Marihuana - depresja, lęki

8 odpowiedzi
W gimnazjum zacząłem palić marihuanę, od okresu licealnego paliłem ją praktycznie codziennie po kilka razy, skończyłem studia, mam pracę, ale od kilku lat borykam się z problemem stanów depresyjnych i lękowych. Leczyłem i leczę się psychiatrycznie. Na początku fluoksetyna - było ok, lęki zniknęły, więc oczywiście przestałem brać leki i wróciłem do palenia. Po jakimś czasie wszystko wróciło. Wtedy zacząłem brać sertralinę, lęki zniknęły, wróciłem do palenia, cały czas biorąc leki. W pewnym momencie zrezygnowałem z palenia marihuany, nadal biorąc sertralinę. Wróciły ogromne lęki i stany depresyjne. Codzienny płacz, izolacja od znajomych, myśli samobójcze. Lekarz dorzucił pregabalinę, ale to nie pomogło. W sytuacji kryzysowej poszedłem do nowego psychiatry, który stwierdził, że to leki odpowiadają za ten koszmarny stan. Z dnia na dzień odstawiłem sertralinę i pregabalinę, nowy lekarz zapisał mirtazapinę, która pomogła. Oczywiście jak typowy uzależniony kretyn, w momencie gdy było ok, z powrotem zacząłem palić. Humor zaczął się pogarszać, teraz nie palę mniej więcej 2 tygodnie, cały czas biorę mirtazapinę, ale wróciły ogromne lęki i depresja. Codziennie rano budzę się w ogromnym strachu, zamartwiam się nad swoją przyszłością, sprawami finansowymi, izoluję się od znajomych i to jeszcze pogłębia wyrzuty sumienia. Oczywiście czuję też wstręt do samego siebie, że za każdym razem, gdy było już dobrze, musiałem wszystko zepsuć i nie mogę o swój stan nikogo innego winić.

Nie wiem czy iść znowu po nowe leki, czy być może przeczekać ten stan. Chciałbym żyć normalnie bez leków. Oczywiście mówię sobie, że marihuany już nigdy nie dotknę, bo po prostu nie umiem korzystać z tej używki z głową. Czasami biorę doraźnie Zomiren 0.5mg, ale nie chcę go nadużywać, bo podobno łatwo się od alprazolamu uzależnić, a efekty odstawienne tylko by pogorszyły mój stan.
Niestety to co napiszę nie będzie popularne ale jeśli u pacjenta występują problemy depresyjne i lękowe plus brak kontroli nad przyjmowaniem marihuany, bezwzględnie potrzebna jest abstynencja od używki. W innym wypadku najlepiej dobrany lek nie będzie pomocny. Potrzebny jest dłuższy okres bez palenia i ewentualnie dostosowanie dawki leku w trudnym okresie. Potem można tę dawkę zmniejszyć. Ważne jest też właściwe rozpoznanie bo to mówi nam jak długi powinien być czas leczenia żeby było długoterminowo skuteczne.

Szkoda że przestał pan przyjmować fluoksetynę. Po uzyskaniu poprawy utrzymuje sie leczenie co najmniej 6 miesięcy. Można kontynuować je rok, dwa i więcej. W psychiatrii nie robi się częstych zmian leczenia. Wymagana jest cierpliwość. Trzeba także pamiętać o tym, że palenie marihuany u części palących wyzwala lęki bądź je przynajmniej nasila. Radzenie bez bezpośredniego kontaktu nie jest najlepszym pomysłem. W związku z tym proponuję wizytę.
Wytłumaczenie jest chyba na wyciągnięcie ręki - uzależnienie od marihuany! Nie ma co wymyślać sobie, nazywać kretynem. Uzależnienie to sytuacja, w której człowiek robi coś, czego nie chce robić. I nie da rady się powstrzymać! Samodzielne próby poradzenia sobie z tym, zwykle nie przynoszą należytego efektu! Wpada się jedno w huśtawkę nastroju, w bezładne, wielokierunkowe czynności. Same leki też nie będą skuteczne. Proponuję jak najszybciej zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień. Tam pomogą.
Powodzenia
Uważam, że powinien Pan podjąć psychoterapię. Najlepiej w poradni, która zajmuje się leczeniem uzależnień. Leki przeciwdepresyjne obecnie też są wskazane.
Dzień dobry,
marihuana też niestety uzależnia i myślę,że wszystko tak się kończy, bo nie uporał się Pan z kwestią zasadniczą - uzależnieniem od marihuany, co dalej wygląda jak Pan opisuje.Nie tylko leki załatwiają sprawę regulacji nastroju, owszem działają objawowo, regulują nierównowagę neuroprzekazników związaną ze stosowaniem marihuany, ale dochodzi do nawrotów stosowania narkotyku i leczenie nie ma sensu w tej sytuacji. Przy odstawieniu marihuany i podjęciu terapii uzależnień, ma sens leczenie, kiedy jest abstynencja, wyregulowanie zmian w OUN wymaga czasu.Marihuana powoduje stan komfortu psychicznego do którego Pan dąży i trudno ja odstawić, terapia pomoże dotrzeć do przyczyn uzależnienia i nauczyc sie sobie radzić z tym, bo jakies emocje jednak regulowane są tym narkotykiem, kwestia żeby zrozumieć, co takiego w emocjach sie dzieje, żeby zerwać w końcu z tym mechanizmem. Uzależnienie to sprawa do omówienia na wizycie z lekarzem,bo teraz to tak tytułem wstępu. Proszę zadbać o siebie i pójść na terapię.
Pozdrawiam
Witam.

Dziękuję za obszerny opis Pana doświadczeń z substancjami psychoaktywnymi i z lekami psychiatrycznymi. Z tego opisu wnioskuję, że pomocna może być psychoterapia. Ma Pan skłonność do używania różnych substancji, więc dobrze by było, gdyby oddziaływania lecznicze były oparte na innych niż substancje metodach. Proponuję konsultację u psychoterapeuty. W przebiegu przewlekłego używania marihuany może wystąpić tzw. zespół
amotywacyjny. Opisywane przez Pana dolegliwości mogą świadczyć o tym zespole. Aby to stwierdzić potrzebny jest badanie psychiatryczne lub wywiad psychoterapeutyczny.

Pozdrawiam serdecznie
Witam, myślę, że dobrze byłoby rozważyć jakiś stabilizator (np Depakinę, Lamotryginę) a poza tym pomyśleć o terapii odwykowej, skoro wszystkie nawroty związane są z przyjmowaniem kannabinoli- przydałoby się wsparcie terapeuty uzależnień żeby uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości. Pozdrawiam.
Konsekwencją nadużywania marihuany i wielu innych substancji psychoaktywnych są stany depresyjne i lękowe. Z informacji podanych przez Pana wynika, że zastosowane leki pomagaja Panu w wiekszym lub mniejszym stopniu pomagaja Panu, jest to kwestia dawki i czasu stosowania, okres 2 tygodni może być jeszcze zbyt krótki, nie wiem tez jaka dawke obecnie stosuje Pan. Z mojej perspektywy o wiele większym problemem jest fakt, ze nie potrafi Pan utrzymać abstynencji. Jeśli będzie Pan palił marihuanę przyjmowanie leków nie ma sensu.Farmakoterapia ma sens jeśli utrzymuje Pan abstynencję. Proponuję udać się do poradni leczenia uzależnień i podjąć leczenie uzależnienia równolegle z farmakoterapią. Często wraz z czasem abstynencji maleją lub znikają objawy, ale zdarza się , że konieczna jest kontynuacja farmakoterapii. Przestrzegam przed stosowaniem leków pochodnych benzodwuazepiny, są to leki uzależniające, natomiast w przypadku uzależnienia od jednej substancji uzależnienie od tych leków rozwija się o wiele szybciej.