endometrioza, torbiel jajnika, leczenie po laparoskopii

5 odpowiedzi
Witam, jestem po laparoskopowym usunieciu endometrialnej torbieli jajnika. Po zabiegu lekarz przepisał mi tabletki visanne, które mam przyjmować przez 3 miesiące a pozniej mam przejsc na antykoncepcje z dienogestem. Torbiel którą mi usunięto powstala podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających dienogest. Czy możliwe jest by torbiel powstała z powodu przymowanych leków oraz czy powrót do leczenia dienogestem zagwarantuje mi niepowstawanie nowych torbieli? Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
Są różne metody leczenia endometriozy m.in stosowanie środków antykoncepcyjnych. Podczas ich stosowania pojawienie się nowych ognisk lub powiększanie istniejących ulega znacznemu wyhamowaniu. Istotna jest tęż indywidualna reakcja na dany lek. Ale antykoncepcja nie powoduje powstawania endometriozy.

Torbiel endometrialna nie powstała na pewno na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, tylko była wyrazem choroby- endometriozy. Tabletki antykoncepcyjne z dienogestem nie uchronią w 100% przed nawrotem torbieli, ale znacznie zmniejszą ryzyko jej powstania. Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania jest Visanne, które można przyjmować i dłużej niż 3 m-ce
Dzień dobry, specjalizuje się w onkologii ginekologicznej. Uważam, że warto się skonsultować z ginekologiem. Pozdrawiam
Droga Pani, odpowiadając na pytania
- nie, torbiel nie powstała z powodu dienogestu, a raczej pomimo jego przyjmowania
- nie, leczenie dienogestem nie zawarantuje że torbiel nie wróci; niestety torbiele jajnika mają taką tendencję, nie tylko w endometriozie; należy co jakiś czas monitorować się USG. Proszę pamiętać, że nie każdą torbiel należy usuwać! Szczególnie jeżeli planuje Pani jeszcze zajście w ciążę, a torbiel nie daje objawów i nie rośnie dynamicznie.

Dlaczego nie chce Pani kontynuować Visanne?
Dienogestem leczymy endometriozę prze cały czas, nie zastępujemy go niczym innym. Cały czas Visanne i cały czas w refundacji. Endometrioza musiała powstać wcześniej ale skoro Pani przyjmowała dwuskładnikową tabletkę to jej estrogenna część ją podtrzymywała, a nawet stymulowała. Visanne nie zawiera estrogenu tylko dienogest dlatego należy ją stosować aby zapobiegać nowym ogniskom i wygaszać dotychczasowe.