Nigdy nie byłam u psychologa. W sytuacjach nowych i znanych bardzo się boje sama nie wiem czego. Cał

7 odpowiedzi
Nigdy nie byłam u psychologa. W sytuacjach nowych i znanych bardzo się boje sama nie wiem czego. Cała się trzęsę serce mi strasznie bije i uginają mi się kolana. Boje się obcych osób, rozmów z obcymi, nieprzewidzianego spodkania znajomego. Boje się wizyt u lekarzy. Praktycznie to wszystko co mnie otacza budzi wenie nieznany lek. Nie potrafię normalnie funkcjonować przez to. Czy powinnam iść do psychologa?
Dzień dobry,

Z zamieszczonego przez Panią opisu wynika, że Pani obecne funkcjonowanie jest znaczącą utrudnione ze względu na doświadczany lęk i z mojej perspektywy konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że doświadczany lęk dotyczy również kontaktów społecznych, wyobrażam sobie, że może on bardzo utrudniać zgłoszenie się do psychologa/psychoterapeuty.

Posiłkując się swoją wiedzą i doświadczeniem wiem, że korzystanie z pomocy specjalisty, mimo że często nie jest łatwe, m.in. z powodu poruszania podczas spotkań kwestii, które są dla pacjenta trudne/ nieprzyjemne, może prowadzić do uzyskania znaczącej poprawy. Wobec tego zachęcam Panią do skorzystania z profesjonalnej pomocy w miejscu Pani zamieszkania.

Sądzę, że pierwszym krokiem do uzyskania poprawy będzie zgłoszenie się na konsultację do psychologa/psychoterapeuty celem pogłębienia wywiadu dotyczącego Pani obecnej sytuacji oraz zaplanowania dalszych oddziaływań terapeutycznych.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź okaże się dla Pani pomocna.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Chachuła
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, myślę, że rozmowa z psychologiem pomogłaby Pani zrozumieć co dzieje się z Pani ciałem oraz z samą sobą. Należyta psychoedukacja oraz wskazówki do dalszego działania na pewno nie zaszkodzą.
Pozdrawiam
Paulina Chojecka-Dragon
Dzień dobry, wiele osób przeżywając różne trudności (często takie, które mocno utrudniają codzienne życie) zastanawia się, czy to jest odpowiedni moment na wizytę u psychologa i czy w ogóle jest sens korzystać z takiej pomocy. Pisze Pani o lęku, który wpływa na Pani życie i sprawia, że trudno jest Pani funkcjonować. Pani codzienność nie musi oznaczać przeżywania intensywnych objawów związanych z lękiem, a sam lęk nie musi występować w takim nasileniu. Myślę, że praca z psychoterapeutą może pomóc Pani w zrozumieniu swojego lęku, nauczeniu się innego postrzegania go i reagowania na niego. Jedną z form terapii, której techniki posiadają potwierdzoną naukowo skuteczność w terapii lęku jest terapia poznawczo-behawioralna.
Pozdrawiam Panią serdecznie!
Dzień dobry. W Pani sytuacji jak najbardziej warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Polecam jednak psychoterapeutę, gdyż ma większe kompetencje niż psycholog i w przypadku stwierdzenia zaburzenia psychicznego (a taka diagnoza możliwa jest jedynie po przeprowadzeniu osobistej rozmowy i poznaniu natury Pani problemu) będzie w stanie zaproponować adekwatne leczenie w formie psychoterapii. Szczególnie zachęcam do skorzystania z psychoterapii poznawczo-behawioralnej, ponieważ jest wysoce skuteczna w zwalczaniu objawów lęku oraz uczeniu się nowych zachowań sprzyjających rozwiązywaniu problemów. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Dzien dobry, mysle z opisu Pani doswiadczen ze nalezy sie zastanowic nad swoimi problemami lękowymi i porozmawiac w lagodnej atmosferze z psychologiem o sobie.Psycholog jest po to ,aby Pani pomoc więcc nalezy nie miec uprzedzen w tym wzgledzie ale oprzec sie na pewnej wiedzy specjalisty w tym zakresie i zdiagnozowac się.Prosze pomyslec lepiej o sobie.!Zapraszam do siebie.Tamara Bogdanowicz ,psycholog psychoterapeuta ,Krakow.
Pisze Pani o objawach, które bezsprzecznie są bardzo niepokojące i wyczerpujące. Warto byłoby spróbować zaufać soecjaliście, który wiedziałby jak Pani pomóc. Prosze pomyśleć poważnie o psychoterapii, która pomoże wrócić do równowagi i zmniejszyć niepokój i lęk, który Pani towarzyszy. Pozdrawiam
Dzień dobry,

zapraszam do współpracy, gdyż specjalizuję się w tego typu trudnościach. Prawdopodobnie w Pani przypadku pomoże terapia EMDR. Co to takiego? Metoda ta oparta jest na dowodach naukowych i - w odróżnieniu od klasycznych podejść - uwzględnienia czynnik neurofizjologiczny w emocjonalno-poznawczym radzeniu sobie z tego typu lękami. By uniknąć wtórnego straumatyzowania czy pogorszenia stanu Klienta terapeuta wyposaża Go w techniki, których skuteczność zwiększa poprzez neuropsychologiczne ich założenie (technika bezpiecznego miejsca, przekierowania oddechu, myjki, etc.). Co to oznacza? Negatywne zdarzenia (których objawem może być lęk, odczucia somatyczne, emocje, intruzywne myśli i obrazy) mogły zostać zapisane w naszym mózgu w niejako zamrożonej, dysfunkcjonalnej formie w części mózgu emocjonalnego (w hipokampie w układzie limbicznym). W innej części mózgu (korze przedczołowej) znajdują się natomiast informacje potrzebne do rozwiązania problemu, do której w chwili obecnej, bez pomocy terapeuty nie ma dojścia. Dzięki EMDR, w którym używamy bilateralnej stymulacji (rytmicznych ruchów gałek ocznych, bodźców dotykowych, świetlnych, ewentualnie słuchowych), poprawia się komunikacja między prawą i lewą półkulą mózgową. Stymulacja bilateralna w połączeniu z przywołaniem trudnego wspomnienia umożliwia jego przetworzenie, co eliminuje zaburzenia na poziomie emocjonalnym i prowadzi do minimalizacji lub eliminacji danych objawów. Proszę rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek