Odstawienie leków psychiatrycznych

10 odpowiedzi
Mam 26 lat. Od 7 lat przyjmuje 3 rodzaje silnych leków psychiatrycznych. Od jakiegoś czasu moje zdrowie fizyczne znacznie się pogorszyło (nerki, wątroba, tarczyca). Robię, co mogę, by je podreperować, ale ze średnim skutkiem, gdyż co naprawię chemia zniszczy. W każdym razie, jestem w takim momencie swojego życia, że czuję się gotowa, by je odstawić jednakże lekarz prowadzący jest na nie. Wiem, że to jest proces i jestem gotowa go rozpocząć. To dla mnie bardzo ważne. Myślę nad zmiana lekarza, na takiego, który będzie miał otwarty umysł i zdecyduje się przeprowadzić mnie przez odstawienie leków, Czy to w ogóle możliwe? Jestem już zmęczona tym wszystkim. Bardzo mi na tym zależy.
Didi
Szanowna Pani,
Niestety nie mogę odpowiedzieć na pytanie, czy odstawienie leków jest możliwe – wszystko zależy od rodzaju choroby, przyjmowanych leków, Pani ogólnego stanu. Natomiast, jeśli chodzi o zmianę lekarza – zawsze możliwa jest konsultacja u innego specjalisty, a aktualnie prowadzący Panią lekarz nie powinien mieć o to pretensji. Żeby jak najpełniej mogła Pani skorzystać z takiej wizyty, dobrze będzie udostępnić takiej osobie Pani dokumentację medyczną, aby mogła zapoznać się z dotychczasowym przebiegiem choroby, wcześniej zażywanymi lekami i ewentualnie występującymi skutkami ubocznymi.
Ponieważ nie mam pełnych informacji na temat Pani zdrowia, chcę jeszcze zwrócić uwagę na jedną sprawę. Czasem pewne objawy przypisywane są działaniom ubocznym leków, podczas gdy ich przyczyna leży gdzie indziej – jedna choroba nie wyklucza drugiej, dotyczącej innego narządu i również wymagającej leczenia. Nie wiem, czy oprócz psychiatry znajduje się Pani także pod opieką innych specjalistów. Jeśli nie, myślę, że dobrze byłoby to rozważyć (początkiem może być wizyta u mądrego lekarza rodzinnego, który według potrzeb pokieruje Panią dalej).
Z poważaniem,
Jacek Kordacki

Lekarz powinien zawsze starać się tak dobrać leki, aby dawały jak najmniej skutków ubocznych. Niestety, często nie da ich się uniknąć. Nie dotyczy to tylko leków psychotropowych. Zawsze należy dokładnie przeanalizować leczenie, korzyści z leczenia powinny przewyższać skutki niepożądane. Nie wiem, jakie rozpoznanie lekarz postawił u Pani, ani jakie leki zalecił. Choroby narządów, o których Pani mówi, mogą być zupełnie niezależne od potencjalnych skutków ubocznych leków. Jeśli ma Pani tak różne zdanie na temat leczenia od swojego lekarza, może Pani udać się na konsultację do innego lekarza.
Witam!
Szanowna Pani, ciężko mi Pani cokolwiek doradzić, gdyż nie mam żadnych danych, nawet ogólnikowych, dotyczących Pani choroby, leczenia, rodzaju stosowanych leków itp. Podjęcie decyzji o zmianie lub odstawieniu leków, rozsądny lekarz może podjąć po zapoznaniu się z całą dokumentacją medyczną, wynikami leczenia, wielokrotnym badaniu i zapoznaniu się z ew. działaniami ubocznymi. Musi też brać pod uwagę, że część chorób ma charakter przewlekły i mogą one nawracać. Niektóre wymagają stałego leczenia podtrzymującego, co nie świadczy, że dożywotnio jesteśmy skazani na konkretne zestawy lekowe. Niezależnie od rozpoznania aktualnie dysponujemy całymi wachlarzami leków, o różnym profilu działania, różnych ew. działaniach niepożądanych, które nie powinny utrudniać nam życia. Jeżeli idzie o lekarzy, to także wybór jest spory.
Tak jak na początku zaznaczyłem, mam za mało i zbyt ogólne informacje, aby dać Pani jednoznaczną (dobrą) radę. Na pewno, żaden z lekarzy nie dąży do tego, aby się Pani źle czuła - być może się zafiksował, a może tylko tyle dało się osiągnąć!
Z poważaniem
W. Łuczkowski
Witam,
Niestety nie podała pani ani jakie leki pani przyjmuje, ani jaką diagnozę u pani postawiono. Nie precyzuje pani także co konkretnie stało się ze zdrowiem fizycznym. Istnieją w Polsce standardy leczenia chorób psychicznych, które precyzują jakie leki stosować w danym wskazaniu, przez jak długi okres czasu i czy niezbędne jest monitorowanie stanu zdrowia fizycznego. Często leczenie jest długotrwałe, a niekiedy dożywotnie. Proszę omówić swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym zanim zdecyduje się go pani zmienić. W przypadku zmiany lekarza, do czego również ma pani prawo, proszę pamiętać o przyniesieniu na pierwszą wizytę dokumentacji z dotychczasowego leczenia u lekarza poprzedniego.
Witam. Zawsze jest możliwość konsultacji u innego lekarza - może spojrzy na Panią "świeżym okiem". Proszę tylko wcześniej skserować Pani dokumentację medyczną. Odstawienie leków jest czasem możliwe. Pozdrawiam.
Witam. Nigdy nie należy samodzielnie odstawiać leków, więc to bardzo dobrze, że rozmawia Pani o tym ze Swoim lekarzem. To, czy może Pani funkcjonować bez leków zależy od tego na co Pani choruje, jaki był dotychczasowy przebieg choroby, czy udało się uzyskać całkowitą remisję objawów. Często odstawienie leków wiąże się z dużym ryzykiem nawrotu choroby, zdarza się, że po odstawieniu leków trudno jest ponownie ustalić odpowiednie leczenie. Być może dlatego Pani lekarz uważa, że nie powinna Pani rezygnować z leczenia. Nie jest jednak powiedziane, że jeśli leki dają objawy niepożądane, to nie należy nic robić. Można by rozważyć zmianę dotychczas przyjmowanych leków na takie, które są dobrze tolerowane, a jednocześnie ochronią Panią przed nawrotem objawów. Warto porozmawiać o tym z lekarzem.
Trudno odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie podała Pani z jakiego powodu jest pani leczona ani jakie leki Pani przyjmuje, jest to ważne podobnie jak przebieg choroby. Wiele czynników składa się na decyzję o odstawieniu leków.
Nie napisała Pani na co choruje. Bez tego nie da się odpowiedzieć na pytanie.
Odstawienie leków jest trudnym procesem zarówno dla lekarza jak i dla pacjenta. Zawsze należy bardzo wnikliwie przeprowadzić bilans zysków i ew.strat. Sądząc z tego, że od 7 lat bierze Pani 3 leki, nie będzie to prosta decyzja. W takich sytuacjach bardzo ważne jest zaufanie do lekarza.
Witam, nie podaje Pani rozpoznania, więc trudno ustosunkować się do kwestii długości leczenia i próby odstawienia leków, więc odpowiem ogólnie: w przebiegu większości chorób psychicznych można wyodrębnić okresy zaostrzeń- pogorszeń i remisji. W okresach zaostrzeń intensyfikuje się leczenie- zwiększa dawki leków, albo dokłada do zestawu kolejny lek, w okresach poprawy, remisji- prowadzi się leczenie podtrzymujące najmniejszymi skutecznymi dawkami leków- jak długo to już zależy od konkretnego pacjenta, ale długo- latami. Nigdy nie ma gwarancji, że zmniejszenie dawek leków ( a co dopiero ich odstawienie) nie spowoduje szybkiego nawrotu choroby. Nie chodzi o, jak to Pani ujęła "otwarty umysł" lekarza tylko o odpowiedzialność za bezpieczeństwo pacjenta, którego prowadzi. Czasami całkowite odstawienie leków wymusza sytuacja (np jak pacjentka jest w ciąży) i jest to bardzo, bardzo trudne. Skoro lekarz prowadzący uważa że odstawienie leków jest niewskazane, a zna Panią i przebieg Pani choroby to z pewnością nie podejmie się tego psychiatra do którego pójdzie Pani po raz pierwszy. Pozdrawiam.