Lęki przed duchami

1 odpowiedzi
Witam.Mój problem polega na tym, że 4 lata temu na reiligii katecheta pokazał nam bardzo drastyczny film z egzorcyzmami. Wywarł on na mnie emocje tak silne, że caly czas czułam stres, bardzo szybko biło mi serce, ciągle płakałam bo nie mogłam normalnie funkcjonować, nie mogłam jeść ani spać. Po 3 miesiacach sytuacja złagodziła się i powoli samodzielnie zaczęłam wracać do normalnego trybu życia. Jakieś 2 tygodnie temu przypadkowo zobaczylam zdjęcie tamtej opętanej dziewczyny, było ono bardzo drastyczne. Przypomniały mi się dawne czasy, na szczęscie nie przeżywam tego tak drastycznie, funkcjonuję normalnie, ale praktycznie cały czas mam to w pamięci, cieżko mi zasnąć w nocy, boję się spać sama, z tego wszystkiego często chce mi się płakać bo nie mam już siły, chcę znowu wrócić do normalnego życia i się niczego nie bać. Najdziwniejsze jest to, że gdy przypomnę sobie obraz tamtej dziewczyny czuję ogromny smutek i sama nie wiem, dlaczego oraz jak sobie z tym poradzić. Od 2 tygodni mam wahania nastrojów, raz czuję się dobrze, raz fatalnie. Próbuję sobie z tym jakoś poradzić, lecz nie umiem do końca wymazać tego z pamięci. Zaobserwowałam, że występuje u mnie tzw " lęk przed lękiem". Poniewaz czasami gdy przypomną mi się pewne sceny, staram się nie zwracać na to uwagi i panuję nad tym i nie robi to na mnie wrażenia, a czasami robi i to duże, dlatego boję się, że znowu zacznę się tego bać. Nie wiem jak sobie z tym poradzić, wstydzę się pójść do specjalisty i mu o tym powiedzieć. Zastanawiam się czy jest jakiś ratunek dla mnie, cz może to już przerodziło się w fobię. Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję
Oczywiście, że jest dla Pani ratunek. Większość trudności, z którymi borykają się pacjenci ma właśnie podłoże lękowe. Z opisu sytuacji wnioskuję, że jest Pani osobą młodą, więc bardzo możliwe, że lęk u Pani może występować w większym nasileniu również z tego powodu (jest to dość typowe dla osób młodych, które często odczuwają niepokój związany z różnymi wyzwaniami życia dorosłego a nie posiadającymi jeszcze przekonania o swoich umiejętnościach, kompetencji życiowej itp.). Zachęcam z całego serca do skorzystania z konsultacji psychologicznej. Nie ma powodu się wstydzić, właśnie od tego są specjaliści, aby pomóc osobom z trudnościami, które Pani opisuje. Zrobiła Pani pierwszy krok zwracając się do mnie z pytaniem o radę. Proszę zrobić następny, aby poczuć ulgę i zapanować nad lękiem, który w pojedynkę zawsze wydaje się większy. Zaręczam, że później może być już tylko lepiej. Serdecznie pozdrawiam.