Dzień dobry. Posiadam problem z przełykaniem, mianowicie najprawdopodobniej fagofobię. Czyli lęk prz

7 odpowiedzi
Dzień dobry. Posiadam problem z przełykaniem, mianowicie najprawdopodobniej fagofobię. Czyli lęk przed przełykaniem, udławieniem się, śmiercią, przed jedzeniem. Szukam w internecie jaki specjalista byłby w stanie przeprowadzić mnie przez to jakąś terapią poznawczą czy czymkolwiek co by pomogło. Psychiatrzy i psychologowie niestety nie pomagają. Szukam kogoś kto mógłby mnie przez to przeprowadzić, oswajać i ćwiczyć ze mną jedzenie, bo widzę takie zalecenia przy tym (fagofobii) w materiałach naukowych. Jednakże nie mam pojęcia kto się czymś takim zajmuje czy logopeda, czy fizjoterapeuta czy psychoterapeuta... Jestem w kropce i proszę o pomoc.
Prosze skontaktować się z drMarta Szmaj ona na pewno pomoże

Dzień dobry, jestem neurologopedą zajmuję się problemami związanymi z przyjmowaniem pokarmów.Fagofobia to problem z pogranicza neurologopedii i psychiatrii.Po konsultacji online mogę coś więcej powiedzieć na temat występującego problemu i możliwości pomocy.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Psycholog behawioralny, psychiatra, neurologopeda - taką kolejność polecam.
Dzień dobry, wybór odpowiedniej formy terapii (psychiatrycznej, psychologicznej, neurologopedycznej) powinien być uzależniony od precyzyjnego określenia przyczyny fagofobii. Wówczas będzie możliwe opracowanie konkretnego planu rehabilitacji. Polecam zatem skonsultować się ze specjalistami wskazanymi powyżej - jeśli chodzi o neurologopedę najbardziej polecam wizytę stacjonarną, ponieważ tylko wtedy będzie możliwa pełna ocena typu połykania, napięć mięśniowych, miofunkcji w obrębie układu ustno-twarzowego, odpowiedzialnego za fazę połykania, o której mowa.
Dzień dobry. Wszystko zależy od tego, czy oprócz lęku przed połykaniem, występują u Pani objawy dysfagii. Jeżeli wszystko jest w porządku i nie ma żadnych anatomicznych przeszkód w połykaniu, zdecydowanie psychoterapeuta we współpracy z psychiatrą jest najlepszą drogą (jeżeli jakiś terapeuta nie okazał się pomocny, proszę się nie zrażać, nie wszyscy do siebie pasujemy, czasem należy poszukać po prostu innego człowieka, z którym będzie Pani "nadawać na tych samych falach" i terapia ruszy). Jeśli chce się Pani upewnić, że nic anatomicznego nie przeszkadza w połykaniu, można udać sie do neurologopedy - zbada on funkcję połykania - i do laryngologa/foniatry, który wykona badanie i może zlecić badanie instrumentalne tj. fees/vfss, gdzie na własne oczy zobaczy Pani, jak Pani połyka.
Dzień dobry. Najlepiej połączyć terapie neurologopedyczną i psychiatryczną/psychologiczną. Neurologopeda oceni funkcje anatomiczne, a także wyjaśni jak przebiega prawidłowe połykanie. Zapraszam na wizytę stacjonarną.
Dzień dobry. Każda fobia ma swoje przyczyny, które należy zdiagnozować u odpowiedniego specjalisty. Proszę poszukać lekarza czy psychologa klinicznego, który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania. Pozdrawiam serdecznie.