Dzień dobry, od roku pracuję w nowej firmie. I od roku molestuje mnie syn szefa. Pracuję z nim w jednym biurze. Jesteśmy praktycznie zawsze sami. Wtedy on mnie dotyka, daje śmiałe propozycje. Na początku się sprzeciwiałam, jednak zagroził mi zwolnieniem. Dlatego szukam pomocy, jak radzić sobie z molestowaniem. Czy powinnam powiedzieć o wszystkim przełożonemu? Nie czuję się już kobieco.
mgr Katarzyna Regent-Nguyen
mgr Katarzyna Regent-Nguyen
Psycholog, Psychoterapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Szanowna Pani, rozumiem, że sytuacja życiowa nie pozwala Pani na zmianę pracy? Pani pytanie jest pytaniem do prawnika, psycholog może raczej pomóc Pani "wydobrzeć" z uszczerbków, których zaznała Pani psychika. Syn pracodawcy moim zdaniem powinien ponieść konsekwencje w szerokim tego słowa znaczeniu, Pani może pracować z psychologiem nad tematem przyzwolenia z Pani strony na takie zachowania, samooceną, egzekwowaniem swoich praw. Wydaje mi się niezbędną pilna konsultacja z prawnikiem, być może zgłoszenie sprawy na policję - zależy od porady prawnej, i opieka psychologa będąca dla Pani wsparciem w obecnej sytuacji życiowej. Serdecznie pozdrawiam, KRN

 Marta Żurowska
Marta Żurowska
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Koniecznie trzeba to ujawnić. To nie Pani powinna czuć się zagrożona, a on. Życzę odwagi w tej sprawie.

 Gracjana Pawlak
Gracjana Pawlak
Psychoterapeuta, Terapeuta
Zielona Góra
Molestowanie seksualne jest sprawą przede wszystkim dla policji, niezależnie od tego czy dowie się o niej pracodawca. Wyobrażam sobie Pani wewnętrzny konflikt pomiędzy lękiem o pracę i przetrwanie a byciem ofiarą przemocy seksualnej. Koszt emocjonalny, który ponosi Pani od roku jest zapewne ogromny. Jak radzić sobie z molestowaniem? Po pierwsze i najważniejsze, trzeba doprowadzić do jego przerwania. Sposobem na to jest zaprzestanie milczenia, a pierwszy krok właśnie Pani uczyniła, pisząc tę wiadomość. Zachęcam do zadbania najpierw o wsparcie dla siebie w postaci psychoterapeuty lub przynajmniej psychologa, a następnie do uzgodnienia razem z nim co robić dalej. Nie polecam działania bez tego wsparcia, ponieważ sprawa jest bardzo delikatna, a system - zarówno ten panujący w firmach, jak i ten powołany do pomagania ofiarom - bywa okrutny i nieuważny. Żywię nadzieję, że w Pani przypadku zaangażowani w sprawę ludzie okażą się przytomni i pomocni. Teraz ruch należy do Pani. Powodzenia.

 Marlena Ewa Kazoń
Marlena Ewa Kazoń
Psychoterapeuta, Psycholog, Seksuolog
Warszawa
Witam serdecznie,
Oczywiście powinna Pani o tym powiedzieć szefowi i zadbać o siebie, zastanowić się, czy to jest właściwe miejsce dla Pani... Jeżeli chodzi o poczucie własnej wartości kobiecej trzeba by było popracować nad nim emocjonalnie, ponieważ została Pani bardzo skrzywdzona...
W razie jakichkolwiek dalszych pytań, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam ciepło, Marlena Kazoń.

mgr Beata Kot
mgr Beata Kot
Psychoterapeuta
Kraków
Ujawnienie tej sprawy jest oczywiście słuszne (molestowanie seksualne to jest przestępstwo!) ale grozi Pani utratą pracy. Ukrywanie problemu grozi Pani poważnym rozstrojem zdrowia psychicznego - np. depresją. Decyzję musi Pani podjąć sama. Ewentualnie może Pani szukać psychicznego wsparcia, również terapeutycznego, lub w swoim otoczeniu.

Specjaliści w zakresie leczenia: molestowanie seksualne

Katarzyna Pieńko-Jamuła

Katarzyna Pieńko-Jamuła

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Wrocław

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Natalia Piotrowska (Morawska)

Natalia Piotrowska (Morawska)

Psychiatra, Psychiatra dziecięcy

Wrocław

Anna Batijewska

Anna Batijewska

Psychiatra

Warszawa

Jan Strawa

Jan Strawa

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Warszawa

Paulina Pałosz-Dickaty

Paulina Pałosz-Dickaty

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: molestowanie seksualne

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.