Czy podczas zaburzen lękowych mimo wszystko warto ryzykowac tzn.mimo objawów wychodzic z domu ,do sk

5 odpowiedzi
Czy podczas zaburzen lękowych mimo wszystko warto ryzykowac tzn.mimo objawów wychodzic z domu ,do sklepow ,do rodziny itp.dodam ze objawy sa różne samo nakrecanie ze cos sie stanie jest okropne no ale to tylko nerwica trzeba jakos życ i isc do przodu.czy wychodzenie naprzeciw objawom i robienie to co sie chce zrobic daje pozytywne skutki w leczeniu?wiem ze trzeba cierpliwosci i czasu ale ilez mozna sie nakrecac i bac sie swoich mysli czyli siebie?
Witam serdecznie,
Nie znam Pani historii leczenia, czy korzystała już Pani z pomocy psychoterapeuty, czy bierze Pani leki, a także kto postawił diagnozę. Oczywiście warto próbować pokonywać lęk, ale jeśli na tym etapie jest to dla Pani za trudne, warto wybrać się do dobrego terapeuty (takiego któremu będzie Pani ufać), który będzie Panią wspierał i uczył pokonywania utrwalonych schematów w celu bezpiecznego pokonywania Pani lęku.
Pozdrawiam serdecznie,

Joanna Francik

Dzień dobry,

na leczenie m.in. ataków paniki, lęku czy fobii ukierunkowana jest terapia EMDR (metoda desensytyzacji i ponownego przetwarzania bodźców w radzeniu sobie z psychologiczną traumą). To metoda o charakterze neurobiologicznym/neuropsychologicznym, pozwalająca stworzyć bardziej adaptacyjne strategie rozwiązywania problemu. Podejście behawioralno-poznawcze będzie ukierunkowane na leczenie objawów. Czasem przy zastosowaniu określonych technik CBT może jednak dojść do straumatyzowania Klienta i wtedy mierzy się z dodatkową trudnością. EMDR ukierunkowany jest na przyczynę trudności i jej przetworzenie przez mózg emocjonalny i poznawczy. Oczywiście metoda jest do zastosowania po wcześniejszym zapoznaniu z historią leczenia, jeżeli było podjęte, i wykluczeniu przeciwskazań medycznych. Proszę rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Dzień dobry,
wychodzenie naprzeciw swoim lękom i pokonywanie ich to bardzo istotny element terapii, ale ważne też jest, aby mieć zaufanie do siebie, świadomość, że jest Pani w stanie zapanować nad doznaniami. Przy znacznym nasileniu objawów lękowych warto korzystać z pomocy specjalistów - psychiatry, psychoterapeuty, którzy będą wsparciem w walce z nerwicą.
Łącze pozdrowienia i życzę szybkiego poskromienia swoich lęków.
Dzień dobry. Myślę, że bardzo ważnym elementem jest wychodzenie do środowiska i społeczeństwa bez względu na objawy dlatego, że też będzie się z nimi Pani oswajała i w przyszłości lepiej reagowała na dany bodziec. Warto też uczestniczyć w psychoterapii. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzien dobry ,mysle ,ze ilosc objawow ,ktore Pani opisuje moga Panią przytlaczac.Zawsze warto opanowywac je z pomoca psychoterapeuty by nie silowac sie samemu z ich poskramianiem.W terapii uczymy sie jakie sa zrodla owych objawow i jakie obszary psychiki nimi rzadza. Uczymy sie jakue sa nasze schematy reagowania w sytuacjach trudnych,a jakie mechanizmy obronne.Wazne,aby nie leczyc sie na wlasna reke,ale wyleczyc sie do konca z pomoca profesjonalisty psychologa badz psychiatry.Czasami jesli choroba dotyczy wczesniejszych zaniedbanych relacji z nami warto podtrzymac sie lekiem od psychiatry.Prosze na siebie uwazac i zadbac o siebie.
Z szacunkiem Tamara Bogdanowicz,psycholog,psychoterapeuta ,Krakow.Zapraszam