czy mutyzm wybiórczy może ustąpić bez leczenia terapeutycznego?

4 odpowiedzi
Moje dziecko 7=letnie jest podejrzewane o mutyzm wybiórczy , nie ma jeszcze diagnozy , ale zastosowałam się do wskazówek , żeby je wspierać , chwalić i dowartościowywać. Widzę poprawę , dziecko zaczyna mówić w otoczeniu domowym do znajomych , których zna. Dalej natomiast nie odzywa się w szkole, do której już chodzi 3 rok.
Warto pamiętać, iż zaburzenia rozwojowe diagnozuje lekarz psychiatra, pewnie często wspierając się pomocą, opiniami psychologa, osób, które na co dzień przebywają z dzieckiem. Super, że stosuje Pani otrzymane zalecenia. Prawdopodobnym się wydaje, iż to zaburzenie jest o charakterze lękowego i warto uczęszczać z dzieckiem na terapie indywidualną w kontekście pracy z lękami. By więcej poznać "nautrę, mechanizmy" działania lęku oraz techniki pracy z nim, zapraszam na konsultację. Jeśli chodzi o szkołę, może warto porozmawiać z nauczycielem, którego dziecko darzy sympatią by wzmacniał dziecko, chwalił, zachęcał; jakiegoś jednego kolegę (po wcześniejszej rozmowie z rodzicem tego kolegi), który by mówił do dziecka, zachęcał interakcje nie naciskając reakcji Pani syna/córki, stopniowo, powolutku, małymi kroczkami. Jest też dużo stron poświęconych temu zaburzeniu, strony, gdzie zrzeszają rodzice dzieci z mutyzmem (o ile w sytuacji Państwa to mutyzm) , wymieniają się doświadczeniami, nowinkami- stowarzyszenia, fundacje- zachęcam do poszukania i korzystania z dostępnych źródeł. By ustalić szczegółowy plan pracy z dzieckiem w kontekście szkoły, interakcji rówieśniczych zapraszam do kontaktu w celu umówienia się na konsultację. Pozdrawiam serdecznie, Kamila Brodziak Gabinet Kreatywnego Rozwoju :)

Witam, Ważne jest to, czy dziecko wysyła jakieś sygnały, które by mogły dać Pani obraz tego jak przeżywa szkołę, jak się czuje wśród rówieśników, jakie ma relacje z nauczycielami, czy ma kolegów/koleżanki? Być może trudność związana z byciem w sytuacji szkolnej jest za duża dla dziecka i w tej sytuacji zapewne - poza Pani wsparciem i wzmacnianiem - dobrze by było skorzystać z fachowej pomocy specjalisty. Czasem bywa też tak, że dziecko mające bardzo bliską relacje z rodzicami - łatwiej opowie o swoich wybranych trudnościach czy sytuacjach wstydliwych komuś z zewnątrz, choćby psychologowi dziecięcemu.
Witam,
Niezależnie od tego jak bardzo kochamy nasze dzieci czasami brakuje nam fachowej wiedzy by wystarczająco wspierać ich dorastanie. Mimo iż jestem sama jestem terapeutką, ponieważ nie zajmuję się terapią dzieci, poszukałabym pomocy u specjalisty. Trzymam kciuki za powodzenie
Dzień dobry. Definicja twierdzi, że mutyzm wybrany to wybiórcze kontakty werbalne ze środowiskiem. Wybiórczość tych kontaktów, prawdopodobnie wypływa z pewnych lęków, czyli jest to forma zaburzeń lękowych. Tyle o definicji. Na pewno obserwuje Pani swoje dziecko. Proszę obserwować kiedy, przy kim i w jakim miejscu Pani dziecko zaczyna się wycofywawać. Bo jak sądzę, w warunkach <dla niego bezpiecznych> komunikacja Pani dziecka jest najzupełniej poprawna? Nie przepadam za diagnostyką, na podstawie kilku zdań. Ocena i pełna diagnoza wymaga badania i obserwacji. Mogę dodać tyle, ze jeśli zostaną ustalone powody lęków, mozliwym jest ich leczenie <terapia>, a co za tym stoi, pełna sprawność psycho-fizyczna Pani dziecka. Z poważaniem. I Dadura