Czy to prawda że osoby DDD mogą mieć w dorosłym życiu zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które miało

2 odpowiedzi
Czy to prawda że osoby DDD mogą mieć w dorosłym życiu zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które miało źródło w dzieciństwie? Jak osoba z DDD ma sobie pomóc? Na terapie nie pójdzie bo już była na terapii i poniosła duże straty emocjonalne. Czytać książki o DDD też nie za bardzo bo temat powoduje ciarki na ciele. Przydałoby się porozmawiać z kimś neutralnym ale nie ma z kim. Problemy które mają osoby z DDD dla innych są nieistotne, nieważne. Co należałoby zrobić? Jak wyeliminować z życia ten nieustanny lęk i martwienie się? Terapeuta który miał pomóc-nie pomógł, być może chciał zaistnieć jako gwiazda.
Tak, to prawda, osoba wychowana w rodzinie z alkoholem może mieć wykształcony pozabezpieczny styl przywiązania. Jeżeli opiekunowie nie są dostrojeni do potrzeb dziecka, dziecko może nie rozwinąć całego wachlarza zdolności wspomagających jego dobre funkcjonowanie jak sprawczość, kompetencje regulacyjne- znoszenia silnych negatywnych emocji, nie wytworzy wewnętrznego bezpieczeństwa emocjonalnego. Ciężko takim osobom uwierzyć ze są wystarczająco dobre by być kochane. Wychowanie w takiej rodzinie może skutkować traumą relacyjną i wówczas zalecana jest psychoterapia. Może warto spróbować popracować z nowym terapeutą specjalizującym się leczeniem traum. Ta trauma jest obecna w systemie nerwowym i stąd poczucie ciągłego lęku. Proszę rozważyć ponowną terapię.

Jeżeli osoba nie ma chęci własnej ani motywacji do zmiany i zrozumienia tematu, bedzie ciezko. Pozdrawiam