Moje pytanie brzmi -co znaczą dwie dane liczbowe w wyniku testu -WAIS -R -Pl a mianowicie -II=92 a d

32 odpowiedzi
Moje pytanie brzmi -co znaczą dwie dane liczbowe w wyniku testu -WAIS -R -Pl a mianowicie -II=92 a druga to -112 badanie było wykonywane w 2009 roku w wieku 29 lat w diagnostyce pod kątem schizofrenii ?
Witam! Najlepiej, gdyby Pan/Pani zgłosił się do psychologa, który wykonywał badanie. Test o którym mowa służy do pomiaru poziomu funkcjonowania poznawczego na różnych płaszczyznach. Nie interpretuje się w nim jedynie poziomu IQ, ale także układ różnych zdolnosci poznawczych na podstawie całego profilu i innych przesłanek (wywiad, obserwacja,ewentualnie inne metody testowe). Myślę, że psycholog wykonujący diagnozę powinien przekazać Panu/Pani informacje na temat wyników i wyjaśnić wątpliwości. Pozdrawiam!

To test inteligencji Wechslera. A liczby oznaczają iloraz inteligencji werbalnej i niewerbalnej.
Witam ☺ Chodzi o wyniki z dwóch różnych skal: werbalnej i wykonawczej.
RT
Witam serdecznie,

przy wyniku testu WAIS-R (PL) podaje się ogólny wskaźnik inteligencji (II/IQ) oraz wyniki z dwóch podskal: słownej i bezłownej (za pomiar każdej z podskal odpowiedzialne są konkretne zadania). Generalnie wyniki podane w pytaniu wskazują na przeciętny poziom inteligencji, jednakże sam test nie jest diagnostyczny w kwestii schizofrenii, a raczej ma wykluczyć zaburzenia towarzyszące.

Pozdrawiam,
Natalia Pilarska.
Można podejrzewać, że są to zmienne określające iloraz inteligencji.Jeden z nich(nie wiadomo który z tych 2 wymienionych w pytaniu) powinien określać tzw inteligencję skrystalizowaną a drugi tzw płynną. Tych dwóch zmiennych nie należy interpretować oddzielnie. Interpretacja tych wyników myślę ,że wchodzi w skład całościowej diagnozy. Wyciągnięte z kontekstu nie wiele mówią. Proszę podejść do psychologa ,który przeprowadzał badanie i dopytać.
Wynik II to najpewniej wynik Ilorazu Inteligencji. Jeżeli Wynik podany jest w formie zakresu 92-112 to może to być przedział ufności wyniku otrzymanego. Jeżeli ktoś uzyskał końcowy wynik w teście 102 punkty (średni poziom w populacji to 100 punktów) to jego wynik prawdziwy (każdy test nasz jedynie przybliża do wyniku prawdziwego nie dając gwarancji że wynik otrzymany równa się wynikowi prawdziwemu) mieści się w jakimś zakresie wokół wyniku 102 punkty - na przykład w zakresie plus minus 10 punktów i wówczas wynik to 92-112 punktów.
Witam. II- oznacza Iloraz Inteligencji, a ta druga to jedna ze skal pewnie skala słowna (umiejętności werbalne) lub skala bezsłowna (umiejętności niewerbalne). Może to wynikać z treści opinii/diagnozy. Warto się skontaktować się z badającym psychologiem lub nawet poradnią, aby wyjaśnić na 100%. pozdrawiam
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby skontaktowanie się z osobą/placówką, która przeprowadzała test. WAIS jest testem inteligencji (może on być wykorzystany jako narzędzie pomocnicze do diagnostyki schizofrenii, jednakże nie bada on samego zaburzenia). Dokładną interpretację i objaśnienie wyników testu udzieli diagnosta, więc do niego najlepiej skierować pytanie. Pozdrawiam serdecznie
Pierwsze to najpewniej wynik uzyskany w skali słownej czyli rozwój umiejętności związanych z wypowiadaniem się, rozumieniem słownym, natomiast druga to wynik w skali bezslownej czyli umiejętności wykonywania różnych rzeczy w oparciu o pozostałe funkcje jak np.wzrok. Jednak ogólnie test bada poziom inteligencji nie schizofrenie.
Witam
WAIS- R (PL) to test służący do oceny intelektu osoby badanej (ogólnego wskaźnika poziomu inteligencji tzw. IQ), nie jest to test do diagnozy schizorenii. Proszę się zgłosić do specjalisty, który Panią/ Pana diagnozował pod kontem intelektu. Prawdopodobnie pyta Pani/ Pan o poziom IQ w dwóch skalach z których składa się test- słownej i bezsłownej. W opinii powinien być napisany rezultat, jaki został osiągnięty w skali słownej i bezsłownej oraz pełnej. Skala pełna przedstawia jaki Pani/ Pan ma ogólny wskaźnik poziomu inteligencji (IQ). W opisie powinno być również zawarte prawdopodobieństwo z jakim diagnosta oceniał wynik, czyli 85%, oraz granice przedziałów w których uzyskany wynik mieści się z prawdopodobieństwem 85%.
Pozdrawiam Paulina
Test WAIS-R (PL) nie służy do badania schizofrenii. Owszem, dawno temu były podejmowane próby takiej interpretacji tego testu, ale okazały się w dużym stopniu nietrafne i raczej nie wykorzystuje się ich w tym obszarze. Sam test służy do określania poziomu funkcjonowania intelektualnego, natomiast podane wyżej wyniki nie wiem, czy odnoszą się do ogólnego ilorazu inteligencji czy do ilorazu inteligencji słownej czy bezsłownej. Wyniki mieszczące się w przedziale 85-115 rozumiane są jako zakres normy.
Witam
Test WAIS-R to test inteligencji zwany potocznie Wechslerem II oznacza właśnie iloraz inteligencji. Podane cyfry dotyczą wyniku z obu skal tego testu - słownej i bezsłownej. Test ten nie jest narzędziem do badania zaburzeń psychicznych. Testy mają tylko znaczenie pomocnicze i trudno interpretować wyniki testu w oderwaniu od pacjenta. Interpretacji powinien dokonać psycholog, który ten test wykonał.
Pozdrawiam serdecznie
II to iloraz inteligencji. Nie wiem, jak wygląda karta z opisem wyników badania, ani w jakim kontekście padają obie wymienione liczby. Zazwyczaj liczby te odnoszą się do wyników w podskalach: werbalna i niewerbalna. Przedstawione wyniki sugerują przeciętny iloraz inteligencji w obu podskalach (zakres wyników: 85 do 115). W diagnostyce (zwłaszcza pod kątem schizofrenii) ważniejsze od samych danych liczbowych, uzyskanych w teście, są wyniki poszczególnych zadań oraz proces wykonywania testu, obserwacja klinicysty/badacza. Zapewne szczegółowa interpretacja wyników z znajduje się w załączeniu do danych liczbowych.
Pozdrawiam serdecznie.
Kwestionariusz WAIS-R-Pl w praktyce psychologicznej jest wykonywany głownie w celu zbadania poziomu inteligencji (słownej i bezsłownej). Wyniki, które Pani podała sugerują poziom średni.
Dzień dobry.
Wyniki liczbowe, o których Pan/Pani pisze, sugerują że jest to ilość punktów, jakie uzsykał/a Pan/Pani na dwóch spośród skal w/w testu. Obawiam się jednak, że test o którym mowa, nie służy do diagnostyki zaburzeń psychicznych. Jeśli przechodził/a Pan/Pani diagnostykę, to psycholog, który wykonywał badanie miał obowiązek omówić wyniki uzyskane na poszczególnych skalach tesu oraz wynik ogólny badania. Obowiązkiem diagnosty jest również wyjaśnienie wszelkich wątpliwości Osobie Badanej.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie! Abym mogła odpowiedzieć na pytanie, musiałabym mieć więcej informacji, mianowicie, której ze skal dotyczą podane wyniki, skali słownej, bezsłownej czy pełnej?
Pozdrawiam ciepło.
Test WAIS-R-Pl jest testem mierzącym sprawność intelektualną (poziom inteligencji). Pierwszy wynik odpowiada za sferę słowną (tutaj jest to poziom przeciętny) a drugi wykonawczą (niewerbalną) - 112 to wynik powyżej przeciętnej. Test wykonuje się, aby ustalić funkcjonowanie poznawcze (intelektualne) osoby badanej.
Witam. Opisany test bada iloraz inteligencji. Czasem przy diagnozie zaburzeń psychicznych m.in. schizofrenii dokonuje się szerszej diagnostyki np. inteligencji jeśli psycholog widzi taką potrzebę. Trudno jest mi jednak na podstawie tego opisu określić czy podane cyfry dotyczą ilorazu skali słownej, bezsłownej czy ogólnej. A nie chciałabym wprowadzać w błąd. Powinno to być opisane w badaniu. Diagnoza miała miejsce w 2009 roku więc kilka lat temu. Jeśli istnieje możliwość kontaktu z osobą, która wykonywała badanie to zachęcam do kontaktu z nią. Ale jeśli nie, to proszę skontaktować się z jakimś psychologiem diagnostą, który mógłby zobaczyć to badanie i wytłumaczyć co ono oznacza. Lub proszę o szerszy opis co było w badaniu na stronie znany lekarz i może to pozwoli dokładniej zapoznać się z problemem i odpowiedzieć na pytanie elektronicznie.
Pozdrawiam Justyna Pojawa - Sidorowicz
Witam.Aby odpowiedzięć na pani pytanie potrzebna jest konsultacja i po głębiny wywiad. Pozdrawiam serdecznie.
Jeśli chodzi o diagnozę za pomocą narzędzia jakim jest WAIS-R(PL), to bada ono wiele obszarów wchodzących w skład Inteligencji. Podane liczby mogą wskazywać na wyniki, które zostały uzyskane przez osobę badaną w skalach słownych i bezsłownych, ale bez wglądu w arkusz testowy trudno być pewnym. Psycholog diagnozując tym narzędziem powinien wyjaśnić, co każda z nich oznacza, jakie zdolności określa oraz na jakim poziomie jest uzyskany wynik w porównaniu do ogółu populacji. Jeśli nie została uzyskana taka informacja, proszę zwrócić się do dowolnego psychologa z opinią lub diagnozą, w której wyszczególniony jest właśnie ten test i jego wyniki.
Witam serdecznie. Diagnostyka pod kątem schizofrenii nie obejmuje typowo badania tym testem inteligencji; moźe być badaniem wspomagającym w ogólnej diagnostyce funkcjonowania osoby. Dane liczbowe tutaj wymienione oznaczają wyniki w skali słownej i bezsłownej. Dokładna analiza testu powinna być zawarta w opinii stworzonej przez psychologa, ktory taki test wykonał.
Test WAIS-R mierzy trzy wskaźniki inteligencji: ogólny, słowny i bezsłowny. IQ w skalach wechslerowskich równe 92 wskazuje na inteligencję przeciętną, a 112 - inteligencję powyżej przeciętnej.
Powinny być podane trzy wartości liczbowe oznaczające iloraz inteligencji w Skali Słownej, Bezsłownej i Pełnej. Nie wiem niestety które z podanych wartości należą do której skali. Z pozdrowieniami, Ewa Bienert, instytutnatylnej.pl
Dzień dobry,

WAIS-R (Wechsler Adult Intelligence Scale) to test służący do pomiaru inteligencji osób dorosłych. Polska wersja tego testu składa się z 11 części badających stopień rozwoju poszczególnych kompetencji poznawczych (m.in. uwagi, pamięci, abstrakcyjnego myślenia logicznego i in.). W mojej opinii wynik tego testu (bez zastosowanie innych metod, m.in. MMPI, ale także - obserwacji i rozmowy) sam w sobie nie może służyć do diagnostyki schizofrenii. Domyślam się, że w opisanym wypadku stanowił jedynie uzupełnienie innych badań. Dopiero całościowa analiza wszystkich wyników oraz danych z wywiadu z pacjentem może być podstawą postawienia rzetelnej diagnozy.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska
Witam
To pytanie powinno zostać zadane osobie która analizowała test. Bardzo często w przypadku takich testów badań patrzeć na test całościowo.
Joanna Frąckowiak
Witam serdecznie, przykro mi ale nie posiadam na ten moment dostępu do arkusza badania i klucza. Należałoby zapytać lekarza prowadzącego lub placówkę wykonująca takie testy. Ja na ten moment nie wykonuje takich testów.
Nie mogę odpowiedzieć na pytanie dotyczące wyników badania, którego nie przeprowadzałam. Znajomość testów nie upoważnia do interpretowania wyników, chociażby dlatego, że są to jedynie dane ilościowe, a pełny wynik powinien zawierać również ocenę jakościową. Na to pytanie powinien odpowiedzieć psycholog, który wykonywał to badanie.
Pozdrawiam
W badaniu tym można mierzyć wiele rzeczy, więc ważne do czego odnoszą się wyniki. Jeżeli jest to przeliczony wynik ilorazu inteligencji oznacza, że poziom Pani rozwoju umysłowego jest przeciętny do powyżej przeciętnego.
Dzień dobry, dane liczbowe same w sobie znaczą niewiele.Na ich podstawie można stwierdzić wyłącznie, że inteligencja osoby badanej mieści się w granicach normy. Konieczna jest jednak całościowa interpretacja wyników. Nie należy się przywiązywać tylko do nich. Wykonujący badanie specjalista najprawdopodobniej umieścił w opisie informacje dotyczące funkcjonowania poznawczego osoby badanej z uwzględnieniem jej mocnych i słabych stron (bo opisywany test bada różne aspekty funkcjonowania poznawczego). Testy takie wykonuje się w diagnostyce wielu zaburzeń jako jeden z etapów. Pozdrawiam
Dzień dobry, przekazywanie wyników jakichkolwiek testów psychologicznych z punktu widzenia etycznego nie powinno mieć charakteru wyłącznie podania informacji. Test jedynie narzędziem pracy interpretowanym przez specjalistę. zachęcam Panią/ Pana do tego by wraz z całą dokumentacją leczenia udać się do psychologa i poprosić o informację zwrotną. pozdrawiam serdecznie,
Martyna Sobczyk/pomocnaterapia.pl
Proszę udać się do psychologa z całymi wynikami w celu uzyskania interpretacji. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry- w interpertacji pomoże zdecydowanie psycholog- diagnosta.
To ważne, aby zaopiekować się wynikami całościowo.
Pozdrawiam
AR