Kolka i problemy z brzuszkiem u 10-cio tygodniowego dziecka.

1 odpowiedzi
Moja córka bardzo cierpi z powodu kolek. Podawaliśmy jej kropelki Sab Simplex. Była karmiona Bebilonem 1, zmieniliśmy na Bebilon HA 1. Nic to jej nie pomogło. Robimy jej kąpiele, masaże i przykładamy termofor do brzuszka. Przepajamy codziennie. Potrafi 1,5 godziny płakać, prężąc się i podkulając nóżki. Już nie wiem, co robić. Jak jej pomóc?!. Zrozpaczona mama.
Szanowna Pani,
Jeśli chodzi o kolki to niestety zmora wielu niemowląt i powód do niepokoju u rodziców. Dotyczą 10-40 % niemowląt i u większości ustępują do 3 m.ż. Jest to zaburzenie będące wypadkową wielu czynników( jelitowych, hormonalnych, emocjonalnych) i dlatego nie ma jednego, idealnego sposobu postępowania, ani jednego leku, który zwalczałby szybko i skutecznie dolegliwości.
Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości- kołysanie, ciepła kąpiel, masaż brzuszka, a czasem nawet jazdę samochodem. Ważna jest także spokojna atmosfera w dou oraz eliminacja dodatkowych bodźców- częstych wizyt gości, zmiany otoczenia, hałaśliwych zabawek. Czasem ulgę przynosi zmiana z mleka modyfikowanego na mieszankę dla alergików lub bezlaktozową, ale takiej decyzji nie powinno się podejmować na własną rękę. Mleko, które Państwo zastosowali to mleko dla dzieci z ryzykiem alergii, ale nie dla alergików, więc nie o taką mieszankę chodziło. Można spróbować zmienić zatem mleko na tydzień, ale na mieszankę dla alergików. Można także spróbować podać preparat laktazy oraz probiotyki, które jako jedyne maja udowodniony efekt łagodzenia objawów kolki.
Pozdrawiam,
Anna Ratajczak