Miałam bardzo duży problem z chodzeniem do szkoły, nie rozmawiam z nikim w klasie, boję się wystąpie

8 odpowiedzi
Miałam bardzo duży problem z chodzeniem do szkoły, nie rozmawiam z nikim w klasie, boję się wystąpień, a nawet odpowiedzieć na pytanie. Stresuje się nawet nie wiem czym, słabo mi jest, trzęse się. Byłam z tym u psychologa i powiedział, ze mam lęk przed szkołą, ale ostatnio byłam w szpitalu ze względu na wzrok. Trzeslam się i było mi słabo nawet jak pani mi pobierala ciśnienie (ponieważ mialam mieć zabieg) i sprawdzała wzrok. Gdy zjeżdżałam windą innymi ludźmi, stresowalam sie i trzeslam. Nie umiem nad tym panować, a niedługo mam egzamin i boję się, że nie będę w stanie to napisać.
Dzień dobry, z tego co czytam, dużo tu lęku. Oznaki, że odczuwamy lęk wysyła też ciało, jak na przykład opisywane trzęsienie się.
Polecam zobaczyć, jak wygląda: poznawczy model lęku.
Z lękiem może Pani pracować, aby się obniżył i aby mogła Pani z zadowoleniem wypełniać zadania życiowe, jak na przykład egzamin. Pozdrawiam serdecznie.

Przede wszystkim widzę, że potrafisz szukać pomocy oraz nie masz problemu z zadawaniem pytań to świetnie i świadczy również o Twojej odwadze :)zgadzam się, że stres jest dla Ciebie czymś trudnym a przed Tobą egzamin - warto zastanowić się jak do tej pory radziłaś sobie z podobnymi sytuacjami oraz nauczyć się radzić sobie z czekającymi Cię stresującymi sytuacjami. Do tego myślę, że warto będzie już porozmawiać z psychologiem. Zapraszam serdecznie na wizytę :)
Dzień dobry. Dobrze byłoby poszukać przyczyn odczuwanego stresu i lęku, aby mogły się one zmniejszyć i by w konsekwencji zwiększyć swój komfort życia,gotowości do podejmowania nowych wyzwań itd. Polecam przejrzeć listę terapeutów ze strony Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej - sekcja psychoterapii dzieci i młodziezy, klikając na nazwiska wyświetli się informacja o miastach w których osoby przyjmują.
Jeśli nie ma nikogo z Pani miasta na liście, zachęcam do poszukania (z pomocą rodziców jeśli jest Pani niepelnoletnia) kogoś blisko, z kim mogłaby Pani przyjrzeć się swoim trudnościom.
Witam, zgodnie z wytycznymi NICE metodą z wyboru do leczenia zaburzeń lękowych jest terapia poznawczo-behawioralna. Proszę rozważyć rozpoczęcie terapii, w tym właśnie nurcie. Na stronie PTTPB znajdzie Pani dane terapeutów posiadających certyfikaty. Zawsze można również zapytać konkretnego terapeutę jaką szkołę kończył i czy posiada certyfikat. Obawiam sie, że sam psycholog niewiele Pani pomoże. W razie pytań służę pomocą.
Dzień dobry, w Pani wypowiedzi bardzo wyraźnie wybrzmiewa to jak trudne i obciążające są dla Pani te różnego rodzaju sytuacje, i że czuje się Pani w ich obliczu bezradna i zagubiona. Lęk, trudności w uspokojeniu siebie, mam wrażenie - również niepewność własnej wartości i poczucia, że może Pani sobie z problemami poradzić, wywołują stres, a ten - dokuczliwe dolegliwości somatyczne (cielesne). To, że poszukuje Pani pomocy jest informacją, że chciałaby Pani tę sytuację zmienić. Zmiana jest możliwa, ale wymaga czasu i przepracowania w procesie psychoterapii choćby takich tematów: jak stosunek do własnej wartości, lęk przed oceną innych i przed popełnieniem błędu, trudność w uspokajaniu siebie, sposób budowania relacji i funkcjonowania w nich. Zachęcam do tego, żeby zadbała Pani o siebie podejmując pracę z psychoterapeutą. Pozdrawiam serdecznie, Anna Jasińska-Kupczyk
Witam, dolegliwości jakie pani opisuje, świadczą o bardzo dużym poziomie lęku. Proponuje zapisać się na konsultację do psychiatry. Należy bezzwłocznie podjąć psychoterapię. Polecam psychoterapie psychodynamiczną, która jest wskazana przy tego typu zaburzeniach. Zapraszam na konsultację on- line Agnieszka Targońska
Witaj! Z tego, co piszesz, w Twoim codziennym funkcjonowaniu pojawia się dużo różnych reakcji lękowych. Twoje ciało, Twoje emocje oraz Twoje zachowanie wiążą się z reagowaniem lękowym na różne sytuacje (w terapii nazywane bodźcami wyzwalającymi). Dobre informacje są takie: możesz sobie z tym poradzić, podejmując terapię oraz nauczyć się lepiej reagować na sytuacje, które wyzwalają takie reakcje. Ważne jest także zmienienie swojego myślenia, bo okazuje się, że wiele z reakcji lękowych wynika z błędnego ich interpretowania. Bardzo dobre wyniki (potwierdzone licznymi badaniami) przynosi tutaj terapia poznawczo - behawioralna, która skutecznie prowadzi do zmniejszenia odczucia negatywnych emocji. Trzymam kciuki za zmianę i życzę Ci powodzenia!
Witam serdecznie. Z twojego krótkiego opisu , wydaje się że potrzebujesz wsparcia psychologa, psychoterapeuty żeby przyjrzeć się co jest przyczyna twoich trudności. Każdy stres ma swoja przyczynę w naszym myśleniu, przekonaniach wobec sytuacji w jakich się znajdujemy. W bardzo czytelny sposób pokazuje to teoria Ellisa ABC (poparta badaniami), która pokazuje ze nie ma prostej zależności miedzy sytuacja a stresem . Taka sama sytuacja jedną osobę stresuje a inną nie. Mogę to wyjaśnić w następujący sposób, sytuacja np. uczestniczenie w zajęciach w szkole to "A" (zdarzenie , które uruchamia nasze wewnętrzne przekonania, myśli ), "B" -to nasze przekonania / nastawienie, "C" - uczucia i zachowania. Opis twoich trudności związanych ze szkołą i z kontaktu z obcymi ludźmi w różnych sytuacjach miejscach to jest to jest "C"- czyli skutek. Żeby się nie powtarzał potrzebne jest odkrycie jakie przekonania o sobie, szkole czy innych ludziach uruchamiają te reakcje stresowe u ciebie (np. trzęsienie się , odczucie że robi się słabo). To treść tych przekonań prowadzi do konkretnych uczuć czy reakcji fizjologicznych, które opisałaś.
Mogę tylko domyślać się ze te lęki (przed chodzeniem do szkoły, zbieraniem głosu czy rozmową z osobami z klasy) trwają już dłuższy czas i coraz bardziej utrudniają ci życie. Terapia wydaje się tutaj najlepszym rozwiązaniem, żebyś mogła pozbyć się tego co jest przyczyna tego stresu i cieszyć się że spokojnie radzisz sobie z każdą sytuacją. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Aleksandra Dawidziuk, psycholog