Czy możliwe jest zapomnieć, wybaczyć sobie? Pozbyć się wstydu i poczucia winy po „skrzywdzeniu” prze

3 odpowiedzi
Czy możliwe jest zapomnieć, wybaczyć sobie? Pozbyć się wstydu i poczucia winy po „skrzywdzeniu” przez mężczyznę? Czy to w ogóle minie? Czy zostanie do końca życia?
Nie do końca rozumiem czy chodzi o wybaczenie sobie samemu czy wybaczenie w parze. Pozbycie się wstydu i poczucia winy jest możliwe, tylko wymaga pracy, czasami trzeba po prostu podjąć próbę ponownego przerobienia krzywdzącej sytuacji i postarać się ją zamknąć. Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Czech

Szanowna Pani,
z tego co Pani pisze można się domyślać, że została pani skrzywdzona przez mężczyznę i czuje się Pani po części za to odpowiedzialna. To poczucie jest typowe wśród osób pokrzywdzonych z powodu przemocy emocjonalnej bądź fizycznej w związku, lub innej relacji. Dość często zdarza się, że pokrzywdzeni na skutek doznawanej przemocy przeżywają niepokój, depresję, wstyd, mają obniżone poczucie własnej wartości. Poprzez racjonalizację mogą myśleć, że z jakiegoś powodu zasłużyły na złe traktowanie, co skutkuje obwinianiem się za zaistniałą sytuację. Terapia ma na celu przywrócenie bardziej obiektywnego punktu widzenia, poradzenie sobie z trudnymi emocjami i odbudowanie poczucia własnej wartości, dzięki czemu łatwiej będzie Pani wybaczyć sobie oraz nabrać więcej siły, by w przyszłości skuteczniej chronić się przed ewentualnym oprawcą. Jest to jak najbardziej możliwe i życzę Pani tego z całego serca.
Szanowna Pani,

to trudny temat. Pracuję z osobami, które doświadczyły różnych sytuacji w swoim życiu i pragną się z nimi uporać bez wtórnego zranienia i w bezpiecznych warunkach. W Pani sytuacji może pomóc terapia EMDR, czyli podejście oparte na dowodach naukowych i - w odróżnieniu od klasycznych podejść - uwzględniające czynnik neurofizjologiczny w emocjonalno-poznawczym radzeniu sobie z traumami czy kryzysami życiowymi. Terapeuta - dbając od początku o Pani zdrowie emocjonalne i psychiczne - wyposaża w technikę tzw. bezpiecznego miejsca, które jest wentylem bezpieczeństwa w trakcie przetwarzania zdarzenia oraz pomaga przywrócić równowagę emocjonalną między sesjami. Negatywne zdarzenia (których objawem może być lęk, odczucia somatyczne, emocje, intruzywne myśli i obrazy) mogły zostać zapisane w hipokampie (który jest częścią mózgu emocjonalnego) w dysfunkcjonalnej formie. W innej części mózgu (korze przedczołowej) znajdują się natomiast informacje potrzebne do rozwiązania problemu. Dzięki EMDR, w którym używamy bilateralnej stymulacji (rytmicznych ruchów gałek ocznych, bodźców dotykowych, świetlnych, ewentualnie słuchowych), naśladując naturalny, codzienny proces z fazy REM, poprawia się komunikacja między prawą i lewą półkulą mózgową. Stymulacja bilateralna w połączeniu z przywołaniem trudnego wspomnienia umożliwia jego przetworzenie, co eliminuje zaburzenia na poziomie emocjonalnym i prowadzi do minimalizacji lub eliminacji danych objawów. Proszę rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek