czy ząb może boleć a nie ma widocznego zepsucia?

1 odpowiedzi
Witam mam 14 lat
moje zęby bardzo szybko się psują jeden z zębów bardzo mnie boli jest on fioletowy a nie ma czarmego
zepsucia.bardzo mnie boli po nocach nie mogę spać a wizytę mam dopiero 21
Jest jeszcze jeden ząb u góry który jest fioletowy i no po boku ma zepsucie
I czy jest możliwość ze będę miała wyrwane lub leczenie kanałowe?
Pozdrawiam :)
Witam serdecznie
Ból i zmiana koloru zęba najczęściej sygnalizuje stan zapalny miazgi(nerw) zęba.
Zazwyczaj jest to ciemny kolor który może przybierać szare/brązowe zabarwienie.
Nie zawsze zęby psują się w widoczny sposób, może pojawić się tak zwana "ukryta" próchnica, która jest trudno wykrywalna nawet przy dobrym oświetleniu w domu. Dlatego ważne są wizyty kontrolne co pól roku u dentysty,kiedy można wykryć ją na wczesnym etapie. "Ukryta" próchnica pojawia się pomiędzy zębami,dlatego psują się one w mniej zauważalny sposób. Po dłuższym czasie kiedy próchnica nie jest leczona, dociera ona do miazgi i powoduje jej stan zapalny.
W większości przypadków kiedy ząb boli, wymaga on leczenia kanałowego.
Po takim leczeniu musi być odbudowany. W rzadkich sytuacjach kiedy ząb nie można odbudować,kwalifikuje się on do usunięcia. Zarówno leczenie kanałowe jak i usunięcie zęba są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym,na tyle skutecznym, że nie ma żadnego dyskomfortu. W tak młodym wieku należy szczególnie dbać o zęby i ich stan, tabletki przeciwbólowe ich nie wyleczą. Warto jak najszybciej udać się do stomatologa,gdzie profesjonalnie przeprowadzone leczenie pozbawi bólu i pozwoli na estetyczne rozwiązanie problemu.
Pozdrawiam
dr Anna Zinczenko