Dzień dobry, jestem po rozmowie z psychologiem, diagnoza - alkoholik. Od dawna piłam ok. ćwiartkę wó

14 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem po rozmowie z psychologiem, diagnoza - alkoholik. Od dawna piłam ok. ćwiartkę wódki. Rano praca, obowiązki, nauka a wieczorem picie...wcześniej byłam zagubiona, rozmowa z psychologiem sprawiła, że zrozumiałam dlaczego piję. Wiem, że potrafię przestać pić, mam wsparcie ze strony męża. Moim problemem jest to, że czytając te wszystkie fora o zespole odstawienia i objawach bardzo boję się ich wystąpienia. Czy przy takim sposobie picia objawy mogą być szczególnie silne? Po jakim czasie mogą wystąpić? Ile czasu mogą trwać? Wiem, że nikt z dokładnością matematyka mi nie odpowie, ale chciałabym wiedzieć czego mogę się spodziewać..
Pozdrawiam Monika
Droga Pani,
wsparcie bliskich jest bardzo ważnych elementem leczenia z uzależnień, to bardzo dobrze, że ma Pani je u męża. Jednak pisze Pani, że piła mocny alkohol od dawna - nie wiem, jak długo, jednak zachęcam do znalezienia pomocy w poradniach zajmujących się terapią uzależnień. Tam znajdzie Pani terapeutów specjalizujących się w tej tematyce, grupy wsparcia, etc.
pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Witam. Bardzo fajnie, że zdecydowała się Pani coś z tym problemem zrobić. Dużum plusem jest wsparcie najbliższej rodziny i znajomych. Zachęcałabym do przepracowania problemu i kontaktowania się z terapeutą uzależnień. W chwili obecnej lekarze psychiatrzy dysponują dobrymi lekami, które pomagają w odstawieniu nałogu (tzn. zmniejszają objawy odstawienne). Dzięki wsparciu terapeuty, psychiatry i rodziny może Pani poradzić sobie z problemem dość szybko. Trudno jest określić na ile silne będą u Pani objawy odstawienne, to trochę sprawa indywidualna, do tego ważny jest szczegółowy wywiad dot. picia. Objawy te najczęściej się ujawniają, kiedy zmniejszamy dawkę danej substancji lub zupełnie rezygnujemy z jej przyjmowania. Zespół odstawienny może trwać nawet klika tygodni, choć to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. W tym czasie objawy zazwyczaj stopniowo zmniejszają swoje nasilenie. Zachęcam do skorzystania z pomocy terapeuty uzależnień i psychiatry. Powodzenia :)
Dzień Dobry,

bardzo dobrze, że zdecydowała sie Pani na odstawienie alkoholu. Objawy odstawienne, tak jak Pani pisze, są bardzo indywidualne, dlatego nie sposób ustalić kiedy się pojawia i z jaka siła. Zachęcam, by skorzystała Pani z pomocy specjalistów w poradnii leczenia uzależnień. Otrzyma Pani tam pomoc zarówno terapeutów jak i lekarzy psychiatrów, którzy odpowiednio dobraną farmakoterapią wspomogą Panią w przejściu przez trudne chwile.
Życzę powodzenia i wytrwałości w leczeniu!
Pozdrawiam,
Marta Kaczmarek
Witam,

Od wielu lat pracuję z osobami uzależnionymi od alkoholu i ich rodzinami.

Zespół odstawienie może się pojawić i najdłużej trwa on do 10 dni. Jeśli bardzo boi się Pani jego to może warto udać się na odtrucie do Oddziału Detoksykacyjnego. Zazwyczaj są on przy Szpitalach Psychiatrycznych. Skierowanie dostanie pani w Poradni Leczenia Uzależnień lub u lekarza. warto się wczesnej dowiedzieć o warunki przyjęcia na taki oddział.
Zazwyczaj jednak zespół odstawienia nie trwa aż tak długo raczej 1 -2 dni i stopniowo łagodnieje. Najczęstszymi objawami jest jadłowstręt, bezsenność, poty, fale gorąco-zimno, chęć picia alkoholu, drżenia, nudności lub biegunka. Powikłania takie jak padaczka poalkoholowa lub majaczenie występują dużo rzadziej, ale własnie takie oddziały detoksykacyjne pomagają by się to nie pojawiło.

Jak już Pani przerwie picie, bardzo zachęcam zgłoszenia się na terapię do najbliższej Poradni Leczenia Uzależnień (adresy można odnaleźć na stronie PARPA). Uzależnienie ma naturę powracającą, a terapia pomoże Pani zrozumieć na czym polega choroba, jak radzić sobie z chęcią picia oraz jak radzić sobie z napięciem i emocjami. Samemu jest dużo trudniej radzić sobie z nią.

Życzę powodzenia.
Katarzyna Stefaniak
Bardzo dobrze że Pani chce zmiany i ma Pani wsparcie. Najlepiej jeszcze aby udać się do ośrodka który zajmuje się uzależnieniami. A w międzyczasie czasu poszukać sobie innego sposobu na zrzucanie napięcia. Dobrze poszukać różnego sposobu na relację.
Witam, to taj jakby pani pytała czy odstawienie picia będzie bolało? I co zrobić żeby nie bolało? Myśle, że pani wie, że nie jest to możliwe, ale pyta się pani czy można się nie konfrontować z problemami tylko dowiedzieć się po co i dlaczego bez kosztów, myślę, że koszty to decyzje, które i tak ponosi pani za to konsekwencje. Życie daje cała gamę odczuć od tych przyjemnych to bardzo trudnych i smutnych i nie da się przeżyć życia pomijając te najboleśniejsze. Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając
Witam,radzę podjąć spotkania ze specjalistą psychoterapii uzależnień prywatnie lub w ramach NFZ w Poradni Leczenia Uzależnień,taka wizytę może Pani wyznaczyć telefonicznie lub osobiście,w obu przypadkach nie potrzeba skierowana od lekarza.Zespol odstawienny przy Pani ,,stylu picia" to moim zdaniem max 3-5dni powinien przebiegać w miarę łagodnie,a jeśli nie należy zgłosić się na detoks do szpitala. Lęk przed objawami odstawiennymi to największy motywator do dalszego picia,żeby sobie pomóc i tak będzie Pani musiała przejść ten etap im wcześniej tym lepiej.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,to dobrze że udała się Pani do specjalisty aby porozmawiać o swoim problemie,może to być pierwszy krok do zmiany w Pani życiu .Zespół odstawienny o który Pani pyta pojawia się w pierwszych kilku dniach od odstawienia alkoholu, jego przebieg,czas trwania,objawy i nasilenie to również sprawa indywidualna,płeć również może mieć znaczenie.Myślę że warto udać się do Poradni Uzależnień i porozmawiać na ten temat z terapeutą uzależnień,jeśli objawy zespolu abstynencyjnego takie m.in jak lęk,niepokój,problemy ze snem,drażliwość,brak apetytu,problemy z koncentracją,drżenie,silna potrzeba napicia się alkoholu oraz dolegliwości fizyczne są tak silne że utrudniają Pani funkcjonowanie warto porozmawiać z lekarzem lub zgłosić się na oddział detoksykacyjny . Przeważnie samo nadużywanie alkoholu to wierzchołek góry lodowej pod którą kryją się inne trudności,terapia może Pani pomóc w odkryciu tego i radzenia sobie z uczuciami ale bardzo ważne jest zachowanie abstynencji .Pisze Pani o wsparciu męża to bardzo cenne dla Pani bo nie jest Pani w tym osamotniona. Życzę Pani dużo sily i wytrwałości. Pozdrawiam. JoannaMokosa
Dzień dobry. Objawy zespołu abstynencyjnego rozpoczynają się do 72 godzin po zaprzestaniu lub zmniejszeniu dawki przyjmowanego alkoholu. Ich przebieg jak i ryzyko powikłań których prawdopodobnie się Pani objawia są kwestią swoistą reakcją organizmu zależącą od bardzo wielu czynników. Istnieje możliwość detoksykacji polegającej na lekowym wsparciu odstawienia alkoholu pod opieką lekarza psychiatry lub internisty albo pobyt na oddziale detoksykacyjnym do 11 dni.
Szanowna pani, to zrozumiałe, że obawia się Pani objawów odstawienia, które u każdej z leczących się osób przebiegają i podobnie (zawsze jest trudno) i różnie, bo każdy dysponuje innymi zasobami sprzed uzależnienia. Podjęła Pani ju z pierwsze kroki leczenia - kontakt z psychologiem i szczere rozmowy z mężem. Teraz kolej na działania "techniczne". Odstawianie alkoholu najlepiej jest przeprowadzać pod opieką lekarza specjalisty od uzależnień, który może zalecić sprawdzone leki. W razie nasilenia objawów odstawiennych bezpiecznie jest zgłosić się na oddział detoksykacyjny, czego większość uzależnionych chce uniknąć z powodu wstydu. Jeśli nawet nie będzie to w Pani przypadku konieczne, to warto mieć "z tyłu głowy", że jest taka możliwość pomocy. Życzę Pani siły i wytrwałości bo naprawdę warto. Pozdrawiam Magdalena Znosko psychoterapeuta
Pani Moniko, jest Pani na dobrej drodze, proszę nie blokować sobie swojej decyzji hipotetycznymi objawami, które mogą być niczym w zestawieniu z radością jaką niesie zwycięstwo każdego dnia :) Prosze kontynuować spotkania z psychologiem, który pomógł pani zdiagnozować przyczynę
Witam pani Moniko i gratuluję decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu, jednak aby poradzić Sobie uzależnieniem konieczna jest psychoterapia, nie tylko abstynencja. Objawy odstawienne są bardzo indywidualne, jednak jeśli uda się Pani do Poradni Leczenia Uzależnień i odbędzie wizytę u lekarza psychiatry to zapewni on wsparcie farmakologiczne, aby uniknąć drastycznych objawów. Pozdrawiam Alicja Giezek
Witam serdecznie.
Milo slyszec ze ma pani ogromne wsparcie i ze czuje sie pani gotowa by zwalczyc ten nalog.
W kwesti tych tzw "withdrawal symptoms" czyli symptomow odstawienia. Zdarza sie ze doswiadcza sie skutkow ubocznych ale to jest zalezny po pierwsze od pani organizmu a po drugie od tego w jakiej ilosci i jak czesto byl spozywany alkohol.
W przypadkach dlugoletnich i duzych naduzyc alkoholu, pacjenci sa rowniez kierowani na detoks ktory wspiera odstawienie. Przy detoksie nie odczuwa sie tak bardzo skutkow odstawienia.
Tylko tak jak mowie, to zalezy od tych dwoch czynnikow o ktorych wspomnialem.

pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Szanowna Pani Moniko, zachęcam do detoksykacji pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Zadbają o to, aby zregenerować organizm i zmniejszyć objawy odstawienia alkoholu. Pobyt w wyspecjalizowanej placówce ma na celu powrót do normalnego funkcjonowania w bezpiecznych warunkach. Pozdrawiam, Klaudia Brańka