Dobry wieczór, mam 16 lat. Gdy byłem mały mój tata popełnił samobójstwo, wtedy zostało mi wmówione,

2 odpowiedzi
Dobry wieczór, mam 16 lat. Gdy byłem mały mój tata popełnił samobójstwo, wtedy zostało mi wmówione, że zmarł na raka. Od ponad dwóch lat totalnie odciąłem się od ludzi, oprócz wyjścia do szkoły lub sporadycznie do sklepu nie wychodzę z pokoju, całymi dniami leże, oglądam seriale. Mam wrażenie, że śmierć taty jest moją winą, nie wiem dlaczego. Półtora roku temu odkryłem, że jestem gejem, jakieś zainteresowania tą samą płcią pojawiały się już wcześniej, ale myślałem, że jest to normalne, że to przejdzie. Gdy nadszedł ten czas gdzie przed samym sobą powiedziałem - Jestme gejem byłem załamany, przez jakiś czas nie wychodziłem z pokoju zastanawiałem i dalej zastanawiam się dlaczego musiało to przytrafić się mnie. Nienawidzę się za to, w dodatku gdy byłem młodszy mama powtarzała mi żebym nie był gejem i oglądając jakiś program zawsze gdy był wątek mężczyzny z mężczyzną po mojej mamie było widać jakby była obrzydzona. Wtedy wydawało mi się to głupie? Myślałem, że nie jestem gejem w wieku 8 lat, a po prostu wtedy chyba nie interesowałem się nikim. W wieku 15, gdy byłem już pewny swojej orientacji podczas oglądania programu telewizyjnego usłyszałem słowa "Pedały" obrzydzenie na twarzy mojej mamy spwodowało, że stałem się smutny i poszedłem do siebie do pokoju. Nikt nie wie o mojej orientacji. Po zmianie szkoły z podstawowej na szkołę średnią zaczęły towarzyszyć mi lęki przed szkołą, w szkole jest wszystko dobrze, nie ma żadnych nie przyjemnych sytuacji, ale mimo wszystko nawet teraz będąc w drugiej klasie szkoły średniej, gdy muszę iść do szkoły to czuję się źle, przez cały dzień boli mnie głowa, jestem strasznie zestresowany. Nie rozmawiam za dużo z ludźmi z klasy, wolę trzymać się na dystans, a w podstawówce miałem mnóstwo znajomych. Mam wrażenie jakby wszystko zmieniło się na odwrotne niż było. Z obcymi ludźmi czuję się dziwnie, a ostatnio zauważyłem, że nawet z osobami bliskimi jest mi głupio utrzymać kontakt wzrokowy. W głowie pojawiły mi się myśli samobójcze, ale chyba nie byłbym bym w stanie tego zrobić. Podsumowując to czuję się źle, nic mi się nie chce najchętniej spałbym całymi dniami. Mam myśli samobójcze i wstydzę/ boję się powiedzieć o mojej orientacji, ponieważ sam tego nie akceptuje. Nie wiem co mi może być, mają Państwo jakieś pomysły?
Witam,
Z tego co Pan opisuje, proponuje poszukać jakiegoś specjalisty, który postara się Panu pomóc w zaakceptowaniu swojej orientacji.
Zapraszam i pozdrawiam,
Dorota Paczyńska

Witaj, bazując na tym o czym piszesz, zachęcam do pomyślenia o podzieleniu się tym z kimś godnym zaufania czy to w szkole czy poza nią. Z racji, że jesteś niepełnoletni, sam do psychologa poza szkołą nie możesz się udać, chyba że uzyskasz zgodę. Innym wyjściem, jest powiedzenie o tym mamie, niekoniecznie ujawniając swoją orientację. Wystarczy napomknąć o myślach rezygnacyjnych/obniżonym nastroju, niechęcia do kontaktów itp. a to wystarczające objawy by uzyskać możliwość podjęcia kontaktu z psychologiem. Można próbować na NFZ w zależności od kolejki w Twoim mieście, jeżeli nie to wizyta prywatna lub Online. To, że podzieliłeś się tym tutaj to w moim odczuciu bardzo dużo znaczy, więc nie rezygnuj z siebie i swojej odwagi, pozdrawiam.