Czy psychiatra pomoże z problemem dotyczącym niskiej samooceny?

4 odpowiedzi
Od dzieciństwa zmagam się z zaniżoną samooceną. Byłam już u wielu specjalistów, jednak przyznam, że jeszcze żaden mi nie pomógł. Nadal brak mi pewności siebie, co przekłada się na kiepskie relacje z otoczeniem. W związku z tym, myślę o wizycie u psychiatry. Czy psychiatra pomoże mi z uzyskaniem większej samooceny? Czy jest sens zapisywać się na taką konsultację?
Dzień dobry! Niska samoocena to problem z którym można zgłosić się do psychoterapeuty. Psychiatra zajmuje się leczeniem chorób psychicznych, może pomóc kierując na psychoterapię. Jednak bez skierowania także można się udać. Problem poczucia wartości leży w relacjach, które były w najbliższym otoczeniu i miały wpływ na rozwój samooceny. Empatia i rozumiejąc emocjonalny kontakt z psychoterapeuta może mieć olbrzymi pozytywny wpływ na problemy w relacjach. Pozdrawiam Anna Grodzka

Jeśli ów psychiatra jest również psychoterapeutą to taka wizyta może pomóc. Jednakże większość psychiatrów diagnozuje a nastepniępnie przepisuje odpowiednie leki, ich praca nie polega na pracy psychoterapeutycznej z pacjentem. W przypadku zaniżonej samooceny nie ma środków farmakologicznych które podnosiłby samoocnę, praca nad podniesieniem poziomu samooceny to praca z psychologiem psychoterapeutą na indywidualnych lub grupowych sesjach terapeutycznych. Odpowiadając na Pani pytanie psychiatra nie jest odpowiednim specjalistą do którego należy udać się w przypadku problemów z samooceną. Co do zagadnienia samooceny, jak każdy inny aspekt osobowości i jak każda inna cecha psychiczna jej poziom w około 60% determinowany jest w sposób wrodzony, jednakże wpływaja na nią również doświadczenia życiowe z okresu dzieciństwa, nasza aktualna kondycja fizyczna jak i psychiczna, stopień szeroko rozumianego samorealizowania się, jakość relacji z bliższym i dalszym otoczeniem społecznym, stopień przepracowania problematycznych aspektów swojego funkcjonowania psychicznego, oraz co najwazniejsze stopień samoświadomości a przede wszystkim SAMOAKCEPTACJI. Nad wszystkimi tymi czynnikami pracuje się podczas sesji psychoterapeutycznych warto jest je również polączyć z praca nad poprawą swojej sylwetki i ogólnej prezencji to bardzo przyśpiesza postępy w pracy nad podniesieniem poziomu naszej samooceny :)
Witam, rozumiem że tych ,,wielu specjalistów,, to byli psycholodzy lub terapeuci, którzy wg Pani jej nie pomogli, myślę że wizyta u lekarza psychiatry również może nie przynieść oczekiwanych efektów, chyba że uda się Pani znaleźć psychiatrę certyfikowanego terapeutę, który przeznaczając na wizytę odpowiednią ilość czasu, zgodnie ze standardami przeprowadzi z Panią profesjonalną psychoterapię, zaniżona samoocena jest wskazaniem do psychoterapii, Pozdrawiam serdecznie
Witaj, psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się przede wszystkim badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych przy użyciu głównie środków farmakologicznych. Jeśli psychiatra jest również terapeutą, to zajmie się procesem terapii, który ma za zadanie zwiększenie własnej samooceny i poczucia własnej wartości, co przekłada się na umiejętność budowania relacji z otoczeniem. Moim zdaniem więc warto by było się udać do psychologa lub terapeuty, Pozdrawiam serdecznie.