Mój partner ma niekontrolowane ataki Gniewu złości najczęściej pojawia się nagle, z byle powo

5 odpowiedzi
Mój partner ma niekontrolowane ataki Gniewu złości najczęściej pojawia się nagle, z byle powodu, nawet drobnostka potrafi wyprowadzić go z równowagi, nie potrafi wówczas nad sobą panować - miedzy innymi demoluje wszystko co wpadnie mu pod reke. Wszystko zaczeło sie od momentu gdy dowiedział sie ze zostanie ojcem. W maju okazało sie ze zostaniemy rodzicami. Od tamtej pory nie potrafi nad soba panować. Ja jako partnerka pomimo prób nie jest w stanie go uspokoić, wpada w szał, który kończy się dopiero kiedy, że tak powiem, porządnie się wyżyję. Po wszystkim partner bardzo wszystkiego żałuję, wstydzi się swojego zachowania, przez które cierpi i on, ja i nasze dziecko które juz za chwile przyjdzie na świat. Dochodzi również do sytuacij gdzie uspokoi sie wyżyje sie i przeprosi. Ja jako partnerka matka jego dziecka chce mu pomóc tylko że, każdy widzi ze to ja jestem jego problemem i że ja wpływam na to że on tak sie zachowuje. Ja za każdym razem próbuje z nim porozmawiać. Zauważyłam, że te napady agresji pojawiają się głównie wtedy, kiedy spadnie mu talerz czy inna rzecz domowa Lub cos nie pójdzie po jego myśli wtedy wpada w szał i demoluje wszystko. Bardzo go kocham i nie chcę go stracić, ale nie potrafię sobie sama poradzić z jego problemem na czym najbardziej cierpi nasze dziecko. Co powinien zrobić? U kogo szukać pomocy? Wybrać się najpierw do psychiatry, czy do psychoterapeuty? Z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry! Z tego co Pani pisze, to zarówno Pani partner, jak i Pani może potrzebować pomocy. Uważam, że i z Pani, i Pani partner, powinniście rozważyć wizytę u terapeuty. Pani partner z powodu tych ataków, a Pani być może po wsparcie, aby sobie poradzić z tą sytuacją. Także nie mam tu na myśli terapii par, tylko na ten moment osobne konsultacje celem diagnozy sytuacji i być może diagnozy jakiś zaburzeń. Pozdrawiam

Witam, przyjrzenie się całemu systemowi w jakim Państwo żyjecie i z jakimi problemami się zmierzacie pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania które Pani zadaje. Narodziny dziecka to dobry powód aby zatroszczyć się o relacje między Wami. Proszę się zgłosić do psychologa lub terapeuty. Pozdrawiam Jolanta Suchłabowicz
Witam serdecznie, w pierwszej kolejnosci - zalecalabym Pani zadbanie o swoje potrzeby i bezpieczenstwo i skorzystanie z indywidualnej konsultacji psychologicznej celem oceny sytuacji i Pani mozliwosci-zasobow wyjscia z niej. Partner wymaga dlugoterminowej terapii indywiduialnej i grupowej oraz treningu zastepowania agresji-jest to dlugi proces i wymaga duzej motywacji do zmiany. W tej sytuacji, uwazam, ze powody zachowan partnera i ich analiza to drugorzedna sprawa z punktu widzenia Pani Osoby i raczej nalezaloby pomyslec o zadbaniu o swoj spokoj i dziecka. Z cala pewnoscia, nalezy takze pozbyc sie ewentualnego poczucia winy, ktore moze byc na Pania nakladane. Przyczyny zachowan agresywnych to bardzo rozlegly temat, ale nalezy doszukiwac sie ich w genetyce, srodowisku rodzinnym, rowiesniczym, doswiadczeniach wczesnej adolescencji i neurofizjologii.
Witam, zachęcam do zadbania o siebie i skorzystania ze wsparcia specjalisty w miejscu zamieszkania. Opisywane zachowania są niepokojące a ich przyczyn może być wiele. Pozdrawiam
Dzień dobry,

Zaciekawia mnie dlaczego to Pani zadaje pytanie o tę sytuację, a nie Pani Partner. Z Pani opisu wynika, że widzi on problem, a przynajmniej skutki swoich zachowań i za nie żałuje. Czy widzi on też ogólnie problem w całej sytuacji? Czy szuka rozwiązań?

Odnośnie tego co Pani Partner powinien zrobić, to zarówno wizyta u psychiatry jak i psychologa-psychoterapeuty może być pomocna i kolejność nie ma tu znaczenia. Warto iść do obu specjalistów.

W większych miastach powinny istnieć również takie miejsca jak ośrodki interwencji kryzysowej, gdzie można się zgłosić i uzyskać bezpłatną pomoc.

Polecam również, aby Partner zaopatrzył się w książkę: ABC Twoich emocji" MAULTSBY, WIRGA,DeBERNARDI i przeczytał ją i zaczął wdrażać zawartą tam wiedzę. Zobaczymy czy to pomoże.

Zapraszam również Państwa oboje na konsultację wstępną, na której będziemy mogli omówić Państwa sytuację i zastanowić się czy jestem w stanie Państwu pomóc.