czy mozna po raz drugi leczyć ząb kanałowo?

13 odpowiedzi
Miałam leczona 6-tkę kanałowo, obecnie jest tam korona, ząb co kilka miesięcy boli, rtg dwukrotnie nic niepokojącego nie pokazuje, już dwukrotnie był antybiotyk, co robić, może zmienić stomatologa
Witam serdecznie,
Jako dodatkową metodę diagnostyki można zastosować: zdjęcie 3D przy wykorzystaniu cyfrowej tomografii komputerowej. Pierwszy ząb trzonowy często posiada skomplikowaną anatomię, dodatkowe kanały czasami są trudne do lokalizacji bez powiększenia. Dlatego wskazane jest leczenie w powiększeniu(mikroskop).
Jeśli ząb po przeprowadzonym leczeniu kanałowym boli dłużej niż jest to przewidziane (maksymalnie tydzień z powodu różnych czynników) to na dłuższą metę "leczenie antybiotykiem" jest tylko leczeniem symptomatycznym,trzeba określić dlaczego tak się dzieje. Niestety czasami trzeba przeprowadzić tak zwane powtórne leczenie kanałowe i jest to możliwe do przeprowadzenia przez koronę protetyczną. Natomiast trzeba liczyć się z ryzykiem uszkodzenia korony protetycznej podczas uzyskiwania dostępu do zęba i potrzeby wymiany na nową pod koniec leczenia.
Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym ząb nie powinien boleć i może służyć wiele lat. Oczywiście jeśli jest solidnie odbudowany(korona,nakład) i jeśli nie ma dodatkowych czynników obciążających.
dr Anna Zinczenko

Dzień dobry,
Przyczyn bólu zęba po leczeniu endodontycznym może być wiele, wymagana jest dokładna diagnostyka (dodatkowy kanał, kanał niedopełniony/ przepełniony, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, perforacja, duża "zjadliwość" bakterii, ale również zgryz urazowy lub nawet inne ogólnoustrojowe schorzenia). Proszę pamiętać, że leczenie endodontyczne, chociaż w dzisiejszych czasach jest zabiegiem rutynowym, zawsze powinno być uważane za leczenie warunkowe, gdyż każdy organizm reaguje indywidualnie, co w niektórych przypadkach może być elementem warunkującym powodzenie leczenia. W uzasadnionych przypadkach należy rozważyć ponowne leczenie zęba (ponowne leczenie endodontyczne z odbudową korony zęba).
Pozdrawiam.
Witam, nie wiem jaki jest rodzaj bólu. Lekarz musi ocenić, czy ząb jest prawidłowo przeleczony kanałowo (kanał wypełniony na całej długości, dobre uszczelnienie boczne kanału). W razie nieprawidłowości istnieje możliwość ponownego leczenia kanałowego.
Nie odpowiem Pani na pytanie, za mało informacji.
Należy zgłosić się na wizytę, aby przeprowadzić dokładną diagnostykę.
Można drugi raz leczyć ząb kanałowo. To jest częsta praktyka. Jednak w przypadku korony najprawdopodobniej trzeba będzie ją zdjąć i po leczeniu zrobić nową. Inna sprawa, że ból może wynikać z różnych czynników. Zalecamy dokładne sprawdzenie zęba w zgryzie, kontrolę dziąseł oraz wykonanie tomografii komputerowej tego zęba (do zrobienia w Niewada Clinic).
Decyzję należy podjąć na podstawie rtg. Powtórne leczenie kanałowe jest możliwe. Są też inne metody leczenia. Proszę umówić się na konsultację.
Szóstka jest zębem trzy kanałowym, niekoniecznie zdjęcie rtg wykaże czy kanały są dokładnie wypełnione. Dokładniejszym badaniem jest tomografia komputerowa.Jeżeli badanie wykaże,że konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne, powinno się to zrobić pod mikroskopem. Proszę przesłać zdjęcie rtg.
W przypadku zębów po leczeniu endodontycznym, dających dolegliwości bólowe, przede wszystkim należy wdrożyć odpowiednią diagnostykę, aby rozpoznać przyczynę bólu. Należy brać pod uwagę np. możliwość występowania dodatkowych kanałów (zwłaszcza w górnych "szóstkach"), obecność pęknięcia zęba - tzw. VRF lub cieśni korzeniowych, które często nie są widoczne na zwykłych zdjęciach rtg. Sugerowałabym wykonanie tomografii komputerowej tego zęba, aby można było wykluczyć w/w, częste przyczyny dolegliwości zębów leczonych kanałowo. W razie stwierdzenia np. obecności dodatkowego kanału, jak najbardziej należy ząb ponownie przeleczyć kanałowo i usunąć przyczynę bólu. Antybiotyk to działanie jedynie objawowe.
Można leczyć ząb powtórnie kanałowo,tylko wtedy najlepiej jest zrobić to pod mikroskopem,by już niczego nie przeoczyć. Natomiast czasem tak jest ze żeby leczone kanałowo okresowo dają jakieś objawy,mimo że wszystko jest ok na rtg. Z racji,że jest na tym zębie korona to jeśli to nie jest dokuczliwy ból, zrobiłabym rtg kontrolne za 3m-ce i wtedy podjęła decyzję. A jeśli jest to jednak ból utrudniajacy życie,to jeśli rtg nic nie ujawnia,zrobiłabym microCT tej okolicy.
Tak , można leczyć po raz drugi , a nawet trzeba , jeśli są takie dolegliwości
Proszę umówić sie do gabinetu , który dysponuje mikroskopem
Pozdrawiam
Szanowna Pani, niestety bez badania Pacjenta i dostępu do wyników badań nie mogę precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Jednak z przyjemnością pomogę. Proszę umówić się na konsultacje celem ustalenia planu leczenia. pozdrawiam
Powracający co kilka miesięcy ból zęba po leczeniu kanałowym może być wskazaniem do powtórnego leczenia kanałowego. Zdjęcie rtg nie musi wykazać przyczyny. W takiej sytuacji warto byłoby wykonać tomografię, która może uwidocznić np. niewypełniony dodatkowy kanał mogący być przyczyną dolegliwości.
Witam,
jak najbardziej powtórne leczenie kanałowe jest możliwe. Na początku należałoby wykonać zdjęcia RTG w kilku projekcjach. Jeżeli jest konieczność podania antybiotyku powtórne leczenie kanałowe byłoby nawet wskazane.
Pozdrawiam
Artur Kozak