Dzień dobry! Jakie pytania można sobie postawić aby być pewnym że jest się osobą homoseksualną czy

2 odpowiedzi
Dzień dobry!
Jakie pytania można sobie postawić aby być pewnym że jest się osobą homoseksualną czy też nie?
Mam 18 lat i myślę że jestem gejem ale mam pewne zastanowienia:
Od kiedy pamiętam seksualnie pociągali mnie tylko faceci. Z tego co pamiętam nigdy nie pociągnęła mnie żadna kobieta. Od kilku lat podświadomie wiedziałem że jestem gejem. Jednak jakiś czas temu chyba tak naprawdę sobie to uświadomiłem i zacząłem o tym myśleć. Teraz w końcu nie wiem, jako dziecko myślałem o żonie i dzieciach i o mojej rodzinie i nie wiem jak to brzmi, ale dziwnie mi sobie trochę wyobrazić nie tak jak jako dziecko, tylko z innym mężczyzną ( czy to normalne w takim przypadku że może ta wizja rodziny która jest w społeczeństwie "wszędzie" mi po prostu podświadomie jest w głowie i po prostu muszę czasu żeby zaakceptować w sobie że ja będę z innym facetem , czy jednak coś jest nie tak na poziomie emocjonalnym u mnie co nie współgra z moją orientacją seksualną. Myślę że może nie jest to nic nie normalnego w przypadku osób innej orientacji ale wolałem się upewnić.)
i inne pytanie o to że nie wiem może dziwnie to brzmi ale kiedy zobaczyłem że jako nie wiem około 12 lat podobają mi się faceci to jakoś bez większego kryzysu wewnętrznego ( taki jak mam teraz) tak po prostu nie wiem kiedy i jak i zaakceptowałem bez problemu że jestem gejem i już miałem to w głowie przez lata do teraz ale do roku 17 nie zastanawiałem się nad tym nie wiem dlaczego. I czy możliwe że sobie jakoś nie wiem wmówiłem że jestem gejem czy coś ( tak wiem że od zawsze czułem pociąg seksualny do mężczyzn ale i tak zadam to pytanie) po prostu jak myślę i wyobrażam sobie związek z kobietą to mogę go sobie wyobrazić (wiem że kobiety seksualnie mnie nie pociągają ale jeżeli chodzi o emocje to mogę to wyobrazić sobie) i zupełnie tak samo mam wyobrażając sobie związek z innym facetem (tutaj jest też pociąg seksualny ) więc no niby jestem gejem ale boję się że może jednak nie wiem jakoś to sobie wmówiłem i powinienem spróbować o tym nie myśleć że jestem gejem tylko jakoś no nie wiem. Czy jest możliwa niezgodność seksualności fizycznej i emocjonalnej czy po prostu muszę zaakceptować to że nie jestem hetero? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowny Panie,
po przeczytaniu Pana wiadomości, mam poczucie, że jest Pan w bardzo ważnym momencie swojego życia i właśnie teraz emocje są na wysokim poziomie (co jest zupełnie naturalne!). Proces poznawania siebie, odkrywania przed sobą swojej tożsamości czy orientacji bywa złożony i czasami trudny, szczególnie, gdy tak, jak Pan wspomniał, odbiega on od dominującej wizji rodziny w naszym społeczeństwie. Jest Pan w wieku wchodzenia w dorosłość, tym bardziej to czas na szukanie odpowiedzi na pytania dot. tego kim jestem. Jeżeli czuje Pan, że tych emocji jest za dużo, czy są za silne, zachęcam do skonsultowania się z psychologiem/terapeutą. Chciałabym także podkreślić, że orientacji nie można sobie wmówić. Jest to kwestia biologii, a nie światopoglądu. Trzymam za Pana mocno kciuki. Mam nadzieję, że czas, doświadczanie i przyzwolenie sobie, przede wszystkim, na bycie sobą! zminimalizują napięcie, które Pan w tym procesie odczuwa.

Z określoną oriętacją człowiek się rodzi. To już mamy w sobie od początku. Także wmówienie sobie tej czy innej oriętacji nie
wchodzi w grę. Można wbrew wszystkiemu pójść w kierunku hetero, ale potem jest gorzej, kiedy założy się rodzinę, przyjdą na świat dzieci i nagle Pan stwierdzi, że jednak się Pan do czegoś zmuszal np. po to, by wpisać się w powszechnie panujący model rodziny i związku, Bardzo dobrze, że na tym etapie i w tym wieku pojawiają się tego rodzaju przemyślenia. Może Pan też mieć obawy w związku z oczekiwaniami rodziców, otoczenia i z ich reakcjami. Skonfrontowanie się z reakcją ludzi w okół może budzić lęk i obawy. Nad tym warto popracować i dać sobie czas na oswojenie się ze swoją oriętacją, zaakceptowanie jej. Trzymam kciuki.