Czy to prawda, że w przypadku działania leków przeciwdepresyjnych poprawa nastroju i zniknięcie zabu

3 odpowiedzi
Czy to prawda, że w przypadku działania leków przeciwdepresyjnych poprawa nastroju i zniknięcie zaburzeń funkcji poznawczych są ostatnie w kolejności, a najpierw poprawiają się takie rzeczy jak np. sen, mijają lub zmniejszają się stany lękowe, stany napięcia emocjonalnego, zmniejsza się gonitwa myśli, normuje się apetyt, zwiększa się poziom energii, wraca chęć do działania, wracają siły fizyczne?
Dzień dobry, w wielu przypadkach tak to właśnie wygląda, ale u każdego indywidualnie te zmiany mogą iść różnym tempem

Dzień dobry. Z początku leki po odczekaniu odpowiedniego czasu na aktywację (1-2msce) przynoszą mnóstwo pozytywnych efektów, a negatywne/uboczne bardzo rzadko lub bardzo słabe (nie licząc pierwszych paru dni stosowania, gdzie może być ciężej). Niestety jak na każdy lek z czasem wzrasta tolerancja, która osłabia działanie leku bez zwiększenia jego dawki. Efekty słabną, a podnosząc dawkę tylko przyzwyczajamy organizm coraz bardziej do danej substancji by poczuć się dobrze jeszcze przez jakiś czas. I tak naprawdę w kółko, aż nie dotrzemy do dawki leku progowej, lub nie pojawią się objawy uboczne już przy zwiększeniu dawki. Proszę mieć to na uwadze, bo "lek" mimo innej nazwy nadal jest substancją psychoaktywną.
Pozdrawiam
Tak, to prawda. Działanie leków przeciwdepresyjnych często zachodzi etapami i zaczyna się od poprawy w najbardziej podstawowych funkcjach organizmu. Zazwyczaj pierwsze, co zauważają pacjenci to poprawa jakości snu, zmniejszenie stanów lękowych i napięcia emocjonalnego. Następnie obserwuje się zmniejszenie gonitwy myśli oraz normalizację apetytu.
Dopiero po tych początkowych poprawach, które mogą wystąpić w ciągu pierwszych tygodni terapii, zaczynają się poprawiać funkcje związane bardziej bezpośrednio z nastrojem oraz funkcjonowaniem poznawczym. Poprawa nastroju i funkcji poznawczych może wymagać dłuższego czasu, często kilku tygodni lub nawet miesięcy regularnego stosowania leków. Zwiększenie poziomu energii, chęci do działania oraz siły fizycznej także zazwyczaj pojawia się w późniejszej fazie leczenia.
Proces ten wynika z tego, jak leki przeciwdepresyjne wpływają na różne ścieżki neurochemiczne w mózgu, stopniowo przywracając równowagę chemiczną, co pośrednio prowadzi do poprawy ogólnego stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. Każdy pacjent jest jednak inny, a odpowiedź na leczenie może różnić się czasem wystąpienia oraz intensywnością efektów. Regularne uprawianie sportów aerobowych może być pomocne w leczeniu depresji. Aktywność fizyczna, szczególnie aerobowa, jest często rekomendowana jako element terapii wspomagającej przy leczeniu depresji, ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Oto kilka kluczowych sposobów, w jakie regularny wysiłek fizyczny może wpłynąć na neuroprzekaźniki i pomóc w leczeniu depresji: Zwiększenie poziomu endorfin: Aerobik i inne formy ćwiczeń fizycznych stymulują produkcję endorfin, naturalnych substancji chemicznych w mózgu, które działają jak leki przeciwbólowe i poprawiają nastrój. Endorfiny często są nazywane "hormonami szczęścia" i mogą pomóc złagodzić objawy depresji. Regulacja neuroprzekaźników: Aktywność fizyczna wpływa na poziom kluczowych neuroprzekaźników związanych z nastrojem, takich jak serotonina i noradrenalina. Te substancje chemiczne odgrywają ważną rolę w regulacji nastroju, a ich zwiększona aktywność w mózgu może przeciwdziałać objawom depresyjnym. Zmniejszenie poziomu hormonów stresu: Regularne ćwiczenia mogą pomóc w redukcji poziomu kortyzolu, hormonu związanego ze stresem, co może przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia i złagodzenia objawów depresji. Poprawa neuroplastyczności: Ćwiczenia mogą zwiększać produkcję czynników wzrostowych w mózgu, takich jak czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF), co przyczynia się do wzrostu i przetrwania neuronów, a także poprawia połączenia między komórkami nerwowymi. To może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze i nastrój. Efekt terapeutyczny na strukturę i funkcję mózgu: Badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna może wpływać na rozmiar i funkcję pewnych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za nastrój i myślenie, jak hipokamp, który często jest mniejszy u osób z depresją. Regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, czy szybki spacer, są zatem wartościowym elementem terapii depresji, nie tylko poprzez wpływ na chemię mózgu, ale także poprzez poprawę ogólnej kondycji fizycznej i jakości życia. Jak zawsze, warto skonsultować plan ćwiczeń z lekarzem lub terapeutą, aby dostosować intensywność i rodzaj aktywności do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia! Bogusław Kwitkowski
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.