Do psychiatry

9 odpowiedzi
Witam, rok temu zachorowała na nerwicę lękową. Przez ten okres brałam lek elicea w dawce 10 mg 6 miesięcy i 5 mg 6 miesięcy. Dodam że reakcja na lek była błyskawiczna, poprawa znaczna już w tydzień. Niestety po odstawieniu leku po miesiącu dochodzą do mnie nieprzyjemne objawy nie jest tragicznie ale czuję że nie jestem do końca zdrowa. Moje pytanie brzmi czy warto kontynuować leczenie farmakologiczne, czy ten lek leczy czy tylko tłumi objawy? Czy może spróbować naturalnymi sposobami dojść do siebie. Bardzo boję się leków, szczególnie brania ich przez długi okres czasu, czy lek nie uszkodzi mózgu na tyle że nie będę mogła już bez leków funkcjonować?
Dzień dobry. Zaburzenia nerwicowe czyli związane z lękiem często wynikają z pewnych trudności wewnętrznych pacjenta. Leki chemicznie normalizują pracę mózgu, co często prowadzi do ustąpienia objawów - nie jest to jednoznaczne z rozwiązaniem problemu. Jeżeli Pan/Pani w trakcie brania leków ten problem rozwiążą (np przypadkowo) to objawy nie wracają, jeżeli występuje on nadal to powrócą. W leczeniu nerwic zalecane są również inne metody które mogą prowadzić do rozwiązania problemu. Pozdrawiam!

Witam,

jak najbardziej zalecałbym kontynuowanie farmakoterapii- szczególnie gdy odpowiedź na lek jest bardzo dobra. Nowoczesne leki z grupy SSRI są całkowicie bezpieczne, nawet przy braniu długoterminowym i nie mają negatywnego wpływu na mózg, wręcz przeciwnie- ostatnie badania wskazują na korzystny ich wpływ.
W sytuacji, gdy objawy nawracają po odstawieniu leku zachęcałbym do równoległego podjęcia psychoterapii i zidentyfikowania rzeczywistego problemu generującego lęk. W przypadku zaburzeń lękowych uważam, że połączenie farmakoterapii z psychoterapią daje najlepsze rezultaty długoterminowe

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Witam, zdecydowanie optuję za powrotem do farmakoterapii, zwłaszcza że dawka podtrzymująca escitalopramu (5mg) była niska, sądzę więc że przyjmując lek nie miała Pani żadnych problemów z funkcjonowaniem i codzienną aktywnością. 12-24 miesiące przyjmowania leku to zalecany okres. Oczywiście równolegle powinna Pani korzystać z oddziaływań psychoterapeutycznych w celu uzyskania długotrwałej, stabilnej poprawy. Pozdrawiam.
Witam.

Proponuję umówić się na wizytę kontrolną u swojego lekarza psychiatry. On prawdopodobnie najlepiej się orientuje w Pani sytuacji i będzie mógł podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania z uwzględnieniem dotychczasowego leczenia. Możliwe, że nadal jest kilka możliwości leczenia. Lek może zarówno leczyć, jak i tłumić objawy. Lekarz prowadzący ma więcej danych, aby odpowiedzieć na Pani pytanie.

Pozdrawiam serdecznie
Nalezy kontynuowac leczenie najmniejsza dawką podtrzymującą.Zdarza się, ze po kuracji kilkumiesięcznej objawy nie nawracają, jesli nawracają należy kontynuować leczenie. Proszę nie obawiać się leku, nie uzależnia, nie zaszkodzi a poprawi komfort życia
W przypadku Pani zaburzenia najlepiej byłoby podjąć psychoterapię. Można kontynuować przyjmowanie leków. Leki nie uszkadzają mózgu.
Witam,
Pani problem można rozpatrywać dwutorowo - jako problem biochemiczny i jako problem emocjonalny. Biochemicznie - wskutek stresu w Pani tkance mózgowej doszło do zaburzenia równowagi neuroprzekaźników, prawdopodobnie serotoniny. W takim przypadku stosowanie leków takich jak escitalopram będzie miało działanie wyrównujące deficyt, suplementacyjne. Po odpowiednim czasie leczenia Pani mózg będzie biochemicznie wyrównany, a objawy lęku znikną. Leki wtedy można odstawić. Takie leki jak escitalopram niczego w mózgu nie uszkadzają, nie uzależniają i po zakończeniu leczenia można je odstawić.
Drugie podejście zawiera w sobie więcej psychologii i emocjonalności - lęk jest u Pani wyrazem zaburzeń emocjonalnych, wynikiem trudności życiowych, problemów w radzeniu sobie z codziennością, być może wynikiem przewlekłego stresu, traumatycznego dzieciństwa, czy nieprawidłowych mechanizmów osobowości. W takim przypadku najbardziej pomoże psychoterapia.
Obecne podejście medyczne pozwala na łączenie obu tych metod i jest to postępowanie z wyboru u osób przed 40rż.
Życzę zdrowia!
Dzień dobry
w przypadku zaburzeń lękowych zazwyczaj, oprócz leków, konieczna jest też psychoterapia. Bez psychoterapii nie udaje się osiągnąć trwałego efektu terapeutycznego.
Z poważaniem
M.Skarbek
Witam! Jeżeli po odstawieniu leków dochodzi do nawrotu zaburzeń, warto rozważyć powrót do farmakoterapii. Bez obaw, leki nie uszkadzają mózgu, ich rolą jest poprawa samopoczucia, a skoro ma Pani ma tak dobre doświadczenie z Elicea decyzja co do rodzaju leku będzie bardzo prosta. Pozdrawiam,
Marcin Koprowski