Czy przy wyciaganiu zeba zatrzymanego mozna odrazu zalozyc aparat ortodontyczny?

11 odpowiedzi
Mam zatrzymany kiel po prawej stronie w dolnym luku i chciala bym go wyciagnac oraz od razu zalozyc apartat ortodontyczny gdyz pozostale zeby sie porozjezdzaly z powodu braku kla. Oraz zalozyc apart na gorny luk w celu prawidlowego zgryzu. Czy przy wyciaganiu zeba mozna od razu zalozyc aparat na dolny i gorny luk?
Aby zadecydowac o sposobie leczenia konieczna jest pelna, dokladna diagnostyka (zdjecia rentgenowskie i modele diagnostyczne) - sposob leczenia ustalany jest indywidualnie. Niekiedy istnieje mozliwosc jednoczesnego zalozenia aparatu i wklejenia kla, ale zwykle zabiegow nie robi sie jednoczesnie, na jednej wizycie.

Dzień dobry. Sposobów i technik sprowadzania zatrzymanego kła jest kilka. W niektórych można i trzeba od razu założyć stały aparat. Ale żeby ustalić, która wersja jest najlepsza u Pani - musiałbym najpierw Panią zobaczyć. Zapraszam
Szanowna Pani, bez badania pacjenta nie można odpowiedzieć na Pani pytanie. Trzeba znać dokładne położenie zatrzymanego zęba oraz warunki zgryzowe w jamie ustnej pacjenta.
Niestety , nie zajmuję się leczeniem ortodontycznym, proszę udać się do lekarza ortodonty.pozdrawiam
Witam
W tej sprawie trzeba się skontaktować z chirurgiem lub ortodontą

Pozdrawiam
Witam oczywiście jest możliwość założenia aparatu podczas wizyty połączonej z odsłonięciem kła jednak zapraszam do gabinetu chetnie odpowiem na wszelkie pytania pozdrawiam serdecznie
Nie zajmuję się ortodoncją. Proszę skierować pytanie do ortodonty.
Aparat zarówno górny jak i dolny musi być założony przed odsłonięciem i rozpoczęciem wyciągania zatrzymanego kładę. Trzeba w pierwszej kolejności uszeregować zęby i zrobić miejsce na ten zatrzymany i dopiero później następuje jego odsłonięcie.
Nie jestem ortodontką, współpracuję z lekarzem z tej dziedziny. Prosiłabym skontaktować się z lekarzem stomatologiem danej specjalizacji i ustaleniu odpowiedniego planu leczenia. Nie chciałabym sugerować odpowiedzi. Należy najpierw zapoznać się z pacjentem, sytuacją w jamie ustnej, przeprowadzić odpowiednia diagnostykę, testy wykonać zdjęcia i dopiero postawić rozpoznanie i podjąć leczenie.
Szanowna Pani,
Jeżeli zęby w dolnym łuku wymagają uszeregowania aparat najprawdopodobniej powinien być założony wcześniej, żeby odtworzyć przestrzeń dla kła. Dopiero później można rozpocząć wyciąganie zatrzymanego zęba. Cały proces jest z reguły dość długotrwały. Mam nadzieję, że pomogłem.
Z poważaniem
Piotr Fuksiński
Niestety, nie bardzo wiem, co ma Pani na myśli pisząc "wyciągnąć". Usunąć, czyli wyrwać czy wprowadzić na swoje miejsce pomiędzy innymi zębami? Konieczna będzie konsultacja ortodontyczna, wykonanie zdjęć pantomograficznego i cefalometrycznego. Na tej podstawie będzie można ocenić co można z takim zębem zrobić. Zarówno w przypadku ekstrakcji jak i sprowadzania zęba do łuku zębowego KONIECZNY będzie aparat stały na dolne zęby. Ortodonta zadecyduje, czy aparat na górne zęby założyć od razu czy po pewnym czasie.