Mój partner nie akceptuje siebie i umawia się z innymi kobietami przez internet, co mam robić?

6 odpowiedzi
Mam problem z moim partnerem. Jesteśmy ze sobą od 5 lat, a mieszkamy od 4 lat. Mój partner ma problemy z akceptacją siebie. Już nie raz przyłapałam go, na tym jak randkuje z innymi kobietami przez internet. Za każdym razem obiecywał, że to już się nie powtórzy i że mnie kocha i robi to, ponieważ czuje się niedowartościowany, a ja go nie doceniam. Twierdzi, że w ten sposób próbuje się dowartościować, ale on się z tymi kobietami umawiał na spotkania. Mówi mi, że nie umawiał się z tymi kobietami na spotkania, ale ja mu w ogóle nie wierzę. Czuję się nieszanowana przez partnera, co robić? Do tego, mój partner ma ataki agresji.
Problemy z poczuciem wartości Pani partnera zmuszają go do ciągłego zdobywania adoracji innych kobiet. A to przekłada się na waszą parę. Pani nie czuje się z tym dobrze. Pojawiają się negatywne emocje i para się oddala. Dobrym rozwiązaniem byłaby terapia dla partnera nad poczuciem jego wartości. Wówczas będzie bardziej gotowy do dobrego i stabilnego związku.

Dzień dobry,
Wydaje mi się, że w tym momencie dobrze by było, gdyby Pani poświęciła trochę czasu sobie, zastanowiła się czego Pani potrzebuje w związku. Niestety nie odpowiem Pani na pytanie co zrobić, aby partner się zmienił, albo jak go zmienić, bo to nie jest możliwe. Obawiam się, że Pani również nie znajdzie takiego sposobu, który sprawi, że partner nagle zmieni swoje zachowanie. Ale to, co może Pani zrobić to zająć się sobą i rozważyć (być może z pomocą terapeuty), co sprawia, że w tym związku nie jest Pani szczęśliwa i co można zrobić, żeby poczuła się Pani lepiej. Jak radzić sobie w tej trudnej relacji z partnerem? Rozważyć na co Pani ma realnie wpływ a na co wpływu Pani nie ma.
Jeśli chodzi o agresję, nie pisze Pani nic o jej nasileniu, to chciałabym przypomnieć, że jeśli partner stosuje przemoc fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, to powinna Pani szukać pomocy, bo potrzebne będzie Pani wsparcie, żeby w tej sytuacji sobie poradzić. Bezpłatną pomoc można uzyskać w Centrum Interwencji Kryzysowej ( w każdym większym mieście) lub szukać informacji w Urzędzie Gminy, Ośrodku Pomocy społecznej na temat oferowanych form wsparcia. W uzasadnionych przypadkach zostaje uruchomiana procedura niebieskiej karty. Kiedy partner jest bardzo agresywny i stosuje przemoc fizyczną, to zawsze może Pani zadzwonić na numer 112, żeby uzyskać pomoc.
Zapraszam też na konsultację do mojego gabinetu.
Pozdrawiam
Przede wszystkim zachęcam do szczerej rozmowy z partnerem o tym, jak każde z was wyobraża sobie związek, bycie ze sobą, wspólne życie. Jakie ma priorytety, jakie wartości są kluczowe, jak rozumie wierność i lojalność, a także - jakie ma oczekiwania i potrzeby w tym zakresie. Warto porozmawiać też o tym, jakie go granice waszego związku i co (czyli jakie zachowania) stanowią ich przekroczenie. Jasność co do tego, jak widzi związek druga strona to podstawa do tego, aby coś budować. Czasami te priorytety związkowe są w miarę zgodne, wówczas taki związek dobrze rokuje. Gdy istnieją sprzeczności, można podjąć nad nimi pracę lub... zdecydować się na rozstanie. To, o co pani powinna zadbać przede wszystkim, to o uzyskanie konkretnej informacji na temat tego, czy pani potrzeby emocjonalne mają szansę być w tej relacji zaspokojone. Jeśli partner uważa, że jego problemem jest niedowartościowanie, to powinien zająć się przepracowaniem tej kwestii podczas własnej psychoterapii, bo pani nie może być "ofiarą" jego niskiego poczucia wartości. Może warto też rozważyć terapię dla par, aby w obecności trzeciej, neutralnej osoby czyli psychologa mogli państwo przeprowadzić tę rozmowę i zastanowić się nad dalszym kształtem związku.

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
Myślę, że warto się zastanowić czy w ogóle trwać dalej w tym związku. Podsumujmy:
-partner Panią zdradza, umawiając się na randki
-partner Panią okłamuje, mówiąc że się nie umawia
-partner jest wobec Pani agresywny
-partner nie stara się rozwiązać problemu, tylko go podtrzymuje
-partner szuka u innych kobiet tego, co powinien szukać w relacji z Panią
Czy o taką relację Pani chodzi ?
Witam serdecznie, niestety na podstawie tych skąpych informacji , które Pani podaje niewiele mogę Pani doradzić. Co to znaczy, że partner że partner nie akceptuje siebie ? To Pani zdanie czy jego ?
Z tego co Pani pisze wynikać też by mogło, że jemu czegoś brakuje w związku. Czy pytała go Pani o to?
Czy jest Pani zazdrosna ? Na czym polegaję ataki agersji - to wygląda na poważny problem. Jak sama
Pani widzi bez odpowiedzi na te pytania nie doradzę Pani w sposób rzetelny. Sugerowałbym wspólną wizytę u mnie w gabinecie, a dla Pani przeczytanie mojego artykułu "zostać czy odejść". Znajdzie go Pani na mojej stronie internetowej psychotherapie-live kropka de Pozdrawiam serdecznie
Witam. Z tego co Pani napisała zachowanie partnera jest dla Pani raniące, nie czuje się Pani szanowana w tym związku. Warto zadać sobie pytanie co sprawia, że jest Pani z takim partnerem i pozwala na zachowania, które są dla Pani bolesne, niekorzystne? Co sprawia że pozwala Pani partnerowi na przekraczanie Pani granic? Myślę, że warto się temu przyjrzeć, bo jak każdy człowiek powinna być Pani traktowana przez innych ludzi z szacunkiem a szczególnie przez bliską osobę. TRudno jest znaleźć obiektywizm w stosunku do siebie, tego co myślimy, przeżywamy dlatego warto przyjrzeć się temu na spotkaniu z psychologiem. Warto o to zadbać tak aby stworzyć satysfakcjonujący związek przynoszący radość a nie ból i cierpienie. Pozdrawiam serdecznie
Anna Szabłowska