Dieta przy jelicie drażliwym.

6 odpowiedzi
Witam.Borykam się z nieprzyjemną i krępującą dla mnie chorobą - zespołem jelita drażliwego.
Ostatnio mój organizm zupełnie się zbuntował, przez co w toalecie spędzałam całe dnie. Zaczęłam wprowadzać zmiany żywieniowe unikając rzeczy bogatych w błonnik, wzdymających. Jak powinna wyglądać dieta osoby z moją przypadłością?
Dzień dobry, ZJD to złożona dolegliwość przy której dieta musi zawierać odpowiedni dobór potraw, produktów w zależności od nasilenia objawów. Chętnie pomogę w całościowym i holistycznym podejściu do tej dolegliwości aby polepszyć jakość życia z nią

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, dieta w zespole jelita drażliwego zależy od postaci, ponieważ inne będą zalecenia w przypadku biegunek, inne w zaparciach, a jeszcze inne w postaci bólowo - wzdęciowej. Wiele zależy również od indywidualnej tolerancji produktów, dlatego też przed wizytą u dietetyka zaleca się poprowadzenie co najmniej 2 tygodniowego dzienniczka żywienia i obserwacji dolegliwości, dopiero po analizie takiego dzienniczka można wydać dokładniejsze zalecenia dietetyczne. Serdecznie pozdrawiam
Witam eliminacja produktów wzdymających i bogatych w błonnik to zdecydowanie dobre posunięcie.Powinna pani kasze gruboziarniste zamienić na drobne,to samo tyczy się makaronów.Radziłabym wyeliminować orzechy,pestki dyni i słonecznika,suszone owoce.Warzywa i owoce nie spożywać na surowo tylko w wersji pieczonej lub gotowanej.
Witam Serdecznie!
Zespół Jelita Drażliwego jest schorzeniem przy którym zastosowanie odpowiedniej diety jest konieczne, gdyż prawidłowo, indywidualnie ustalone zalecenia dietetyczne wpływają na samopoczucie oraz zdrowie przy tej chorobie. W Pani przypadku bardzo pomocne może się również okazać wprowadzenie stale lub okresowo suplementów diety i/lub odpowiednich celowanych probiotyków. Należy również wykluczyć ewentualne nietolerancje pokarmowe, a z diety niektóre rodzaje produktów, które mogą zaostrzać przebieg choroby. Nie sposób odpowiedzi na pytanie napisać, jak się powinna Pani żywić, gdyż zależy to od bardzo wielu czynników, dlatego zapraszam Panią na wizytę.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Dieta dla Pani musi być indywidualnie zbilansowana uwzględniając Pani preferencje żywieniowe. Pozwoli to uniknąć niedoborów żywieniowych (składników mineralnych, witamin, białek, tłuszczów oraz węglowodanów). Jadłospis musi opierać się o bardzo szczegółowy wywiad, dotyczący dolegliwości i indywidualnych upodobań. Niezbędne będzie również wprowadzenie probiotyków, które "wspomogą" florę jelitową. Zapraszam do indywidualnego kontaktu.
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Witam serdecznie. Dieta przy Zespole Jelita Drażliwego to bardzo indywidualna sprawa. Do optymalnego odżywiania trzeba dojść metodą "prób i błędów". To co wywołuje dolegliwości u jednego pacjenta, jest świetnie tolerowane przez drugiego. Warto wyeliminować mleko krowie/kozie. To schorzenie ma podłoże psychiczne, także niezwykle ważne jest wypracowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Pozdrawiam ciepło

Eksperci

Jacek Kiełtucki

Jacek Kiełtucki

Internista, Gastrolog

Staszów

umów wizytę
Monika Kroenke

Monika Kroenke

Dietetyk

Warszawa

Karolina Rak

Karolina Rak

Dietetyk

Lublin

Daniel Borawski

Daniel Borawski

Fizjoterapeuta

Gdynia

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: zespół jelita drażliwego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.