kiedy zacząć rehabilitację ?

7 odpowiedzi
Witam
Jak szybko po artroskopii kolana (usunięciu części łąkotki przyśrodkowej, resekcji fałdów i termoplastyce acl) powinienem rozpocząć rehabilitację.
Obecnie chodzę w ortezie (kąt 30) dzień i noc. Od operacji minęło 10 dni
Dzień dobry
W mym mniemaniu już można spokojnie ruszać. Ja swoim pacjentom proponuję zaczynać 2 tygodnie po. Z uwagą oczywiście na szwy i obecny stan.
Pozdrawiam

Witam, już może Pan zaczynać. Zachowując ostrożność i odpowiednie odciążenie stawu podczas ćwiczeń nie powinno być żadnego problemu.
Rehabilitacja w tym przypadku, rozpocząć należy jeszcze przed zabiegiem i rozpoczynać bezpośrednio po, oczywiście odpowiednio dobranej do czasu po zabiegu. Pozdrawiam
Witam,

Rehabilitacje zaczynamy w pierwszym tygodniu po zabiegu, ukierunkowaną głównie na zredukowanie obrzęku oraz działanie przeciwbólowe co ma skutkować zwiększeniem zakresu ruchu. Jednak o rozpoczęciu działań fizjoterapeutycznych decyduje operator, z którym Pana fizjoterapeuta powinien się skonsultować

pozdrawiam
Witam serdecznie,
10 dni po operacji to najwyższy czas na rozpoczęcie rehabilitacji!
Osobiście definiuję określenie "rehabilitacja" jako wszelkie działania mające na celu przywrócenie lub poprawę funkcjonowania. W związku z powyższym proces ten powinien być rozpoczęty już od DRUGIEJ doby po operacji (ćwiczenia przeciwzakrzepowe, oddechowe, izometryczne). Dla skuteczności powrotu do formy kluczowe znaczenie ma systematyczne rozszerzanie zakresu podejmowanych działań tzn. wplatanie coraz bardziej złożonych metod i zwiększanie ich ilości- wszystko dopasowane indywidualnie i na bieżąco do Pacjenta.
Czym szybciej podjęta rehabilitacja, tym szybszy powrót do sprawności i lepsze rokowanie na przyszłość!

Powodzenia,
M.C.
Witam, musiałbym ocenić Pana ocenić osobiście - nie chce podawać jakiś książkowych wartości czasu. Proszę odwiedzić fizjoterapeutę, który oceni Pana stan funkcjonalny oraz zaleci rozpoczęcie rehabilitacji. Pozdrawiam
W zasadzie rehabilitację zaczynamy w pierwszej dobie po operacji z tym,że polega ona na ćwiczeniach biernych oraz czynnych w sąsiednich stawach. Przez pierwsze 2 tygodnie orteza powinna być noszona w dzień i w nocy a kolejne 4 dni tylko w dzień, ale niezbędne jest uzyskanie pełnego wyprostu. Następnie należy rozpocząć ćwiczenia mające na celu odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie.