Czy od leków psychotropowych można przytyć?

11 odpowiedzi
Czy od leków psychotropowych można przytyć? Leczę się z depresji ciężkiej od roku, przyjmuję leki psychotropowe oraz regulujące pory dnia i nocy, ze względu na typ pracy (3 zmianowy) od ok. 5 lat, spożywam posiłki o nieregularnych porach. Po 4 latach intensywnego (około paczki lub więcej dziennie) palenia, dwukrotnie rzucałam palenie bez powodzenia i podczas trzej próby ostatecznie. Alkohol spożywam bardzo bardzo sporadycznie (ok. 3-4 piw w roku). W przeszłości miałam epizody anorektyczne, w dużej mierze związane z nieleczoną wieloletnią depresją. W ostatnich czterech latach przytyłam 8 kg bez drastycznej zmiany diety na gorszą, z czego w minionym roku aż 4 kg z łącznej puli nadprogramowych kg. Obecnie ważę 58 - 59 kg, wzrost 164 cm, 25 lat.
Witam,
przede wszystkim bardzo przepraszam, że nie odpowiedziałam wcześniej, ale nie zauważyłam pytania. Dopiero dzisiaj nadrabiam zaległości ;-)
Na początku, uważam, że Pani parametry nie odbiegają od normy - teoretycznie masa ciała mieści się w normie.
Ale odpowiadam na pytanie, jak najbardziej wszystkie wymienione przez Panią czynniki (leki, tryb 3 zmianowy pracy, rzucenie palenia) zdecydowanie będą sprzyjały większej masie ciała. Myślę, że ostatni przyrost masy ciała 4 kg w rok, nie jest wynikiem tylko przyjmowanych leków. Nie znam Pani dokładnego sposobu żywienia, zatem nie mogę do końca ocenić Pani stylu życia. Ale proszę pamiętać, że na styl życia (sposób żywienia i aktywność fizyczną) ma Pani wpływ - zatem na tym się skupić ;-)
Pozdrawiam
M.Waberska

Witam, niestety przybieranie na wadze w czasie przyjmowania niektórych leków psychotropowych jest uważane za istotny objaw uboczny stosowanej terapii. Zapraszam na wizytę do gabinetu w Gdyni lub Gliwicach lub dla większego komfortu online.
Witam.Tak od leków psychotropowych można przytyć. BMI wskazuje na wagę w normie. Prawidłowa masa ciała przy tym wzroście mieści się w granicach od 50 kg do 67 kg.
Pozdrawiam
Witam,
niestety przybieranie na masie ciała podczas przyjmowania niektórych leków psychotropowych jest efektem ubocznym stosowanej terapii.
Witam
Wiele czynników mogło przyczynić się do wzrostu wagi: nieregularne pory posiłków, spowolnienie metabolizmu przy rzuceniu palenia lub nieświadome podjadanie. Leki mogą także mieć wpływ na apetyt lub preferencje produktów. Nie znam
Tak, są to bardzo silne leki. Mimo wszystko przy wzroście 164cm masę ciała ma Pani prawidłową. Zapraszam na konsultację w celu dopracowania diety odżywczej indywidualnie dla Pani trybu życia.
Dzień dobry,
Niestety leki psychotropowe są bardzo częstą przyczyną wzrostu masy ciała u osób je stosujących. Myślę, że w Pani przypadku wraz z nieregularnym jedzeniem, także wywołały skok wagi, zwłaszcza, że większość nagromadzonych kilogramów pojawiła się po rozpoczęciu terapii w/w lekami.
Prawidłowo dobrana dieta pozwoli na powrót do wymarzonej wagi.
Zapraszam serdecznie!
Witam, przyjmowanie leków psychotropowych i nieregularne posiłki to prawdopodobnie główne przyczyny wzrostu masy ciała. Zapraszam na analizę składu masy ciała.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie!
Waga którą Pani podała nie jest jeszcze powodem do stresu, jednak całkowicie rozumiem Pani zaniepokojenie.
Niestety nie mam dobrych wieści - leki stosowane podczas psychoterapii dosyć mocno zaburzają metabolizm. Jedynym rozwiązaniem tak naprawdę to trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej.
Indywidualnie dobrany jadłospis może być niezwykle pomocny :-)
Tak, niektóre leki psychotropowe powodują tycie, Trzeba zwrócić sie do specjalisty o ew. zmiane lub zmniejszenie dawki leków.
Tak. Pozdrawiam