Jak powinna przebiegać ciąża z mutacją MTHFR i A1298C oraz z podniesionym poziomem komórek NK?

3 odpowiedzi
Witam,Panie doktorze po kolejnych nieudanych ciążach (martwa ciąża w 10tyg. - płód 8 tygodniowy) zrobiłam szereg badań. kariotypy (ok), komórki NK w Gdańsku (podwyższone nieznacznie), hormony (wysoka prolaktyna bez obciążenia a po nim nieznacznie wyższa), choroby zakaźne, immunologia i genetyka(mutacja mthfr) - wynik dodatni, mutacja w genie mthfr A1298C. Kolejna ciąża prowadzona na: clexan 0,4, acard 1x dziennie, utrogestan 3x1, wit.D, kwas foliowy 5mg, femibion natal 1, omega 3, wit.b6 i b12 ale nie w postaci form aktywnych. Ciąża rozwijała się prawidłowo poza mniejszym pęcherzykiem, niż wynikało to z miesiączki. Po niewielkim plamieniu i kontroli USG wyrok - brak tętna płodu. Nie udało się pomimo przyjmowanych leków.
Moje pytanie brzmi, jak powinna przebiegać ciąża z mutacją mthfr A1298C oraz z podniesionym poziomem komórek NK? Czy sterydy są wskazane w takim przypadku? Jakie leki i suplementy? Przed ciążą? W trakcie?

Proszę o odpowiedź za którą z góry bardzo dziękuję.
Droga Pani, przede wszystkim przepraszam, że odpowiadam z takim opóźnieniem ale ważne sprawy osobiste zmusiły mnie do nagłego wylotu do USA. Domyślam się, że przeczytała już Pani wszystko na temat wymienionej mutacji. Z całego serca przestrzegam jednak przed wyciąganiem jakichkolwiek wniosków z "for" internetowych. Myślę, że najwłaściwszą drogą jest kontakt z poradnią genetyczną w Centrum Matki Polki w Łodzi. Z całym szacunkiem dla kolegów i koleżanek w tak zwanym "rejonie", w odniesieniu do Pani widzę potrzebę profesjonalnej opieki na najwyższym poziomie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam,
leki, które Pani stosowała są odpowiednie i w kolejnej ciąży także powinny być stosowane. Być może są to poronienia sporadyczne, których przyczyna nie musi tkwić w zaburzeniach stwierdzanych u Pani ( dwa poronienia traktujemy jako sporadyczne, których przyczyn się nie bada ). Sterydy w kolejnej ciąży mogą być zastosowane jak w ciążach po in vitro.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Ciąza byla prawidlowo prowadzona. Z metod jeszcze rozwojowych w zwiazku z podwyzszonymi nk mozna rozwazyc wlewy immunoglobulin. Natomiast na pewno w razie gdyby utrata ciazy sie powtorzyla badanie kosmowki metota mokromacierzy poniewaz moga byc choroby genetyczne przebiegajace z prawidlowym kariotypem.