Czy wyniki rezonansu magnetycznego potwierdzają diagnozę postawioną przez lekarza?

3 odpowiedzi
Dziękuję bardzo za wcześniejsze opinie, proszę jeszcze o wypowiedzenie się po zamieszczeniu wyników z RM, które otrzymałam dzisiaj.Może przytoczę swoje pytanie wcześniejsze i dodam cd tak, aby było wszystko czytelne.
Witam, mam 37 lat, jestem, a raczej byłam bardzo aktywna fizycznie, głównie fitness. 3 tyg temu na nartach dostałam urazu prawego kolana. Na SOR wykonano RTG. Rozpoznano S83.7 – uraz kilku struktur kolana. Opis: niestabilność przyśrodkowa II st. Śladowy wysięk, RTG bz. Diagnoza: Skręcenie kolana, uszkodzenie MCL, zastosowano szynę tumorowa 3 tyg.
W ciągu kolejnych 2 dni miałam 2 punkcje stawu oraz podejrzenie przez lekarzy zerwanie wiązadeł krzyżowych i bocznych, po zbadaniu kolana manualnie.
Kolano przez cały czas było opuchnięte i bolało, bardziej w nocy, miałam wrażenie niestabilności, uciekania kolana.
Po 3 tyg na wizycie kontrolnej lekarz zbadał manualnie moje kolano. Odczuwałam silny ból przy większym zgięciu kolana i nieduży ból przy ucisku po wewnętrznej stronie nogi. Lekarz rozpoznał: M23 – wewnętrzne uszkodzenia stanu kolanowego, S83.6 – skręcenie i naderwanie innych, nie określonych części kolana.
Opis wizyty: KDP – staw kolanowy lekko obrzęknięty, tkliwość palpacyjna po stronie przyśrodkowej stawu kolana, kolano stabilne, usunięto unieruchomienie stawu kolanowego. Zalecono rehabilitacje czyn no-bierną. Wizyta kontrolna za 4 tygodnie.
Moje obawy to czy została postawiona prawidłowa diagnoza.
Mam pytanie czy lekarz nie powinien zalecić dodatkowych badań np. USG, RM? Czy wystarczy sam dotyk na stwierdzenie, że już wszystko się „naprawiło”?

Robiłam RM, dzisiaj odebrałam opis:
„Stan po urazie skrętnym z rozległym uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego (ACL) przy przyczepie udowym. Boczne włókna zerwane, przemieszczone do wyniosłości między kłykciowej. Możliwość zachowania ciągłości włókien przyśrodkowych (niejednorodny sygnał i pogrubienie włókien, zatarte zarysy w początkowym odcinku).
Więzadło krzyżowe tylne jest zachowane, nisko sygnałowe.
Bez wyraźnego podwichnięcia przedniego piszczeli w płaszczyźnie badania.

Więzadło poboczne strzałkowe (LCL) naderwane w zakresie tylno-środkowej części włókien w odcinku proksymalnym, z odcinkową delaminacją, pogrubieniem i niejednorodnym sygnałem więzadła, z towarzyszącym obrzękiem i wysiękiem wzdłuż włókien (II stopień uszkodzenia).
Więzadło poboczne piszczelowe zachowane.
Łąkotka boczna (ML) i przyśrodkowa (MM) bez zmian pourazowych.

Pourazowe stłuczenia środkowej części kłykci kości udowej oraz tylnej części kłykcia bocznego kości piszczelowe. Nieznaczna kompresja beleczek kostnych kłykci bocznych (bez wyraźnego obniżenia powierzchni stawowych).

W wykonanym badaniu rzepka bez lateralizacji. Kąt bruzdy 142 st. TT-TG 6 mm.
Zwężenie i niejednorodny sygnał chrząstki na przyśrodkowej części powierzchni stawowej, na tym tle wąskie pęknięcia (obejmują do całej grubości chrząstki) i niewielki obrzęk szpiku kostnego podkorowo.
Niejednorodny sygnał i nieregularnie pękniecie chrząstki na przedniej powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda na pograniczu z bruzdą między kłykciową.
Nieco niejednorodny sygnał troczka przyśrodkowego w dolnym odcinku, jak po naderwaniu.
Troczek boczny rzepki z obrzękiem wzdłuż włókien. Więzadło właściwe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda są zachowane, bez świeżych zmian pourazowych.

Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej. Ciało tłuszczowe Hoffy bez zmian.
Zaznaczony obrzęk tkanek miękkich okołostawowych.

Wnioski: zmiany pourazowe-rozległe uszkodzenia ACL, naderwane LCL. Stłuczenia kłykci. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej. Chondromalacja SRU.
Poza tym jak w powyższej opisie.

Propozycje: konsultacja lekarza ortopedy w celu ustalenia dalszego postępowania.

Proszę o opinię, co powinnam zrobić, czy mogę już zacząć rehabilitacje czy powinnam poczekać aż wszystko się zrośnie, czy jest jeszcze potrzebny stabilizator? I jakie mam podjąć dalsze leczenie, czy w moim przypadku jest wskazane wykonanie artroskopii?
Pozdrawiam
Polecam wizytę u Ortopedy, celem zaplanowania dalszych działań. Pozdrawiam

Powyższy wynik i objawy sugerują uszkodzenie częściowe lub całkowite więzadła krzyżowego przedniego. Powoduje ono niestabilność kolana. W 80% wymaga ono leczenia operacyjnego. Zapraszam na konsultację celem oceny stabilności kolana i ustalenia dalszego postepowania.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam!

Wynik rezonansu magnetycznego niestety nie napawa optymizmem.
W związku z tym, że jest Pani osobą młodą aktywną fizycznie, konieczne będzie podjęcie leczenia operacyjnego - więzadło krzyżowe przednie (ACL) nie ulega samoistnej naprawie i wymaga rekonstrukcji artroskopowej.

W związku z uszkodzeniem więzadła pobocznego należałoby w dalszym ciągu stosować stabilizator stawu kolanowego z pełnym zakresem ruchu - ważne by zabezpieczać staw przed szpotawieniem podudzia (zginaniem do przyśrodka).

Rehabilitację powoli można zacząć - powinna być nastawiona na pobudzenie gojenia LCL, a także na wzmocnienie stabilizatorów dynamicznych stawu (mięśni)...

Tak czy inaczej czeka Panią długie leczenie by w pełni wrócić do sprawności..

Pozdrawiam
Ł.Kowalski