na nowo cieszyć się życiem.
Przy wyborze terapeuty warto kierować się nie tylko względami merytorycznymi, ale również naszym osobistym odbiorem danej osoby, czy dany człowiek nam "pasuje" - wzbudza zaufanie, sympatię, ponieważ dobra relacja terapeutyczna jest jednym z podstawowych czynników wpływających na skuteczność terapii. Życzę owocnych poszukiwań swojej drogi!