Długotrwałe zdrętwienie po znieczuleniu nasiękowym

12 odpowiedzi
53 godziny temu zostało podane mi znieczulenie nasiękowe (2 dawki po 0,5 ampułki) do leczenia kanałowego zęba 45 (dolna, prawa 5). Proszę o poradę jak długo znieczulenie może się utrzymywać. Czy dłuższy czas jego działania może wynikać z błędu lekarz - nieprawidłowego wbicia igły? Lekarz zatruwał mi również ząb 46, ale znieczulił prawdopodobnie tylko 45 (podobno jedną dawkę znieczulenia otrzymałam obok zęba 46). Zatruwanie zęba 46 potwornie bolało... :(
Proszę również o potwierdzenie, czy stomatolog mógł podać znieczulenie nasiękowe w przypadku leczenia tego właśnie zęba - czytałam, że nie podaje się go raczej w przypadku leczenia dolnych zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Dodam, że jestem drobną kobietą (162 cm, 48 kg). Dziękuję za odpowiedzi.
Prosze sie zgłosić do lekarza prowadzącego. Zeby dolne można znieczulacz nasiekowo. Zdretwienie tej okolicy raczej bym wiązała z leczeniem kanałowym zęba 45. W tej okolicy znajduje sie otwór brodkowy gdzie wychodzi nerw zębodołowy dolny. Prosze powiedzieć lekarzowi o swoich dolegliwościach

Odrętwienie po znieczuleniu w ekstremalnych przypadkach może utrzymywać się nawet do pół roku. Wynika to z podrażnienia nerwów. Nie jest to żaden błąd ze strony lekarza. Proszę przyjmować witaminę B. Ewentualnie można udać się na zabiegi laserem biostymulującym. Pozdrawiam.
Witaj, można podawać znieczulenie nasiękowe w okolicy dolnych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Efekt znieczulenia zależy od ilości podanego preparatu i rodzaju znieczulenia. Również czas utrzymywania się odrętwienia po podaniu środka znieczulającego zależy od rodzaju substancji znieczulającej jak i dodatkowych składników znieczulenia ( np.adrenaliny).
Stomatolog ma prawo pania znieczulac jak uważa za stosowne , w jego wiedzy jest i umiejetnosci pani zdrowie i wiele lat szkolil sie po to by leczyć ludzi. Jesli zaczyna kwestionowac pani studia stomatologiczne z wiedza uczelnianą bo przeczytała pani coś tam w internecie to jest to jak sama pani sie domyśla dosyc nieodpowiednie z pani strony. Jeśli znieczulenie panią dłużej trzymało to należy sie tylko cieszyć z tego faktu ,że dłużej pani miała ochronę przed bólem. Pozdrawiam
Witam! Znieczulenie nasiękowe można podawać w przypadku leczenia każdego zęba. Znieczulenie przewodowe jest rodzajem znieczulenia miejscowego o rozleglejszym obszarze i wydłużonym czasie działania, gdyż podaje się je okołonerwowo. Stosuje się je przeważnie w trakcie leczenia zębów trzonowych, górnych i dolnych. Wybór sposobu oraz rodzaju środka znieczulającego należy do lekarza. Jest to postępowanie rutynowe, zgodne z dziełem sztuki lekarskiej. Nie wiem jaki środek Pani podano. Pani opis zdarzenia zawiera słowo "długotrwałe". Jest to pojęcie względne. Nie wiem co oznacza w Pani opisie słowo "długo". Nowoczesne znieczulenia, w szczególności te, które zawierają środki obkurczające naczynia krwionośne w miejscu podania działają relatywnie dłużej i mocniej. Proszę się nie niepokoić. Otrzymała Pani prawdopodobnie odpowiednie znieczulenie, tak aby nie czuła Pani dyskomfortu. Lekarz, który Panią przyjmował chciał oszczędzić Pani stresu i potrzeba czasem nawet kilku godzin, zanim znieczulenie minie, tzn. zostanie zmetabolizowane w cyklach wątrobowych. W razie niepokoju proszę pytać lekarza, który zabieg wykonywał. Podaje Pani, iż podano znieczulenie nasiękowe. W trakcie trwania zbiegu, prowadzący zabieg lekarz może zdecydował podać Pani znieczulenie przewodowe lub podał znieczulenie o przedłużonym czasie działania. Wszystko co robimy, robimy dla dobra naszych pacjentów. Nie wiem skąd te podejrzenia o "błędzie w sztuce lekarskiej". Domyślam się, że kiedy odczyta Pani moją odpowiedź na Pani pytanie, będzie już ona nieaktualna. Proszę uwierzyć, że kształcimy się i spędzamy setki godzi przy fotelu stomatologicznym, by pomagać a nie szkodzić.
Pozdrawiam.
Joanna Ziółkowska
Znieczulenie mogło zostać podane w okolicy nerwu. Może tak się zdażyć znieczuleń nie wykonuje się pod obserwacją np USG. ale skoro było to tylko nasiękowe znieczulenie podrażnieniu mógł ulec jakis mały nerw a nie nerw żuchwowy, który można podrażnić przy przewodowym znieczuleniu.Proszę się nie martwic , ale podrażniony nerw wróci do normy ale kilka tygodni może to potrwać.Znieczulenie nasiękowe można podać do leczenia dolnych zębów, ale powinien to być np Ubistesin 4% z noradrenaliną..Przewodowo znieczulamy do ekstrakcji- zawsze.
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry
Najprawdopodobniej długotrwałe uczucie zdrętwienia pochodzi od środka zatruwającego ząb.
Pozdrawiam
Ząb 46 i 45 wymagają znieczulenia przewodowego.Ze względu na system unerwienia nie można ich skutecznie znieczulić podając znieczulenie nasiękowe.Aby znieczulić połowę żuchwy powinna wystarczyć jedna ampułka znieczulenia.Wszystkie objawy znieczulenia powinny ustąpić po upływie 2 godzin od momentu podania.
Ilośc podanego leku mieści sie w normie terapeutycznej ,czas działania leku jest uzależniony od wielu czynników ,wiec trudno jest powiedzieć ,czy dobrze zrobił to technicznie ,z pewnością zrobił to najlepiej jak potrafił ,wskazania do znieczulenia były zasadne co do efektu to sama pani to może ocenić
Pytanie otrzymałem dopiero w dniu dzisiejszym. Mam nadzieję, że problem został już rozwiązany
Dzień dobry,
podanie znieczulenia wiąże zawsze się z ryzykiem wystąpienia powikłań np.utrzymującygo się dlużej mrowienia lub drętwienia. Objawy te ustępują po kilku dniach a czasami po kilku tygodniach. Znieczulenie zębów dolnych trzonowych może być trudne zwłaszcza, jeśli zatruwa się bolący ząb. Można stosować różne techniki znieczulenia, czasami się je łączy, aby uzyskać jak najlepszy efekt. W wypadku zębów trzonowych dolnych raczej nie stosuje się znieczulenia nasiękowego, chociaż czasami można np. u dzieci. Pani jest drobnej budowy, może tym kierował się lekarz?
Z poważaniem
Ewa Kaniewska
Znieczulenie nasiękowe wykonujemy zwykle przy leczeniu zębów górnych oraz do 2 przedtrzonowca dolnego to znaczy do 45 jak najbardziej .Ustępuje ono po około 4 godzinach