Mój problem polega na tym, ze boje się iść do kościoła... chyba przez lata nabawiłam się jakiejś tra

7 odpowiedzi
Mój problem polega na tym, ze boje się iść do kościoła... chyba przez lata nabawiłam się jakiejś traumy... Całe dzieciństwo mama wymuszała na mnie chodzenie do kościoła i straszyła, że np jak nie będę się modlić to diabły w nocy mnie porwą itd. Dochodziło do tego ze bałam się sama siedzieć w domu wieczorami a w nocy śniły mi się koszmary. Byłam trzymana trochę pod kloszem. Teraz mam 28 lat. za kilka mies mam uroczystości na których muszę być obecna w kościele... ale jak tu iść? Kiedy jestem w kościele zaczynam się pocić, mam kłopoty z oddychaniem, boję się że coś się złego wydarzy... (tak jak w moich koszmarach które mam do dzisiejszego dnia zawsze te same- dom rodzinny, mama, diabły, kościół, krzyki i tak od ponad 15 lat) Jak ostatnio musiałam pojechać na pogrzeb to też nie weszłam do kościoła tylko stałam na dworze przez moje lęki...Pisałam w ogromnym skrócie, pomijając inne istotne wątki. Czy da się coś z Tym zrobić?
Wygląda na to, że boryka się Pani w atakami paniki wynikającymi z wieloletniego przymusu i kary, która groziła za niewypełnienie nakazu. Dobrze byłoby skonsultować się z psychoterapeutą, który pomoże zrozumieć, co się z Panią dzieje i pomoże wyjść z zaburzenia funkcjonowania. Pozdrawiam i trzymam kciuki

Wbrew pozorom to częsty problem. Jest wiele metod dzięki, którym poprawi Pani swoje funkcjonowanie. Kolejnym krokiem powinno być poradzenie sobie z przyczyną. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą.
Dzień dobry. Objawy, które Pani opisuje, mogą sugerować występowanie zaburzeń lękowych, prawdopodobnie fobii. Niestety, przez Internet nie sposób poprawnie postawić diagnozy, zwłaszcza że mówi Pani, że pominęła inne istotne wątki (one mogą mieć tu znaczenie). Zachęcam, by skorzystać z pomocy terapeuty. Terapia poznawczo-behawioralna ma wysoki poziom skuteczności w przypadku zaburzeń lękowych. Pozdrawiam :)
Witam :))) Brak chęci chodzenia do kościoła to objaw, to wszystko jest gdzieś głębiej, warto przyjrzeć się temu dokładniej, zachęcam do wizyty u psychologa, Warto budzić się uśmiechniętym, z chęcią do życia każdego dnia.
Dzień dobry. Cennym byłoby jakby udała się Pani na terapię. Możliwe, że w okresie dzieciństwa przeżyła Pani jakieś trudne doświadczenia, który wpłynęły na, to jak teraz Pani funkcjonuje. Rozmowa z terapeutą na pewno pomoże Pani zrozumieć sedno problemu i lepiej sobie z nim radzić. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry,
objawy o których Pani pisze wskazują na to, że może to być fobie, czyli lęk występujący w odpowiedzi na określony bodziec. U Pani jest to kościół, inni ludzie boją się np. pajaków, psów czy wysokości. Wspomina Pani o dzieciństwie, w którym mama (być może nieświadomie) niejako zaszczepiła w Pani ten lęk. Można powiedzieć, że "nauczyła" się Pani bać. Na szczęście rekcję tę można odwrócić i "oduczyć" Panią tego leku. Polecam skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, który pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym. Nurt ten ma wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych.
Pozdrawiam,
Joanna Gieldarska
Dzień dobry,

prawdopodobnie ma Pani ataki paniki, które mogą powstawać w wyniku sytuacji, które są naznaczone przymusem, mają charakter stresogenny dla osoby i wiążą się z przykrymi doświadczeniami (np.: straszeniem, wywoływaniem negatywnych emocji). Warto, by udała się Pani do psychologa/psychoterapeuty, który pracuje EMDR (terapia odwrażliwiania przy pomocy ruchy gałek ocznych) i technikami behawioralno-poznawczymi i jest ukierunkowany na leczenie osób z lękami, atakami paniki.

Z uszanowaniem,
dr Monika Gmurek