Jakie badania zrobić na początek, aby wykluczyć lub potwiedzić Zespół Niedoboru Testosteronu

2 odpowiedzi
Dzień Dobry. Zauważyłem tendencję, że lekarze rodzinni niechętnie kierują mężczyzn na badanie poziomu testosteronu, nawet jeśli pacjent zgłasza objawy, które mogłyby to potwierdzić: (otyłość brzuszna, brak energii, przewlekłe zmęczenie, problemy ze stawami, zaburzenia libido). Stąd moje pytanie: jakie można zrobić badania we własnym zakresie, aby idąc do specjalisty mieć możliwość skonsultowania wyników.
Jeśli podejrzewa Pan u siebie dysfunkcję hormonalną, to najlepiej poprosić o skierowanie do specjalisty endokrynologii od lekarza domowego. Drugą opcją jest pójście prywatnie.
To specjalista powinien zdecydować jakie badania należy zrobić, nie zachęcam do robienia badań we własnym zakresie, bo bardzo prawdopodobne, ze lekarz będzie potrzebował jeszcze inne badania. Należy unikać niepotrzebnych zabiegów inwazyjnych, jakimi są powtarzane pobierania krwi (uszkadzanie żyły).
Warto zauważyć, że sama normalizacja wagi ciała sprzyja podniesieniu poziomu testosteronu oraz poprawia samopoczucie i seksualny wigor.
Pozdrawiam. JW, seksuologia.org.pl, Poznań.

Warto zacząć od oznaczenia całkowitego poziomu testosteronu oraz wolnego. Dodatkowo wskazana jest pełna morfologia, albuminy, profil lipidowy oraz SBGH.
Pozdrawiam serdecznie,
Paula Łysakowska
Zdrowie na Talerzu. Poradnia Dietetyczna.Paula Łysakowska