Mam 28 lat, od czasu pierwszego zamknięcia gospodarki, traciłem apetyt, mam coraz gorszy nastrój, ni

2 odpowiedzi
Mam 28 lat, od czasu pierwszego zamknięcia gospodarki, traciłem apetyt, mam coraz gorszy nastrój, nie chce mi się rozmawiać z ludzimi, ogólnie jestem smutny i stresuje się rzeczami którymi wcześniej się nie stresowałem. Na dodatek mam uczucie tak jakbym był całkiem wyprany z emocji. Dodam, że wcześniej raczej większość rzeczy była mi obojętna. Raczej byłem pozytywny, mimo iż zwykle miałem wytłumione emocje, ani nie byłem zbyt szczęśliwy, ani zbyt smutny.

Jest sens z tym iść do specjalisty? Czy raczej poradzić sobie samemu w jakiś sposób?
Dziękuje za odpowiedź
Dzień dobry,
sytuacja, którą Pan opisuje, pokazuje, iż na skutek lockdownu zasoby, które Pan posiadał okazały się niewystraczające, by radzić sobie w tym momencie. Jeżeli w związku z tym odczuwa Pan dyskomfort/cierpienie myślę, że warto udać się do psychoterapeuty, który wspólnie z Panem odszuka zasobów, które Pan posiada, a także pomoże w radzeniu sobie z emocjami. Życzę powodzenia i pozdrawiam!

Dzień dobry, pandemia jest dużym wyzwaniem dla całego społeczeństwa - wiele osób aktualnie zgłasza się do specjalistów z podobnymi problemami do Pana - pogorszenie nastroju, zamartwianie się, zmiany apetytu, często też zaburzenia snu. Jest to często wynik trudności adaptacyjnych do nowej, niezwykle trudnej i niepewnej sytuacji. To co mnie jednak w Pana przypadku martwi to przedłużony okres stłumionych emocji - apatia, o ile nie jest akceptowana, może być objawem dystymii. Niemniej jednak jest wiele form pomocy po które może Pan sięgnąć w obecnej sytuacji. Według badań skuteczna jest nie tylko pomoc specjalistyczna - psychoterapia poznawczo-behawioralna - ale również samopomoc - sięganie po tematyczne książki z zakresu psychologii, w formie poradników. Trudnością w samopomocy jest wybranie dobrego poradnika do naszego problemu - wiele z tych książek ukierunkowanych jest bezpośrednio na prace z jednym, konkretnym problemem. Ciężko jest wskazać bez diagnozy, która forma samopomocy byłaby najskuteczniejsza. Jeżeli będzie Pan miał więcej pytań lub poszukiwał konkretnych podręczników do pracy własnej z chęcią pomogę. Pozdrawiam serdecznie, J.K.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.