Łysienie androgenowe. Czy da się temu zapobiec dietą?

8 odpowiedzi
Mam zdiagnozowane łysienie androgenowe. Jestem kobietą, mam 25 lat. Z tego, co rozumiem jest to rzecz, z którą trzeba borykać się do końca życia. W związku z tym chciałam zapytać, czy dietetyk jest w stanie ułożyć mi dietę, wspomagającą blokowanie DHT, odpowiedzialnego za ten rodzaj łysienia? Czy jest możliwość ograniczenia suplementów na włosy, by nie łykać codziennie tak wielu tabletek, a zamiast tego odżywiać się w odpowiedni sposób? Wolałabym nie przyjmować często przepisywanych na te dolegliwości tabletek hormonalnych typu Diane. Oczywiście prócz tego stosuję Minoxidil.
Witam serdecznie, Niestety, nie mam wiedzy w zakresie diety, która wspomagałaby blokowanie DHT. Mogłabym jedynie podjąć się ułożenia prawidłowo zbilansowanego, dopasowanego do Pani jadłospisu, który najprawdopodobniej przyczyniłby się do poprawy stanu zdrowia, a także kondycji włosów i skóry.
Zapraszam do kontaktu (slimfactory.pl)
Pozdrawiam,
MBellwon

Witam, niestety dieta będzie ciężko blokować DHT, jednak żywieniem jesteśmy w stanie wzmocnić włosy, dobrze je odżywić, a dobrze odżywiony organizm tez łatwiej radzi sobie z chorobami.

Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Witam,.. osobiście tego tematu nie podejmę się, ponieważ nie mam wiedzy w tym kierunku. Jeśli chodzi o suplementacje pochodzenia roślinnego to nie ma przeszkód by pojawia się ona na co dzień. Takie leczenie jak zaleci Pani lekarz należy przyjmować systematycznie. Pozdrawiam
witam Panią,
oczywiście przy Pani problemie właściwą dietą można pomóc w dużej mierze w szybszym pojawianiu się włosów jak również wzmocnić je. Należy tutaj skomponować dietę bogata w bialko wysokowartościowe jak również głównie w witaminy z grupy B. Niestety nie znam etiologii Pani schorzenia. Jeśli jest to obciążenie genetyczne to na pewno w przypadku stosowania takiej diety będzie ono hamowane jednak nie oczekiwałabym większych efektów, w pozostałych przypadkach efekty będą ale musi się Pani liczyć z długotrwałą kuracją. Efekty, które Pani uzyska i jeśli nauczy się Pani tego, jak się właściwie w Pani chorobie odżywiać będą trwałe.
Zapraszam do kontaktu telefonicznego i wizyty.
Anna Sędziak
Dieta w łysieniu androgenowym jest istotna i istnieja możliwość ograniczenia ilości przyjmowanych suplementów dzięki spożywaniu prawidłowo zbilansowanych posiłków. Dodatkowo, należy pamiętać aby wykluczyć produkty przetworzone, bogate w tłuszcze trans oraz cukry dodany. Warto zwrócić też uwagę na źródło węglowodanów, które pojawiają się w posiłkach, gdyż mogą one wpłynąć na stężenie glukozy we krwi.
Dzień dobry,
sytuacja wygląda następująco - przy odpowiednio zbilansowanej diecie jesteśmy w stanie prawie zawsze odstawić suplementację witaminową. Jest to wyłącznie kwestia wielkości dawki jaką lekarz zalecił dla poszczególnych makro- i mikroskładników. Bardzo często jednak w takich przypadkach nie są to wielkości niemożliwe do osiągnięcia normalnymi produktami spożywczymi.
Z drugiej strony - a mianowicie w temacie ograniczenia lub zahamowania łysienia poprzez dietę to sprawa wygląda już trochę mniej optymistycznie. Nie znalazłem, a sprawdzałem od czasu postawionego przez Panią pytania, w najnowszych doniesieniach w medycynie międzynarodowej, by w takim przypadku dieta przyniosła rozwiązanie problemu. Dietą jesteśmy w stanie pobudzić włosy do szybszego wzrostu (też oczywiście w pewnym zakresie), jednak w Pani przypadku przyczyna jest natury hormonalnej i w regulacji gospodarki hormonalnej powinniśmy upatrywać realnej szansy na rozwiązanie długoterminowe.
Dietą możemy pobudzić produkcję i przyrost włosów, możemy ograniczyć lub nawet całkowicie odstawić na bok suplementację, ale niestety to tyle co na obecny moment zostało potwierdzone medycznie jako możliwe.
W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Witam Serdecznie!
Oczywiście prawidłowo indywidualnie dieta jest niezbędna przy Pani dolegliwości. Głównym celem zastosowanej dietoterapii będzie hamowanie enzymu 5 alfa reduktazy, który bezpośrednio wpływa na przemiany testosteronu w DHT. Wiele składników żywności ma na to wpływ. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na podaż niektórych witamin oraz mikroelementów. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie będzie konieczności stosowania tak wielu suplementów.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
Z pewnością dietetyk jest w stanie ułożyć dietę, która będzie miała istotne znaczenie wspomagające. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy i składniki mineralne pochodzące z pożywienia, a także w korzystne kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym ( omega-3). Ponadto zielona herbata - wykazuje działanie androgenowe, pokrzywa - działa wzmacniająco na cebulki włosa, fitosterole roślinne. Nadmierne wypadanie włosów często ma miejsce przy niedoborze żelaza lub np. przy schorzeniach tarczycy - ale skoro jest juz zdiagnozowane, to pewnie badania były już wykonane.

Pozdrawiam!