Jakie plusy moze miec zwiazek z silna dyrektywna kobieta? Co z tego ze sie takie podobaja jak zwiaze
3
odpowiedzi
Jakie plusy moze miec zwiazek z silna dyrektywna kobieta? Co z tego ze sie takie podobaja jak zwiazek bedzie zafiksowany? Ona bedzie pelnic role meskie, a mezczyzna jakie ma pelnic, skoro jest slaby, pseudozenskie?
W odpowiedzi na to pytanie oczywiście należy być ostrożnym z uogólnieniami, bo określenie "silna, dyrektywna kobieta" może być używane w odniesieniu do skrajności, ale też niepatologicznych tendencji. Także wiele zależy od tego, co Pan ma na myśli, mówiąc o silnej, niezależnej kobiecie i co Pan ma na myśli, mówiąc o rolach męskich i żeńskich.
Można jednak powiedzieć, że w wielu przypadkach takie dominujące, władcze zachowania (niezależnie od tego, czy dotyczą kobiety czy mężczyzny), to często przykrywka zupełnie odwrotnych tendencji, głęboko ukrytych potrzeb - np. lęku przed samotnością, pragnienia zależności, panicznej próby udowodnienia swojego znaczenia.
Podobnie "uległy" partner(ka) może sprawiać wrażenie spokojnego, łagodnego i wyrozumiałego człowieka, a w gruncie rzeczy wcale nie chcieć się podporządkowywać i pozostawać bierno-agresywnym, ignorując partnera(kę), co zwykle doprowadza drugą stronę do jeszcze większej złości.
Tego rodzaju komplementarny wzorzec związku może np. wynikać z doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego - np. mężczyzna "słaby" może być synem silnej kobiety i poszukiwać (świadomie lub nieświadomie) podobnych cech w partnerce. Tyle, że jeśli rzeczywiście te cechy znajdzie, ma duże szanse pozostania na zawsze na swojej "słabej pozycji", bo ta silna kobieta z pewnością będzie działać w taki sposób, by utwierdzać go w jego słabości, a siebie w swojej sile (np. negować jego decyzje, krytykować), jednocześnie prowadząc siebie do stanu przeciążenia. On z kolei będzie coraz bardziej się wycofywał...
Kobieta, która nie jest w stanie przyjąć własnej słabości i dać sobie do niej prawa, nie będzie też w stanie zaakceptować jakichkolwiek przejawów słabości ze strony swojego partnera (denerwują nas w ludziach te cechy, które u siebie negujemy). Będzie nieustannie widzieć w nim te cechy, które neguje w samej sobie: słabość, miękkość, uległość, niezdecydowanie, emocjonalność. W drugą stronę także to działa i prowadzi do tego, że nawet jeśli takie związki bywają trwałe, to trudno w nich mówić o głębokiej satysfakcji.
Można jednak powiedzieć, że w wielu przypadkach takie dominujące, władcze zachowania (niezależnie od tego, czy dotyczą kobiety czy mężczyzny), to często przykrywka zupełnie odwrotnych tendencji, głęboko ukrytych potrzeb - np. lęku przed samotnością, pragnienia zależności, panicznej próby udowodnienia swojego znaczenia.
Podobnie "uległy" partner(ka) może sprawiać wrażenie spokojnego, łagodnego i wyrozumiałego człowieka, a w gruncie rzeczy wcale nie chcieć się podporządkowywać i pozostawać bierno-agresywnym, ignorując partnera(kę), co zwykle doprowadza drugą stronę do jeszcze większej złości.
Tego rodzaju komplementarny wzorzec związku może np. wynikać z doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego - np. mężczyzna "słaby" może być synem silnej kobiety i poszukiwać (świadomie lub nieświadomie) podobnych cech w partnerce. Tyle, że jeśli rzeczywiście te cechy znajdzie, ma duże szanse pozostania na zawsze na swojej "słabej pozycji", bo ta silna kobieta z pewnością będzie działać w taki sposób, by utwierdzać go w jego słabości, a siebie w swojej sile (np. negować jego decyzje, krytykować), jednocześnie prowadząc siebie do stanu przeciążenia. On z kolei będzie coraz bardziej się wycofywał...
Kobieta, która nie jest w stanie przyjąć własnej słabości i dać sobie do niej prawa, nie będzie też w stanie zaakceptować jakichkolwiek przejawów słabości ze strony swojego partnera (denerwują nas w ludziach te cechy, które u siebie negujemy). Będzie nieustannie widzieć w nim te cechy, które neguje w samej sobie: słabość, miękkość, uległość, niezdecydowanie, emocjonalność. W drugą stronę także to działa i prowadzi do tego, że nawet jeśli takie związki bywają trwałe, to trudno w nich mówić o głębokiej satysfakcji.
Silna, dyrektywna osoba (nie tylko kobieta) może być wsparciem dla partnera. Kimś, kto inicjuje pomysły/działania, które druga osoba może z powodzeniem kontynuować. To, że ktoś w związku jest silny nie oznacza automatycznie słabości u drugiej osoby, która może być wrażliwa, delikatna, empatyczna.
Dzień dobry Panu.
Związek to bardzo indywidualna sprawa dwojga tworzących go ludzi. Nie ma jednego, idealnego wzorca. Wszystko zależy od osobowości tworzących go osób. Jeśli Pana partnerka jest dyrektywna i przejmuje męskie role w związku, to jak słusznie pan zauważył, pozostają już tylko żeńskie do przejęcia. Wszystko zatem zależy od tego, czy jest Pan gotów je przejąć, a cała sytuacja nie budzi w Panu napięć i konfliktów.
Polecam do przeczytania książkę;
„Męskość, kobiecość. O różnicach wynikających z płci” Sandra Bem.
Książka opowiada o przenikaniu się u płci cech męskich i żeńskich. Jest to zupełnie naturalna sytuacja, a jedynie kultura próbuje nadać nam cechy jednopłciowe i wrzuca nas w schematy zachowań.
Myślę, że ta książka może rozwiać wiele Pańskich wątpliwości
Związek to bardzo indywidualna sprawa dwojga tworzących go ludzi. Nie ma jednego, idealnego wzorca. Wszystko zależy od osobowości tworzących go osób. Jeśli Pana partnerka jest dyrektywna i przejmuje męskie role w związku, to jak słusznie pan zauważył, pozostają już tylko żeńskie do przejęcia. Wszystko zatem zależy od tego, czy jest Pan gotów je przejąć, a cała sytuacja nie budzi w Panu napięć i konfliktów.
Polecam do przeczytania książkę;
„Męskość, kobiecość. O różnicach wynikających z płci” Sandra Bem.
Książka opowiada o przenikaniu się u płci cech męskich i żeńskich. Jest to zupełnie naturalna sytuacja, a jedynie kultura próbuje nadać nam cechy jednopłciowe i wrzuca nas w schematy zachowań.
Myślę, że ta książka może rozwiać wiele Pańskich wątpliwości
Podobne pytania
- Przerwałam kuracje izotek iem po 14 dniach gdy pogorszył sie stan cery. Praca moja wymaga nienagannego wyglądu twarzy. Czy spuchnięta broda i rumień na policzkach wróci szybko do normy. Nie mogę wziąć wolnego na czas aż te defekty miną, bo wiem że to jest czasowe.
- Mam 60lat. Lekarz dermatolog stwierdził u mnie bielactwo. Mam na dłoniach i stopach. Zalecił maść protopic 0,1% oraz curatoderm maść ze wskazaniem smarowania 1 raz dziennie na przemian przez 3-mce, tzn każdą z maści używam co drugi dzień. Czy to nie za mało, bo w ulotce jest, że można smarować…
- Mam 20 lat. Bardzo dawno temu zauważyłam u siebie miękki "guzek" wychodzący z odbytu (jest dokładnie przy wyjściu). Przypomina włókniaka miękkiego pojawiającego się na skórze. Nie boli gdy dotykam ani sam z siebie. Nie mam zupełnie żadnych dolegliwości z nim związanych. Czy to normalne? Czy to…
- Jak moge zlagodzic bol podniebienia miekkiego i uczucie przyklejania i odklejania jezyczka przy przelykaniu. Prawdopodobnie jest to uraz po wczorajszej nieudanej probie polkniecia zle pogryzionych klusek ( wyplulam je). Od tej pory mam problemy z przelykaniem. Mam 52 lata, kobieta.
- Jakie klasyfikacje międzynarodowe dają opis przyczyn pęcherza nadreaktywnego? (W ICD-10 i DSM-V nie ma opisanych kryteriów diagnostycznych)
- Od około dwóch miesięcy nie mogę uporać się z zapaleniem pęcherza. Lekarz ogólny najpierw wypisał mi lek Nolicin oraz urosept, które pomógły na kilka dni, ból pęcherza i uczucie pełnego pęcherza powróciło, przepisano mi saszetkę do zażycia jednorazową, niestety nazwy nie pamiętam, zlecono także…
- W jakim miesiącu najlepiej zaszczepić się przeciw grypie?
- Mam pytanie do lekarzy. Od kilku lat mam nawracające objawy, które mój lekarz prowadzący nie klasyfikuje inaczej niż objawy nerwicowe z czym niekoniecznie się zgadzam. Między innymi dlatego też zadaję pytanie na forum by upewnić się czy polegać na tej diagnozie czy szukać pomocy w innym miejscu…
- Co to znaczy żeby zażywać lek w 2 lub 3 dawkach podzielonych podczas posiłku?
- Od lutego nie biorę tabletek antykoncepcyjnych, moje cykle od 52, 34,40,33 i 33 I teraz mija 45 dzień, robiłam testy ciążowe po 35 dniu negatywny, beta hcg <0,1 w 41 dniu, nadal nie mam okresu a przez ten ostatnie 1,5 tyg pobolewa mnie podbrzusze, i czuje się pełna jak przed okresem (Ale objawy…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.