Dzień dobry. W ciągu ostatnich 2-3 lat tkwiłam w bardzo złym stanie psychicznym, co chyba spowodował

2 odpowiedzi
Dzień dobry. W ciągu ostatnich 2-3 lat tkwiłam w bardzo złym stanie psychicznym, co chyba spowodowało u mnie zaniki pamięci, więc postaram się opisać to co pamiętam. Prawie każdy dzień kończył się dla mnie płaczem; czułam się nieobecna, tak jakbym była poza moim ciałem; czasami miałam trudności z oddychaniem, odruchy wymiotne, "ból serca" i myśli o tym, że byłoby łatwiej gdyby mnie tu nie było. Bardzo długo miałam problemy ze snem, które wynikały z mojego ciągłego myślenia o tym co mnie boli, nerwowości i płaczu. Czuję się jakbym te lata przeleżała płacząc w łóżku. Na początku 2022 przez 3 miesiące byłam w trakcie terapii, która mi nie pomagała (przynajmniej tak mi się wydawało) i czułam że stoję w miejscu i byłam uzależniona od myślenia o tym co mnie boli, stałam się niemiła i zgorzkniała. Zrezygnowałam z terapii z powodów finansowych. Ostatnie 3 miesiące starałam się wychodzić ze swojej strefy komfortu, spotykać się ze znajomymi i robić rzeczy dla siebie - czuję się lepiej, jednak mam wrażenie że czuje się tak jakbym uczyła się wszystkiego od podstaw jak dziecko - nie wiem jak rozmawiać z innymi, jak kontrolować swoje emocje (w pracy bardzo szybko się denerwuję), cały czas myślę co inni myślą o mnie, i czasami się zastanawiam czy robię coś dla siebie czy dla innych, nie umiem się cieszyć, czuję się zacofana w rozwoju w porównaniu z innymi w moim wieku (26 lat). Mam bardzo dużo dziwnych myśli i chaos w głowie, boje się że nigdy nie będę normalnie funkcjonować. Czy powinnam zacząć od psychoterapii - jeśli tak to jakiego typu? Czy w związku z tym, że to wszystko trwa tak długo powinnam zacząć leczyć się farmakologicznie?
Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że terapia mogłaby być pomocna. Ze względu na czas trwania problemów polecałabym jakąś formę terapii długoterminowej opartej na badaniach np. TFP, DBT. Warto wybrać specjalistę, który współpracuje już z psychiatrą -wtedy zarówno farmakoterapia i psychoterapia wzajemnie się umacniają.

Pozdrawiam
Kinga Wrześniewska

Dzień dobry. Wskazana byłaby konsultacja psychiatryczna w celu postawienia diagnozy i pomocy w doborze odpowiedniego nurtu psychoterapeutycznego. Warto nie poddawać się w poszukiwaniu odpowiedniego wsparcia, specjalisty, z którym będzie nam się dobrze współpracować. Proces psychoterapii jest częste trudny i wymaga cierpliwości, ale zmiany, które można dzięki niemu wprowadzić, są tego warte. Często zaczyna się od małych kroków. Pozdrawiam i powodzenia Joanna Jałowiec-Tinalt