W jaki sposób się motywować do działania?

10 odpowiedzi
Przejrzałam już wiele poradników i for internetowych w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: Skąd brać siłę do działania? Od jakiegoś czasu zupełnie nie wiem, jak się motywować nawet jeśli chodzi o proste czynności. Nie ukrywam, że moja motywacja jest na poziomie zerowym. Chciałabym znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy, ponieważ wtedy łatwiej znajdę sposoby, żeby przejąć inicjatywę w swoim życiu.
Witam panią:]
Wiele osób zadaje mi to pytanie: Co zrobił, żeby chciało się chcieć?
To kwestia nie tylko odpowiedniej motywacji, pracy nad systematycznością, wyznaczanie celów i satysfakcja z ich realizowania.
Często przyczyną takiego stanu rzeczy o którym pan pisze są trudne doświadczenie z przeszłości. Zdarzenia, które "pokazały" nam, że nie warto się starać, bo znów się nie udało i nic nie wskazuje na to, żeby następnym razem poszło inaczej.
Proszę uważać na syndrom wyuczonej bezradności!
Żeby więcej powiedzieć i trafniej ocenić co jest przyczyną braku motywacji u pani trzeba by porozmawiać, chociaż raz i ustalić co pani daje siłę do życia i działania:]

Także zapraszam, jeśli ma pani czas do gabinetu.

Pozdrawiam i życzę wiosennej energii:]

Robert Turek

To normalne, że kiedy brakuje nam sił, bardzo trudno jest się zmotywować i zebrać w sobie, nawet by wykonać najprostsze czynności. Jednak, jak słusznie Pani zauważyła, bez znalezienia przyczyny trudno jest zacząć zmianę i jakiekolwiek działania. Przyczyn braku motywacji może być wiele, np. może to być niechęć do wykonywania konkretnych czynności (choćby sprzątania, wychodzenia z domu itp.), może to być też zaniżona samoocena (która generuje myśli typu, po co mam to robić, pewnie i tak mi nie wyjdzie, nikt tego nie zauważy, nie doceni itp.). Przyczyną braku motywacji i popadania w marazm może też być jakieś zdarzenie w życiu, które odebrało siły (utrata kogoś bliskiego, zawód na drugiej osobie, nagłe niespodziewane zmiany, jak przeprowadzka, zmiana pracy). Może być to również depresja czy lęk. Dlatego aby odkryć przyczynę, najlepiej skonsultować to ze specjalistą. To będzie pierwszy krok do zebrania sił.
Witam,
brak motywacji można traktować, jak gorączkę w chorobie, która jest jej objawem, a nie przyczyną. Brak chęci zazwyczaj oznacza wycofanie energii życiowej. Może być objawem depresji, efektem kryzysu lub innym nierozwiązanym problemem natury psychologicznej. Proszę skonsultować objawy z psychologiem.
Witam, zachęcam do wizyty u psychoterapeuty, gdzie będzie Pani miała możliwość przyjrzenia się, co się z Panią dzieje i jakie są przyczyny stanu jaki Pani opisuje. Poradniki nie dadzą Pani odpowiedzi i nie zdiagnozują problemu. Pozdrawiam serdecznie.
Nie jestem w stanie zdiagnozować przyczyny Pani bezsiły na odległość i przy tak ograniczonym wywiadzie (skąpych danych). Z pewnością przyczyna może być dwojaka: albo jakiś stan wypalenia, czy też choćby przeciążenia życiowego (wtedy np. wewnętrzne zasoby są niewspółmierne do potrzeb i następuje deficyt) albo z jakiegoś powodu Pani nie dostrzega ( nie umie, nie chce/ nie może) istnienia swoich mocnych stron, a widzi tylko deficyty, a jak wiemy "z próżnego to i Salomon nie naleje"... Jeśli zechce się Pani nad tym pochylić, zapraszam na konsultację.
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Niestety zbyt mało informacji w Pani pytaniu w zasadzie powoduje, że jedyne co to można zgadywać. Częstym powodem takiego braku motywacji jest depresja, z której osoba chorujące nie zdaje sobie sprawy. Kłopotem w takiej sytuacji jest to, że jeśli nie ma się motywacji do jakiegokolwiek działania, trudno zdobyć się na kontakt ze specjalistą. A w przypadku tej choroby jest on niewątpliwie konieczny i lepiej z tym nie zwlekać. Problemami tego typu zajmują się zarówno psychoterapeuci jak i psychiatrzy. Przy .ciężkich objawach tej choroby często leczenie idzie dwutorowo tzn zarówno terapia lekami jak i psychoterapia. Może też wystąpić taka sytuacja, że żeby pacjent był w stanie uczestniczyć w psychoterapii najpierw musi rozpocząć farmakoterapię
Jeśli jednak jest to dla Pani naturalny stan rzeczy, tzn utrzymuje się od lat, zapewne jest to związane z historią życia i tu warto poszukać w towarzystwie specjalisty w tym co się dzieje w Pani życiu. Pozdrawiam
Witam

Z przedstawionego przez Panią opisu trudno wnioskować o przyczynach niskiego poziomu motywacji jaki u Pani występuje. Nie dostępne są bowiem, żadne informacje odnośnie Pani sytuacji życiowej, zawodowej, społecznej. Nie ma również informacjo od kiedy utrzymuje się u Pani taki stan oraz co go zapoczątkowało, czy od zawsze miała Pani problemy z motywacją czy zaczęły się one w jakimś momencie Pani życia. Nie napisała Pani również czy występują też inne problemy poza niską motywacją. Aby znaleźć przyczynę problemu niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu diagnostycznego.

Pozdrawiam
Agnieszka Bartczak
Zachęcam do wizyty u psychologa , trzeba dobrze zdiagnozować Panią i zobaczyć czy konieczna jest terapia psychologiczna czy może wystarczy profesjonalny coaching (nie mylić z mentoringiem "jesteś zwycięzcą" )
Dzień dobry,
polecam pracę z terapeutą motywującym. Jest wiele już sporo osób w Polsce, które szkolę się w tej metodzie. Listę certyfikowanych terapeutów motywujących znajdzie Pani na stronie Polskiego Towarzystwa Terapii Motywujacej.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Gieldarska
Dzień dobry. Z tego, co rozumiem zna Pani sposoby motywowania się, lecz nie zna przyczyny, skąd brak chęci do działania. Aby przyjrzeć się Pani trudnościom, określić powody bieżącego stanu rzeczy, niezbędna jest konsultacja w celu pogłębienia diagnozy.