Mam straszny problem z nieśmiałością i braku pewnością siebie. Zastanawiam się nawet czy nie jest to

5 odpowiedzi
Mam straszny problem z nieśmiałością i braku pewnością siebie. Zastanawiam się nawet czy nie jest to chorobliwa nieśmiałość. Ciężko jest mi nawiązać nową znajomość rozwinąć jakiś temat. Nie potrafię się bronić gdy tylko ktoś zwróci mi uwagę lub nawet zażartuje ze mnie zaraz zaczynam się czerwienić i serce szybciej bije. W pracy też nie potrafię się odezwać czy przeciwstawić mam straszny lęk przed szefową chodź wcale taka straszna nie jest. Nie wiem już co mam robić często nawet płacze z tego powodu. Częściej chodzę smutna uśmiechnięta prawie nic mnie nie cieszy. Czy powinnam się wybrać do psychologa?
Zawsze warto wybrać się na taką wizytę, wspólnie ze specjalistą zastanowić się czy potrzebna jest terapia. Większość psychoterapeutów rozpoczyna od konsultacji, podczas której wspólnie z klientem zastanawiają się nad trudnościami i dopiero potem decydują jaka forma pomocy byłaby najkorzystniejsza. Istotne jest to, że Pani cierpi, więc dobrze, że chce Pani sobie pomóc. Zauważa Pani, że brakuje Pani spontaniczności i radości, a także pewności siebie. Ze wszystkimi opisywanymi przez Panią problemami można pracować w gabinecie psychoterapeutycznym. Życzę powodzenia!

Dzień dobry, również zachęcam Panią do konsultacji u psychoterapeuty. Na objawy, które Pani opisuje świetnie sprawdza się terapia EMDR. Pozdrawiam ciepło, Anna Dominikowska.
Dzień dobry
Jeśli czuje pani dyskomfort w relacjach z innymi ludźmi, zastanawia się Pani nad sobą i chciałaby Pani coś zmienić to wizyta u psychologa jest jak najbardziej wskazana. Psycholog z pewnością pomoże Pani wzmocnić samoocenę i poczucie własnej wartości, można również pracować nad asertywnością w relacjach z innymi ludźmi. Najważniejszy jest ten krok, aby udać się po pomoc. Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk
Dzień dobry,

trudności, które Pani opisuje już utrudniają codzienne funkcjonowanie, a to pokazuje, że jest to najwyższy czas, by skorzystać z pomocy psychologa. Poprawna diagnoza przyczyny obecnych objawów i praca w tym obszarze, przy Pani motywacji i chęci współpracy, może przyczynić się do istotnej zmiany jakości Pani życia. Proszę skorzystać z troskliwej rady i udać się po pomoc.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Rozumiem, że cierpisz z powodu silnej nieśmiałości i braku pewności siebie, które wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. To bardzo trudne doświadczenie, ale ważne jest, abyś wiedziała, że nie jesteś sama i że istnieje pomoc dostępna dla Ciebie. Skonsultowanie się z psychologiem może być bardzo korzystne w Twojej sytuacji. Psycholog może Ci pomóc zrozumieć przyczyny Twojej nieśmiałości, odkryć techniki radzenia sobie z lękiem społecznym oraz budować pewność siebie i umiejętność nawiązywania kontaktów społecznych. Terapia może być miejscem, w którym będziesz mogła bezpiecznie wyrażać swoje uczucia, pracować nad wzmacnianiem swojego poczucia własnej wartości i budowaniem zdrowych umiejętności komunikacyjnych. Psycholog może pomóc Ci również w rozwinięciu strategii radzenia sobie ze stresem i lękiem przed krytyką. Pamiętaj, że nieśmiałość i brak pewności siebie nie muszą definiować Ciebie jako osoby. Terapia może pomóc Ci odkryć swoje mocne strony i umiejętności, a także nauczyć się pokonywać przeszkody, które Cię ograniczają. Nie wahaj się szukać pomocy, gdy czujesz, że nieśmiałość i lęki społeczne mają negatywny wpływ na Twoje życie. Skonsultuj się z psychologiem, który pomoże Ci na drodze do większej pewności siebie i lepszego samopoczucia. Zasługujesz na wsparcie i możliwość odkrywania swojego potencjału, pozdrawiam Dariusz Trzebuniak