Od około 10 lat borykam się z ZJD. Na początku była to postać biegunowa, potem zaparciowa. Po urodze

7 odpowiedzi
Od około 10 lat borykam się z ZJD. Na początku była to postać biegunowa, potem zaparciowa. Po urodzeniu dziecka schudłam do 42 kg przy wzroście 158 cm. Głównie było to spowodowane karmieniem piersią. Wcześniej ważyłam 45 kg. Po porodzie zaczęłam mieć okropne ból podbrzusza podczas wypróżnienia, które ustępowały dopiero po całkowitym wypróżnieniu. Wcześniej też je miałam, ale sporadycznie. Postanowiłam więc zmienić dietę na fodmap. Od porodu minęły dwa lata i przy tej diecie bóle miałam tylko po zjedzeniu fastfooda. Teraz chciałabym zajść w drugą ciążę, ale przedtem chciałam przytyć kilka kilo. Zwiększyłam spożywane kalorie o 500 dziennie więcej. Po około tygodniu stosowania moje jelita się zbuntowały i mam bóle praktycznie codziennie. Co robić? Czy to przez zwiększenie kalorii? Jak pomóc moim jelitom działać prawidłowo? Dodam, że stosuje tylko Espumisan i sanprobi ibs.
Dzień dobry,
Dieta Fodmap jest doskonałym sposobem odżywiania dla osób zmagających się z chorobami jelit, w tym ZJD. Prawdopodobnie zmodyfikowała Pani dietę zbyt gwałtowanie. Należałoby zwiększać podaż energii stopniowo przy stałej obserwacji swojego organizmu (pod kątem reakcji na poszczególne posiłki).
Pozdrawiam,
Mgr inż. Klaudia Kotecka-Majchrzak

Dieta FODMAP obejmuje kilka etapów i jest dietą, której celem jest poprawienie pracy jelit. Przy dłuższym stosowaniu bez pomocy dietetyka mogą pojawic sie niedobory żywieniowe.
Chyba najpierw postawiłabym na diagnostykę - przy ZJD może towarzyszyć dodatkowe schorzenia/infekcje. I tam szukałabym przyczyny braku poprawy.
Pozdrawiam
Jeżeli diagnoza ZJD została postawiona 10 lat temu to bardzo możliwe, że przyczyną Pani dolegliwości jest inne schorzenie. Niestety długotrwałe stosowanie diety low FODMAP jest związane ze zmniejszeniem różnorodności bakterii jelitowych co może być przyczyną obniżonej tolerancji na wiele produktów. Należałoby ponownie skonsultować się ze specjalistą i ułożyć odpowiedni plan dietetyczny
Dzień dobry, protokół FODMAP jest to żywienie kilkuetapowe, które się rozszerza po określonym czasie (w zależności od reakcji pacjenta i innych czynników), dodam, że błędem jest długotrwałe stosowanie etapu pierwszego, ma to negatywne skutki na mikrobiom jelitowy. Należałoby się skonsultować z dietetykiem klinicznym, przejść przez cały protokół FODMAP oraz STOPNIOWO, a nie gwałtownie zwiększać podaż energetyczną diety.
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, prawdopodobnie zbyt gwałtownie wprowadziła Pani zmianę w kaloryczności diety, należałoby raczej zwiększać ją stopniowo i z dużą dbałością o odpowiednie jej zbilansowanie i dobór produktów. Protokół low FODMAP to dieta podzielona na etapy, nie można stosować jednego z nich, zwłaszcza pierwszego, zbyt długo. Celem jest tu dojście do indywidualnej diety docelowej, która będzie oparta na Pani reakcji na różne produkty, a nie trwała eliminacja. Przechodzenie przez low FODMAP powinno być monitorowane przez dietetyka, ponieważ niektóre produkty z listy FODMAP są ważne dla zdrowia i nie powinny być całkowicie wykluczone z diety. Jeśli chodzi o bóle brzucha, to warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, zwiększenie podaży kalorii powinno odbywać się stopniowo, aby dać jelitom czas na przystosowanie się do większej ilości jedzenia. Po drugie, powinna Pani zwrócić uwagę na to, jakie produkty Pani spożywa i czy któreś z nich mogą powodować dolegliwości. Warto prowadzić dziennik żywieniowy i zapisywać, co Pani jadła i kiedy pojawiają się bóle brzucha. Można wtedy spróbować wyeliminować te produkty, aby sprawdzić, czy to one powodują dolegliwości. W Pani przypadku naprawdę warto skonsultować się dietetykiem, który poprowadzi Panią przez cały proces.
Dzień dobry, dieta low FODMAP jest dietą eliminacyjną. Stosowane przez długi czas może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Zastanowiłabym się nad pogłębieniem diagnostyki, żeby upewnić się, że przyczyną problemów jest wyłącznie IBS. Warto swój sposób żywienia skonsultować również ze specjalistą.
Dzień dobry! Jeśli chodzi o "zespół jelita drażliwego", to często nazywam go "workiem", do którego wrzuconych jest wiele przyczyn złego samopoczucia, które nie zostały jeszcze odkryte i rozwiązane. Ma Pani ciekawą historię choroby, widać, że próbowała Pani na własną rękę wprowadzać kilka zmian, jak np. dieta FODMAP. Warto mieć na uwadze to, że póki nie wykonamy odpowiednich badań, nie omówimy ich, nie przeanalizujemy dotychczasowego sposobu żywienia i dokładnego funkcjonowania organizmu, to ciężko jest na podstawie jednego komentarza odpowiedzieć, co tak naprawdę może Pani pomóc. Samo zwiększenie spożywania kalorii niestety wniesie niewiele w momencie, jeśli mamy zaburzone trawienie np. na poziomie żołądka. Dlatego lepiej będzie zająć się podstawami funkcjonowania przewodu pokarmowego, wykonać odpowiednie badania, które mogłyby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, a dopiero potem rzeczywiście zalecać coś konkretnego. Pracując na co dzień z osobami z problemami układu pokarmowego, widzę jak lepiej jest podchodzić do każdego indywidualnie i modyfikować pewne rzeczy na bieżąco. Pozdrawiam ciepło i życzę dużo wytrwałości w znalezieniu sposobu poprawy swojego samopoczucia!