Obwodowa ciasnota podbarkowa 3-4mm. Geody w okolicach przyczepu IST tworzą nieregularną strefę o prz

5 odpowiedzi
Obwodowa ciasnota podbarkowa 3-4mm. Geody w okolicach przyczepu IST tworzą nieregularną strefę o przekroju max 15mm i głębokości 4mm. Do różnicowania nakładanie się entezopatii przyczepu IST na wcześniejsze uszkodzenie typu Hill-Sachs. Dodam, że jestem sportowcem i gram tenis. Jakie zalecenia do terapii fizjoterapeutycznej czy opisany problem nadaje się tylko do operacji ?
Bez badania funkcjonalnego i wywiadu trudno Panu coś radzić. Zachęcam do znalezienia dobrego polecanego fizjoterapeuty/osteopaty w Pana mieście i nie żałowanie na wizytę.
pozdrawiam!

Najpierw spróbować rehabilitacji u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Po badaniu i pierwszych zabiegach oceni, czy potrzebna będzie operacja. Pozdrawiam!
Warto spróbować fizjoterapii. Dopiero jeśli nie przyniesie efektu rozważać operację. Nie zawsze opis badania jest równoznaczny z objawami pacjenta. Trzeba najlepiej najpierw zbadać funkcjonalnie u fizjoterapeuty.
Obwodowa ciasnota podbarkowa, czyli zmniejszenie przestrzeni pomiędzy wyrostkiem barkowym i głową k. ramiennej < 7mm (mierzone na podstawie co najmniej RTG) jest objawem poważnego uszkodzenia ścięgna stożka rotatorów. Dodatkowo obecność Geod wskazuje na wcześniejsze uszkodzenia podchrzęstne kości i często jest już objawem istotnej choroby zwyrodnieniowej. Dodatkowo ryzyko uszkodzenia kostnego typu Hill-Sachs, któremu często towarzyszy objaw niestabilności stawowej i uszkodzenia obrąbka wskazują na konieczność konsultacji lekarza chirurga ortopedy, dobrze żeby to był specjalista w zakresie urazów sportowych, np. Prof. dr hab. med. Przemysław Lubiatowski. Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami, że bez badania klinicznego trudno planować proces ewentualnego leczenia zachowawczego w tym fizjoterapii, ale ewidentne obiektywne objawy uszkodzeń wskazują raczej na konieczność leczenia, które wykracza poza możliwości fizjoterapii na tym etapie (ewentualnie na minimalizowaniu nawracających stanów zaostrzeń) , tym bardziej jeśli myśli Pan o dalszym kontynuowaniu aktywności sportowej. O osteopatii, terapii manualnej, czy fizjoterapii pomyślałbym po wykluczeniu konieczności leczenia operacyjnego lub jako o przygotowaniu do ewentualnego zabiegu i kontynuacji w celu przywróceniu funkcjonalności stawu barkowego po.
Z poważaniem
Bartosz Sikorski,
fizjoterapeuta, osteopata D.O.
Dzień dobry. Wszystko zależy od tego jakie są Pana oczekiwania. Jeżeli chce Pan jak najszybciej mieć zrobiony bark i nie boi się Pan leczenia zabiegowego to najlepiej rozpocząć terapie manualna i ją kontynuować do czasu operacji i od razu po operacji żeby wrócić do sprawności. Jeżeli woli Pan spróbować leczenia zachowawczego to terapia manualna u fizjoterpeuty po dobrych szkolenia ( FDM, FM) / osteopaty. Przy leczeniu zachowawczym zobaczył bym po 4 wizytach czy jest stabilna poprawa. Jak jej nie będzie to operacja. Przy leczeniu zachowawczym trzeba wziąść również pod uwagę fakt nawracania problemu. Jeżeli uda się wyprowadzić problem, jednakże będzie on nawracał z 3 razy w roku, również zalecam operacje na podobnych warunkach jak wcześniej. Pozdrawiam