Czy leczyć się jednocześnie u psychologa i psychiatry?

11 odpowiedzi
Jeżeli rozpoczęłam terapię u psychologa powinnam jednocześnie udać się do psychiatry?.Choruję na nerwicę mam silne objawy somatyczne i była to pierwsza wizyta u psychologa
Dzień dobry!
Wizyta u psychiatry pomoże wykluczyć chorobę somatyczną - np. nadczynność tarczycy , cukrzycę itp.

Witam,

pierwsze moje pytanie dotyczy tego, czy psycholog jest też psychoterapeutą?
Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne, psychiatra jest lekarzem, który odbył specjalizacje z psychiatrii natomiast psychoterapeuta- może być lekarzem, psychologiem lub wykonywać inny zawód medyczny- to osoba, która odbyła szkolenie z psychoterapii czyli konkretnych technik leczenia z problemów czy zaburzeń psychicznych. Pierwsze konsultacje u psychoterapeuty powinny skupić się na diagnostyce i ocenie stanu psychicznego oraz motywacji do psychoterapii. W przypadku wskazań lub wątpliwości diagnostycznych psychoterapeuta powinien poprosić o konsultacje psychiatry. Czasami duży poziom nasilenia objawów (np. nerwicowych) przeszkadza w prowadzeniu efektywnej psychoterapii- stąd wsparcie farmakoterapeutyczne może być korzystne, szczególnie na początku terapii. Odnośnie leków dodam również, że w trakcie terapii przeciwwskazane są leki uspokajające (szczególnie z grupy benzodiazepin), stosuje się leki przeciwlękowe.

Pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Szanowna Pani, w procesie leczenia zazwyczaj najskuteczniejsze efekty przynosi współpraca lekarza psychiatry i psychologa terapeuty. Psychiatra ustali z Panią farmakoterapię, jeśli będzie taka potrzeba, a odpowiedni dobór leków może skutecznie zredukować objawy somatyczne, o których Pani wspomina. Naprawdę stwarza to duże szanse na to, żeby poczuła się Pani lepiej. Natomiast kontakt z psychologiem i regularne spotkania terapeutyczne umożliwią Pani zrozumienie tego, co się z Panią dzieje, a także znalezienie źródła problemu. Polecam Pani kontynuację terapii, ale również wizytę u lekarza. Życzę wszystkiego dobrego.
Witam serdecznie. Myślę, że przede wszystkim powinna Pani zapytać o to psychologa, do którego już Pani chodzi. Jeśli psycholog uzna to za konieczne, zapewne zaleci udanie się do lekarza psychiatry.
Leczenie u psychologa i psychiatry nie koliduje ze sobą, często jest korzystne, ale zdecydowaną odpowiedź mogę dać tylko po osobistym badaniu. Warto również zapytać o opinię swojego terapeutę.
Pozdrawiam, Piotr Szafranek
PS. Przepraszam za późną odpowiedz, nie zauważyłem wcześniej.
Witam serdecznie. Wszystko zależy od Pani. Jeśli objawy bardzo są nasilone i z psychologiem nie będzie pracowała Pani w ramach psychoterapii to w celu szybszej redukcji objawów nerwicy proponuję udać się również do psychiatry w celu dobrania odpowiedniej farmakoterapii. Pozdrawiam. Wojciech Idczak
Dzień dobry,
jeżeli psycholog nie skierował Pani na konsultację psychiatryczną, to być może uznał, że na ten moment nie ma takiej konieczności. Oczywiście, jeżeli objawy są bardzo niepokojące i uciążliwe, może Pani umówić się do lekarza psychiatry i jednocześnie kontynuować wizyty u psychologa.
Pozdrawiam serdecznie,
Kamila Stasik
psycholog,psychoterapeuta
Jeżeli objawy nie ustąpią w ciagu miesiąca lub nasilą się to powinna Pani udać się do psychiatry. Pozdrawiam
Bardzo często psycholog współpracuje z psychiatrą. Ich specjalności się nie wykluczają , zajmują się zdrowiem psychicznym, ale na różne sposoby, Warto to łączyć jeżeli będzie taka potrzeba, Zazwyczaj zaczyna się od psychologa, ale czasem to psychiatra kieruje do psychologa , różnie bywa . Kazdy przypadek jest inny . Trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia :)
Niekiedy najlepszy efekt daje terapia farmakologiczna co wiąże się z wizytą u psychiatry z jednoczesną terapią u psychologa, gdzie możemy omówić problemy natury psychicznej. Ciężko Pani poradzić coś konkretnego ponieważ podała Pani zbyt mało informacji.
Dzień dobry. Połączenie psychoterapii z farmakoterapią jest często pomocne. Wizyta u psychiatry pozwoli określić, czy w Pani przypadku wskazane jest stosowanie leków. Pozdrawiam.